14 dni zwrot 170 000 zadowolonych klientów 3000 okapów znanych marek

Okap kuchenny do zabudowy - dyskretne i funkcjonalne rozwiązanie


biały szklany okap w szafce globalo

Idealnym rozwiązaniem dla osób, które nie chcą, by okap kuchenny był mocno wyeksponowany, jest okap kuchenny do zabudowy - dyskretny a zarazem wydajny.

Artykuły gospodarstwa domowego możemy podzielić na dwie główne kategorie: wolnostojące oraz przeznaczone do zabudowy. Do tej drugiej grupy zaliczają się wszystkie okapy oraz pochłaniacze kuchenne. Wśród nich osobną podkategorię stanowią okapy kuchenne do zabudowy zwane potocznie okapami szafkowymi.

Okap kuchenny, którego nie widać

Okapy kuchenne do zabudowy cenią sobie m.in. ludzie, którzy nie chcą, żeby urządzenie zanadto rzucało się w oczy. Zależy im np. na tym, by zachować spójną linię szafek. Często tacy klienci chcą również utrzymać w swojej kuchni określony styl, od którego bryła okapu mogłaby odwracać uwagę. Dlatego właśnie wielu producentów posiada w swojej ofercie modele, które przeznaczone są do pełnej zabudowy meblami. Żeby zobaczyć taki okap, musimy schylić się i zajrzeć pod szafkę. Wkłady do zabudowy, zaraz po okapach kominowych skośnych a przed okapami wyspowymi okrągłymi, są jednymi z najchętniej zamawianych obecnie modeli w Polsce. Decydując się jednak na taki zakup pamiętać musimy o kilku ważnych kwestiach.


Dyskretny okap kuchenny do zabudowy 60 cm - model Elica Lane BL


    

Okap do zabudowy GLOBALO Pinelio White

 

Chcąc skorzystać z zalet okapów do zabudowy (inaczej wkładów), musimy w jednej z szafek przewidzieć miejsce na otwór. To w nim następuje montaż okapu kuchennego, który zostanie częściowo schowany w dolnej części szafki. Wystawać może jedynie panel wykonany ze stali, szkła bądź z frontu meblowego pasującego do reszty wyposażenia w kuchni.

Mniejsza kuchnia, a okap do zabudowy w szafce

Wkłady, czyli okapy pod zabudowę, rzeczywiście mogą być idealnym rozwiązaniem dla małych kuchni, gdyż dzięki nim otrzymujemy dodatkową przestrzeń do wykorzystania w szafce. Nie jest to bardzo duża ilość miejsca - zyskujemy może ok. 40% powierzchni, Dodatkowo, w takiej szafce często i tak biegnie jeszcze rura wentylacyjna. Jednak w przypadku niewielkich pomieszczeń nawet nadprogramowe miejsce na kilka słoików czy szklanek może mieć kluczowe znaczenie.

W przypadku okapów teleskopowych czynnikiem kuszącym dla potencjalnych klientów bywa właśnie ilość miejsca w szafce. Jest go po prostu więcej niż w szafce, gdzie zamontowany jest wkład do całkowitej zabudowy. W takich sytuacjach staramy się zwracać uwagę na fakt, że im okap kuchenny do zabudowy jest mniejszy i niższy, tym będzie mniej wydajny oraz głośniejszy. Dzieje się tak ze względu na słabszy silnik, jaki jest zwykle montowany w okapach teleskopowych.

Okap typu szufladowego (inaczej teleskopowy)

Okap kuchenny do zabudowy może się również wysuwać, jest to wtedy tzw. typ teleskopowy. W momencie wysunięcia panelu przedniego pozornie zwiększa się powierzchnia ssania. Wbrew obiegowym opiniom nie oznacza to jednak, że okap jest wtedy skuteczniejszy. Wielu klientom wydaje się, że w okapach teleskopowych zwiększa się powierzchnia pochłaniania, co nie jest jednak prawdą. Taki okap zasysa powietrze i tak tylko tą częścią, która jest zabudowana w szafce. Z części wysuwanej powstaje jedynie daszek, który dodatkowo może przeszkadzać w użytkowaniu okapu (np. zasłania nam widoczność nad płytą). 

Średnia wysokość, na której montowane są szafki w kuchni to 50 cm. Jeśli wysuniemy szufladę z okapu teleskopowego, to znajdzie się ona na linii naszego wzroku, co może nam utrudniać gotowanie. Użytkowanie okapu teleskopowego wymaga dodatkowej czynności w celu jego włączenia - trzeba go wysunąć. Prowadnice do tego celu zamontowane są bardziej podatne na zabrudzenia. Ich dokładne wyczyszczenie bywa trudne i po 3 czy 5 latach może powstać problem z ich płynnym wysuwaniem. Okap zaczyna się zacinać, kleić i w rezultacie użytkownicy przestają go używać. Nie taki cel przyświeca najlepszym polskim i światowym producentom, którym zależy na tym, żeby okap kuchenny funkcjonował należycie przez 10-15 lat. 

 

⇨ Ważna informacja: okapy teleskopowe z wysuwaną szufladą nie mają większych możliwości pochłaniania powietrza - okap zasysa opary wyłącznie częścią zabudowaną w szafce.

 

Osobom, którym zależy na tym, żeby okap był w kuchni mało widoczny i schowany w szafce, polecamy wkłady, czyli okapy do całkowitej zabudowy bez funkcji wysuwanej szuflady. Dodatkowym czynnikiem, który nie powoduje wzrostu popularności okapów teleskopowych jest to, iż często nie ma w nich miejsca na zamontowanie silnika porządnej jakości. Zwykle są przez to głośniejsze. Sprzedaż tego rodzaju okapów z roku na rok się zmniejsza na rzecz wkładów montowanych na stałe. Są one lepiej wykonane i częściej mają dobre silniki, gdyż jest w nich na to miejsce (brak wysuwanej szuflady). Są również łatwiejsze w użytkowaniu i utrzymaniu w czystości. Żeby je uruchomić, wystarczy przycisnąć odpowiedni guzik na panelu sterującym bądź pilocie.

 

⇨ Ciekawostka: okapy do zabudowy wykorzystywane są również w konstrukcjach kartonowo-gipsowych nad wyspą kuchenną oraz w indywidualnie projektowanych kuchniach.

Znaczenie designu

Niektórym użytkownikom okapów teleskopowych podoba się jednak to, że od przodu wystaje jedynie listwa, którą trzeba wyciągnąć, żeby włączyć urządzenie. Bywa, że jest ona wykonana ze stali INOX i pasuje do piekarnika bądź innych sprzętów kuchennych. Czasem zrobiona jest z drewna i komponuje się z pozostałymi meblami. Dla wielu klientów nadal jest to wystarczający czynnik, by zdecydować się na zakup okapu do zabudowy. 

Okapy teleskopowe kojarzone są ze stosunkowo niską ceną. Jest to więc rozwiązanie tańsze np. dla osób, które mają ograniczony budżet. Wtedy polecamy jednak wybór takiego urządzenia, które ma dobrą moc silnika i wykonane jest z materiałów wysokiej jakości oraz posiada dużą wydajność




Okap teleskopowy zamontowany w szafce 

 

Duża niegdyś (obecnie przygasająca) popularność okapów teleskopowych wynika z tego, iż był to pierwszy typ okapów dostępnych na naszym rynku. Użytkownicy się zatem do nich przyzwyczaili i stworzyli na nie popyt, mimo wielu niedociągnięć technologicznych. Z biegiem lat i po wprowadzaniu coraz nowszych rozwiązań, okapy teleskopowe zaczęły być stopniowo zastępowane okapami do zabudowy w szafce. Powód jest bardzo prosty - są one zwykle produktami lepszej jakości. Nasi eksperci przewidują, że ten ostatni typ okapów kuchennych pozostanie na rynku i będzie dalej rozwijany.

Wykonawca mebli, a okapy

Mimo istnienia na rynku bardzo wielu świadomych projektantów oraz firm produkujących meble, zdarzają się jeszcze wykonawcy nie mający profesjonalnej wiedzy na temat prawidłowego zamontowania okapu do całkowitej zabudowy. W związku z tym cały czas proponują oni swoim klientom okapy teleskopowe, których konstrukcje najlepiej znają. Wnioskujemy zatem, że jest to kolejny powód, dla którego ten typ okapów bywa nadal kupowany przez użytkowników.

 

Gdy zależy nam na tym, aby okap kuchenny nie był mocno wyeksponowany w naszej kuchni - wybierzmy wkład do zabudowy w szafce. Dzięki temu rozwiązaniu otrzymamy wysokiej jakości urządzenie pochłaniające gorące opary znad płyty kuchennej. Zachowamy przy tym styl naszej kuchni, a linia mebli nie zostanie naruszona. Dodatkowo, takie rozwiązanie pozwoli nam cieszyć się rozmową z domownikami i nie zakłóci przyjemnej atmosfery wspólnych posiłków.

 
Chętnie pomożemy z wyborem okapu dla Ciebie!
Jaką formę kontaktu z nami preferujesz?
Chcę porozmawiać przez telefon
Zadzwoń 800 914 853
9:00 - 17:00
Chcę wysłać zapytanie mailem Napisz sklep@okapykuchenne.pl 9:00 - 17:00
Chcę porozmawiać przez messenger Napisz m.me/OkapyKuchenne 9:00 - 17:00