14 dni zwrot 170 000 zadowolonych klientów 3000 okapów znanych marek

Okap do kuchni - 5 wskazówek na to, jak zwiększyć jego wydajność


Okap do kuchni - 5 wskazówek na to, jak zwiększyć jego wydajność 

 
Wybierając okap do kuchni często kierujemy się jego wydajnością. Chcesz poprawić wydajność Twojego urządzenia? Oto 5 wskazówek, które Ci w tym pomogą!
 
Kupujemy do naszych domów i mieszkań najróżniejsze sprzęty. Czasem bardziej orientujemy się w danej grupie urządzeń, a czasem mniej. Bycie specjalistą w każdej dziedzinie jest trudne, a nawet niemożliwe. Jeśli używasz okapu w swojej kuchni i masz podejrzenia, że mógłby on działać wydajniej - koniecznie przeczytaj nasz poradnik. Podpowiadamy w nim, co zrobić, żeby okap był w 100% wydajny.
 

1. Włącz okap jeszcze przed gotowaniem

 
Jest to niezwykle przydatna wskazówka, którą wielu osobom zdarza się przeoczyć. Włącz go jeszcze przed gotowaniem - zanim rozpoczniesz czynności przygotowawcze takie jak mycie i obieranie warzyw, krojenie, szatkowanie. Warto wtedy włączyć okap i ustawić go na najmniejszej prędkości. Rozpocznie to delikatną cyrkulację powietrza w kuchni, czyli powoli wprawi je w obieg. Po rozpoczęciu gotowania, powietrze będzie już w ruchu i wpłynie to na lepszą wentylację oparów. Pozostałe biegi się przydadzą jedynie w momencie, gdy coś się przypali lub będzie intensywnie podsmażane. Pozwoli to również zachować miłą i cichą atmosferę w kuchni (cichy okap to jeden z głównych warunków, na jakie zwracają uwagę klienci). Będzie można swobodnie rozmawiać z domownikami bez zakłóceń.
 
Okap do kuchni - pilot Faber 
 
Okap do kuchni wybieramy często ze względu na jego wydajność - zwiększymy ją, jeśli włączymy go jeszcze przed rozpoczęciem gotowania (na zdjęciu: pilot do okapu FABER)
 
 
 

2. Czyść regularnie filtry przeciwtłuszczowe

 
Filtry metalowe (przeciwtłuszczowe) mieszczą się w dolnej części okapu, gdzie większość drobinek tłuszczu zostaje przechwycona. Jak wiadomo – filtry te będą o wiele bardziej efektywne, jeśli otwory będą drożne. Dlatego też należy je czyścić przynajmniej raz w miesiącu. Większość filtrów przeciwtłuszczowych można myć w zmywarce w niższych temperaturach. Warto jednak zapoznać się z instrukcjami producenta, aby upewnić się, że nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań. 
Bardzo przydatną funkcją w wybranych modelach okapów kuchennych jest czujnik zabrudzenia filtrów. Przypomni nam on o konieczności wyczyszczenia filtrów metalowych.
 
Okap do kuchni - filtr metalowy Falmec Base 
 Okap do kuchni działa o wiele wydajniej, jeśli regularnie czyścimy filtry metalowe (na zdjęciu: filtr metalowy Falmec Base)
 
 

3. Wymieniaj filtry węglowe

 
Okapy kuchenne, które nie są podłączone do kanału wentylacyjnego, posiadają filtry węglowe. Są one umieszczone za filtrami odpowiedzialnymi za przechwytywanie tłuszczu lub są przymocowane do silnika okapu. Wystarczy spojrzeć do instrukcji, aby dowiedzieć się, z jaką częstotliwością należy wymienić filtry węglowe. Jednak optymalna, zalecana częstotliwość wymiany filtra to 3-4 miesiące. Jeśli okap pracuje w trybie wyciągu, czyli odprowadza opary na zewnątrz budynku, wtedy nie trzeba martwić się o filtry węglowe, gdyż są one przypisane wyłącznie do pochłaniaczy, które działają w obiegu zamkniętym. Naszym klientom zawsze polecamy podłączenie urządzenia do wentylacji. Jest to rozwiązanie, które sprawi, że wydajność okapu znacznie wzrośnie. Okap do kuchni pracujący w trybie pochłaniacza również będzie neutralizował opary kuchenne i nieprzyjemne zapachy, ale już nam ich nie wyciągnie poza pomieszczenie.
 
Okap do kuchni - filtry węglowe Elica 
Okap do kuchni działający w trybie pochłaniacza wymaga regularnej wymiany filtrów węglowych (na zdjęciu: filtry węglowe okapy ELICA)
 
 

4. Okap do kuchni - sprawdź kanały wentylacyjne

 
Rodzaj kanału, jaki jest wykorzystywany przy podłączeniu okapu do wentylacji, ma duży wpływ na jego wydajność. Warto upewnić się, że używane są przewody o odpowiednich rozmiarach (zalecana, optymalna średnica wynosi 15 cm). Kiedy potrzebujemy większej ilości informacji na temat sposobu podłączenia okapu do wentylacji, najlepiej jest skontaktować się z producentem danego modelu. Należy też sprawdzić, czy nie ma żadnych redukcji zmniejszających przekrój przewodu odprowadzającego. W miarę możliwości unikajmy harmonijkowego typu kanału wentylacyjnego. Te elementy mogą znacznie zmniejszyć szybkość odprowadzania pary. Jest to również uzależnione od długości kanałów i ilości jego załamań o dany kąt. Im mniejsza długość przewodu i liczba zakrętów, tym praca okapu będzie wydajniejsza i cichsza.

 
Okap do kuchni - rura fi 15 cm 
 
Okap do kuchni powinien być podłączony do wentylacji rurą. Najlepiej gdy jest to gładka rura okrągła o średnicy 15 cm (na zdjęciu: rura do okapu fi 15 DOMUS)
 
 
 

5. Zostaw okap włączony po zakończeniu gotowania

 
Dobrym pomysłem jest pozostawienie okapu działającego jeszcze przez pewien czas po zakończeniu gotowania. Pomaga to usunąć wszelkie pozostałości zapachów z kuchni. Niektóre okapy mają timer, który automatycznie wyłącza okap po upływie określonego czasu. Inne przydatne funkcje obejmują zaawansowaną kontrolę czujnika, który automatycznie steruje okap i wyłącza go, gdy wszystkie zapachy zostały usunięte. 
 
⇨ Timer: jego ustawienie pozwoli na automatyczne wyłączenie się okapu po upłynięciu określonej ilości czasu
 
⇨ Czujnik listka: jest to wskaźnik mierzący zmiany jakości powietrza w pomieszczeniach. Kolor listka stopniowo zmienia się z żółtego na zielony.

 
Okap do kuhcni Falmec Rubik Biały E.ion 
 
Okap do kuchni z funkcją czujnika listka - zielony kolor oznacza, że powietrze zostało należycie oczyszczone (na zdjęciu okap wyspowy FALMEC RUBIK E.ion)
 
 

Okap do kuchni - wskazówka bonusowa

 
Jeśli natomiast nie masz jeszcze okapu bądź myślisz o jego zmianie na nowy - kup porządny model uznanego producenta. Najtańsze okapy zawsze będą wykonane z gorszej jakości materiałów, będą miały słabsze silniki i mniejszą wydajność. Żeby okap do kuchni sprawował się w 100% tak, jak o tym informuje producent na opakowaniu - muszą zostać spełnione wszystkie wcześniejsze warunki. Okap jest jak samochód - spokojnie może posłużyć wiele lat, pod warunkiem jednak, że będziemy go dobrze traktowali. Gdy zapomnimy o wymianie oleju, filtrów, gdy nie będziemy odwiedzać myjni, a do baku wlejemy podejrzane paliwo - w pewnym momencie odmówi nam on posłuszeństwa.

Okap do kuchni pozwoli cieszyć się domownikom czystym powietrzem w kuchni i salonie. Zabezpieczy przy tym meble oraz inne akcesoria.
 
 
Chętnie pomożemy z wyborem okapu dla Ciebie!
Jaką formę kontaktu z nami preferujesz?
Chcę porozmawiać przez telefon
Zadzwoń 800 914 853
9:00 - 17:00
Chcę wysłać zapytanie mailem Napisz sklep@okapykuchenne.pl 9:00 - 17:00
Chcę porozmawiać przez messenger Napisz m.me/OkapyKuchenne 9:00 - 17:00