14 dni zwrot 170 000 zadowolonych klientów 3000 okapów znanych marek

Materiały i wykonanie

Czy wiesz, z jakich materiałów wykonany jest Twój okap? Prezentujemy krótki przewodnik, dzięki któremu dowiesz się, co stosują firmy produkujące okapy kuchenne w swoich najlepszych modelach.

Szkło hartowane

Szkło jest bardzo popularnym materiałem stosowanym w produkcji okapów. Może być gięte (przybiera wtedy różne kształty), bądź też zupełnie proste. Niektórzy producenci umożliwiają rozkręcenie okapu, dzięki czemu można w sprawny sposób umyć szyby w nim zamontowane (dotyczy to tzw. budowy modułowej). Szkło hartowane najczęściej występuje w kolorze białym oraz czarnym. Takie modele znajdziemy zdecydowanie najłatwiej.

Okapy z elementami szkła hartowanego nigdy nie są wykonane z niego w całości. Częściami metalowymi pozostają silnik urządzenia, czasza, komin (maskownica) czy filtry aluminiowe.


Okap przyścienny ELICA SOO

Okap przyścienny ELICA SOO wykonany ze stali inox, wykończony szkłem hartowanym

stal inox

Zwana stalą inox chromoniklową. To rodzaj stali z domieszką chromu i niklu, który nadaje powierzchni połysk i sprawia, że jest ona bardziej odporna na uszkodzenia mechaniczne. Producenci stosują zwykle blachę chromoniklową o grubości od 0,5 do 0,8 mm.

Istnieje również stal odporna na ślady odcisków palców. Z powodzeniem stosuje ją włoska marka FALMEC zapewniając swoim flagowym produktom powłokę antyśladową.

Stal Fasteel No Finger Prints

Stal tradycyjna: widoczne odciski palców, stal FASTEEL: pozbawiona jakichkolwiek śladów

Po procesie hartowania szkło zwiększa swoje właściwości wytrzymałościowe - staje się twardsze oraz jednocześnie bardziej plastyczne i odporne na ścieranie. Zwiększa to jego bezpieczeństwo. Gdyby z jakiegoś powodu się stłukło, rozpadnie się na drobne kawałki a nie ostre igły. Plusem jest również jego zwiększona wytrzymałość (ok. 3 razy większa niż wytrzymałość zwykłego szkła) oraz odporność termiczna (od -50 do +200 st. C). Krawędzie szkła hartowanego są oszlifowane.

Okap przyścienny MIELE DA

Okap przyścienny, w którym wykorzystano szkło hartowane gięte: model MIELE DA

Stal lakierowana

Stal lakierowana to wysokiej jakości blacha malowana proszkowo na różne kolory. Technologia ta zapewnia, że nie będzie na nim zacieków, a jego powierzchnia pozostanie jednolita i łatwa w czyszczeniu. Zaletą stali lakierowanej jest to, że wybierając urządzenie do naszej kuchni mamy możliwość dobrania koloru, który pasować będzie do wystroju, gdyż wielu producentów oferuje usługę malowania na wybrany odcień.

Okap wyspowy GLOBALO Cylindro IsolaStal lakierowana pozwala uzyskać wiele wyrazistych kolorów (GLOBALO CYLINDRO ISOLA Red, Violet i Green)

Technologia malowania proszkowego stali polega na nakładaniu na metal (uprzednio oczyszczony) farby za pomocą natrysku elektrostatycznego lub elektrokinetycznego. Malowane elementy umieszcza się następnie w piecu, gdzie w temperaturze ok. 200 stopni następuje stopienie i utwardzenie powłoki. Właśnie dzięki temu stal lakierowana stosowana w okapach kuchennych odporna jest na korozję, wysoką temperaturę i uszkodzenia mechaniczne.

Drewno

Najczęściej spotykane w okapach retro (tzw. rustykalnych), rzadziej w okapach nowoczesnych. Do wykonania drewnianej ramy najczęściej używa się buku, dębu, jesionu, olchy bądź tulipanowca. Rama bywa surowa i niewybarwiona (niepomalowana) jak i wybarwiona przez producenta na wybrany przez nas kolor. Drewno jest zwykle jedynie estetycznym dodatkiem do metalowej konstrukcji urządzenia - okapy nie są wykonane z niego w całości.

Okap przyścienny ELICA BIO

Okap nowoczesny z elementem drewnianym (po lewej: ELICA BIO ROVERE) oraz okap rustykalny (po prawej: FABER RANCH)

Okap rustykalny Faber 90 Ranch

ELICA BIO ROVERE

Przedłużona półka z drewna dębowego zwiększy powierzchnię w kuchni (na zdjęciu po prawej stronie widać miejsce na tablet i port USB)

Pozostałe materiały

Przedstawiamy listę pozostałych tworzyw, które również odgrywają znaczącą rolę w produkcji okapów kuchennych:

  • szkło dekoracyjne - występujące w modelach z tzw. wyższej półki, wśród których prym wiedzie marka ELICA ze swoim robiącym wrażenie okapem wyspowym INTERSTELLAR VETRO
  • aluminium: połączone bywa często z hartowanym szkłem nadając okapom elegancji i nowoczesności (okap przyścienny FALMEC TWISTER lub FALMEC PRISMA)
  • tkanina perforowana - w modelach przypominających nowoczesne lampy
  • tworzywa sztuczne - zastosowane np. w modelu BEST DADO, zielono-białym wyciągu, którego materiał wykonania pozwala na zamontowanie go już na poziomie 50 cm ponad płytą kuchenną
  • cristaplant - hipoalergiczny, nietoksyczny, wytrzymały i przyjemny w dotyku materiał
  • ceramika - dzięki niej każdy egzemplarz jest niepowtarzalny (nie ma dwóch identycznych ze względu na zaawansowany i precyzyjny proces produkcji)
  • laminat - nadaje okapowi gładkość i ułatwiający utrzymanie go w czystości