14 dni zwrot 170 000 zadowolonych klientów 3000 okapów znanych marek

Jak prawidłowo użytkować pochłaniacz z filtrami węglowymi?


Filtry węglowe

Jak prawidłowo użytkować pochłaniacz z filtrami węglowymi?


Okapy kuchenne mogą pracować w trybie wyciągu lub pochłaniacza. Pochłaniacze kuchenne nie są podłączone rurą do kanałów wentylacyjnych i pracują z filtrami węglowymi, których głównym zadaniem jest pochłanianie okapów. Wyciągi kuchenne natomiast to urządzenia, które podłączyliśmy do kanału wentylacyjnego i które odprowadzają opary poza pomieszczenie. Przyjrzyjmy się temu, jak najlepiej użytkować okapy z filtrami węglowymi, by były bardziej efektywne.

Praca okapu w trybie pochłaniacza

Okapy w trybie pochłaniacza z zamontowanym filtrem węglowym pochłaniają zapachy z pomieszczenia kuchennego. Nie odprowadzają jednak pary wodnej, kurzu ani wilgoci poza kuchnię i przez to są mniej skuteczne. Szacuje się, że wyciąg podłączony do wentylacji jest wydajniejszy o ok. 20% od okapu działającego w trybie pochłaniacza.

Jeśli decydujemy się na użytkowanie okapu w trybie pochłaniacza, niezbędne nam będą filtry węglowe, które:

  • mogą być położone bezpośrednio na filtrze aluminiowym i mieć taki sam rozmiar jak on

  • mogą zostać również nakręcone na silnik okapu

  • zawierają w sobie kuleczki węgla aktywnego o średnicy ok 1 - 2 mm

Możliwość dokupienia filtrów węglowych istnieje w przypadku okapu kuchennego do zabudowy TEKA GFG2. Biorąc pod uwagę fakt, że przeznaczony jest on do kuchni, w której jest ciąg mebli, zawsze możemy znaleźć dodatkowe miejsce w szafce nad okapem na inne rzeczy. Nie ma konieczności podłączenia urządzenia do komina, jeśli z jakichś powodów nie mamy takich technicznych możliwości.

Okap do zabudowy TEKA GFG2

Okap kuchenny do zabudowy TEKA GFG2

Jak działa filtr węglowy?

Gdy kuleczki węgla aktywnego stykają się z oparami kuchennymi, redukują i eliminują zapachy, by czyste powietrze z powrotem trafiło do kuchni. Po skończonym gotowaniu należy zostawić okap włączony na godzinę na najniższym biegu, by filtr węglowy mógł się dosuszyć. Dzięki temu zwiększymy jego żywotność oraz zapewnimy mu lepsze warunki do prawidłowego działania.


Filtry węglowe

Filtry węglowe mają kształt i rozmiar zależny od modelu okapu i producenta


Dobrym rozwiązaniem mającym wpływ na należyte działanie pochłaniacza i zawartych w nim filtrów metalowych, jest także uruchomienie urządzenia od razu na początku gotowania. Zabezpieczy to pomieszczenie przed skumulowaniem się w nim wilgoci, tłuszczu i nieprzyjemnego zapachu. Łatwym sposobem na lepszą wydajność jest też gotowanie pod przykryciem - dzięki temu temperatura przygotowywanych dań będzie wyższa, a co za tym idzie - szybciej się ugotują i spowodują mniejsze natężenie nieczystości w kuchni.

Wymiana i cena filtrów węglowych

Filtr węglowy należy wymieniać co ok. 3-6 miesięcy. Komplet kosztuje od 25 zł wzwyż w zależności od producenta i modelu okapu. Rekomendujemy jednak wymieniać filtry węglowe co max. 4 miesiące, żeby mieć pewność, że pracują one efektywnie. Filtr węglowy jest elementem, który się zużywa i z każdym miesiącem traci swoje właściwości pochłaniania zapachów.

Jednym z najtańszych filtrów węglowych dostępnych na rynku, jest filtr węglowy FALMEC do okapów SLIM ACK72164. Jedna sztuka kosztuje 25 zł. W ten filtr wyposażony jest np. działający w trybie pochłaniacza okap teleskopowy FALMEC SLIM VETRO.


Filtr węglowy okap FALMEC SLIM VETRO

Okap teleskopowy FALMEC SLIM VETRO wymaga 2 filtrów węglowych, by pracować w trybie pochłaniacza


W sprzedaży występuje rodzaj filtra węglowego zwany Long Life. Są to filtry węglowe wielokrotnego użytku, które wystarczą nawet na trzy lata. Po każdorazowym umyciu, należy je wysuszyć w temperaturze pokojowej lub wypalić w piekarniku - wszystko zależy od tego, jaki dokładnie model okapu użytkujemy.

Okap przyścienny ELICA SPOT URBAN ZINC z powodzeniem może działać w duecie z filtrem węglowym. W tym przypadku jest to Long Life Filter, który może być użytkowany aż przez 3 lata! Jest to niezwykle lekki i bardzo wytrzymały okap kuchenny, który dzięki dużej wydajności szybko poradzi sobie z nagromadzonymi oparami. Cechuje go minimalistyczny design i prostota obsługi.


Okap przyścienny ELICA SPOT URBAN z powodzeniem działa w trybie pochłaniacza z filtrem Long Life


Istnieje również połączenie filtra węglowego z filtrem metalowym (aluminiowym) - wewnątrz filtra metalowego znajduje się warstwa węglowa. Taki filtr jest grubszy, myje się go w zmywarce i suszy w temperaturze pokojowej. Występuje on jednak stosunkowo rzadko.

Filtry plazmowe

Nowością na polskim rynku są filtry plazmowe. WEuropie i na świecie od jakiegoś czasu święcą one swoje triumfy. Głównie dlatego, że innowacyjność tego rozwiązania w prosty sposób może wyeliminować cały szereg problemów, jakie wynikają z utrzymywania się wilgoci oraz zanieczyszczeń w naszych domach.

Jedynym polskim producentem, który stosuje filtry plazmowe w swoich urządzeniach jest marka GLOBALO. Okapy przez nią produkowane cechują się nowoczesnym designem oraz cichą pracą połączoną z wydajnymi silnikami. Okapy GLOBALO są także ekologiczne - 95% modeli znajduje się w klasie energetycznej A.

Filtr plazmowy ma kształt tuby o średnicy ok. 20 cm i wysokości ok. 40 cm. Montuje się go na górze silnika w miejscu, gdzie normalnie podłącza się rurę wentylacyjną. W momencie, kiedy filtr plazmowy wyczuje obieg powietrza - włącza się sam automatycznie. Nie trzeba go uruchamiać żadnym dodatkowym przyciskiem.

Filtr plazmowy GLOBALO

Filtr Plazmowy Globao: dzięki niemu powietrze w naszym domu będzie prawie sterylnie czyste


Najważniejsze informacje:

  • w standardowym wyposażeniu okapów kuchennych znajdują się filtry metalowe - jeśli potrzebujemy filtrów węglowych, należy dokupić je osobno
  • filtry węglowe należy wymieniać z częstotliwością zależną od ich rodzaju:
  • filtr Long Life: co 2-3 lata, zależnie od producenta
  • filtr zwykły: co 3-6 miesięcy (a najlepiej max. co 4), bez względu na to, czy w tym czasie korzystało się z okapu - po upływie tego okresu węgiel zawarty w filtrach utlenia się
  • filtr plazmowy: nie wymienia się go wcale!


Jeśli chcemy użytkować okap, który wyprowadzi nam wszystkie nieczystości poza kuchnię - zawsze podłączmy go do wentylacji. Będzie on wtedy pracował ciszej oraz wydajniej. W niektórych sytuacjach jednak użytkownicy preferują pochłaniacze, które nie wymagają przekłuwania się do kanałów wentylacyjnych. Powody są różne. Mogą to być względy techniczne, estetyczne bądź wybory związane np. z zastosowaniem w domu rekuperacji. Takie osoby również są w stanie cieszyć się wydajnym sprzętem, pod warunkiem jednak, że będą go należycie użytkować, do czego gorąco zachęcamy.

Chętnie pomożemy z wyborem okapu dla Ciebie!
Jaką formę kontaktu z nami preferujesz?
Chcę porozmawiać przez telefon
Zadzwoń 800 914 853
9:00 - 17:00
Chcę wysłać zapytanie mailem Napisz sklep@okapykuchenne.pl 9:00 - 17:00
Chcę porozmawiać przez messenger Napisz m.me/OkapyKuchenne 9:00 - 17:00