14 dni zwrot 170 000 zadowolonych klientów 3000 okapów znanych marek

Okap teleskopowy: dlaczego warto pomyśleć o alternatywie?


Okap teleskopowy: dlaczego warto pomyśleć o alternatywie?

 


Wyciągi pojawiły się na polskim rynku w połowie lat 90. Dostępny był wówczas niemal wyłącznie okap teleskopowy. Choć skończył się czas jego świetności, nadal znajduje swoich zwolenników.

Tego rodzaju wyciąg (zwany też szufladowym) oprócz części właściwej zamontowanej np. pod szafką, posiada też panel, który wysuwa się jak szufladę. Użytkownicy mający w kuchniach okap teleskopowy bardzo chwalą sobie fakt, że od przodu wystaje jedynie listwa.

Niniejszy poradnik zawierać będzie omówienie cech okapów teleskopowych ze wskazaniem konkretnych modeli (głównie polskich producentów) oraz wskazówkę, dlaczego warto pomyśleć o alternatywie.

 

Okap teleskopowy i jego najważniejsze cechy

Mimo dostępności na rynku różnych modeli okapów teleskopowych, wśród których każdy może znaleźć coś dla siebie, istnieje kilka cech wspólnych dla tego rodzaju urządzeń.

 

Możliwość pracy w trybie wyciągu lub pochłaniacza

Aby okapy teleskopowe pracowały w trybie wyciągu (czyli wyprowadzały opary poza budynek), wystarczy podłączyć je do wentylacji. Jeśli nie ma takiej możliwości (i urządzenie musi pracować w trybie pochłaniacza) należy zamontować w nim filtry węglowe, które oczyszczają powietrze i wprowadzają je ponownie do pomieszczenia.

Okap pracujący jako wyciąg zawsze będzie wydajniejszy. Warto wiedzieć, że pochłaniacz nie odprowadzi poza kuchnię pary wodnej, kurzu ani wilgoci i z tego powodu będzie mniej skuteczny.

Prawidłowe podłączenie okapu do wentylacji zapewni jego cichą pracę - zalecany poziom dźwięku to poniżej 50 db. Przy takim funkcjonowaniu okapu możliwa jest swobodna rozmowa w kuchni.

W ten sposób pracować może m.in. okap teleskopowy ELICA ELITE. Na idealne dopasowanie szybkości pracy silnika do ilości zanieczyszczeń pozwoli czterostopniowy zakres regulacji prędkości. Ponadto, wyciąg ten posiada wyjątkowo wysoką zdolność zasysania.


Okap kuchenny teleskopowy Elica Elite

 

 

Wykonanie ze stali INOX lub stali lakierowanej proszkowo

Wykonanie ze stali INOX lub stali lakierowanej proszkowo oznacza, że okap teleskopowy wykonano z dobrej jakości materiałów zapewniających urządzeniu trwałość.

stal inox zwana jest też stalą inox chromoniklową - to wytrzymały materiał z domieszką chromu i niklu. Nadaje on powierzchni połysku i sprawia, że jest ona bardziej odporna na uszkodzenia mechaniczne.

Stal lakierowana proszkowo to blacha malowana proszkowo na różne kolory. Malowanie proszkowe stali polega na nałożeniu na oczyszczony metal farby za pomocą natrysku elektrostatycznego lub elektrokinetycznego. Następnie umieszcza się ją w piecu gdzie podlega stopieniu i utwardzeniu. Ta technologia zapewnia brak zacieków oraz sprawia, że powierzchnia materiału jest jednolita i łatwo utrzymać ją w czystości.


Oświetlenie halogenowe

Wyparło ono tradycyjne żarówki umieszczane w okapach starszego typu. Jeszcze lepszym typem oświetlenia jest technologia LED - bardziej energooszczędna, wpływająca na obniżenie rachunków za prąd. Dodatkowo emituje mniej energii cieplnej oraz zapewnia przyjemne światło nad płytą grzewczą.


Okap teleskopowy: jak nim sterować?

Wyciągi teleskopowe można obsługiwać na kilka różnych sposobów za pomocą:

  • sterowania sensorowego: zwanego inaczej dotykowym bądź sterowaniem Touch Control; sterowanie okapem odbywa się przez delikatne przyłożenie palca do szklanej powierzchni
  • sterowania przyciskowego elektronicznego (Soft-Touch): czyli miękkich i eleganckich przycisków
  • sterowania pokrętłem: polegającego na przekręcaniu go delikatnie w lewo lub w prawo
  • sterowania zdalnego: dzięki pilotowi


W funkcję sterowania sensorowego wyposażony jest okap teleskopowy GLOBALO Wineter. Ponadto został stworzony ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb stylowo i nowocześnie urządzonych pomieszczeń kuchennych. Dzięki oświetleniu w postaci paska LED delikatnie rozjaśnia płytę grzewczą. Do jego wykonania użyto szkła hartowanego i stali inox.  

 

Okap kuchenny teleskopowy GLOBALO Wineter


  • sterowania suwakowego mechanicznego: odbywa się poprzez suwak umieszczony w dolnej części okapu; w taką możliwość sterowania wyposażono m.in. okap kuchenny teleskopowy VDB Vector.

Okap kuchenny teleskopowy VDB Vector


  • sterowania przyciskowego mechanicznego: poprzez przyciski umieszczone na froncie wyciągu kuchennego
  • sterowanie kołyskowego mechanicznego: bardzo prostego w obsłudze - używa się do tego przełączników kołyskowych umieszczonych zazwyczaj na przodzie okapu


Okap teleskopowy i jego wybór oraz montaż

Przed montażem okapu teleskopowego należy pamiętać o następujących wskazówkach:

  • najlepiej podłączyć go do wentylacji
  • rura do okapu powinna być gładka, okrągła, mieć średnicę 15 cm (chyba że producent w danym modelu zaleca inaczej)
  • należy zachować odpowiedni odstęp między płytą grzewczą a okapem
  • wygłuszenie rur wentylacyjnych zapewni cichszą pracę wyciągu
  • okapy teleskopowe potrzebują prądu zmiennego 50 Hz o mocy 220-240 V
  • aby wyciąg kuchenny można było uznać za dobry, powinien on spełniać następujące cechy: poziom dźwięku okapu na pierwszym biegu musi pozwalać na swobodną rozmowę (głośność nie przekraczająca 50 db), powinien pasować do wnętrza i filtrować powietrze minimum 6 razy w ciągu godziny


Warto pamiętać, że okapy teleskopowe:

  • mogą pracować w trybie wyciągu lub pochłaniacza
  • wykonane bywają z dobrej jakości materiałów – stali inox lub lakierowanej
  • wyposażone są w oświetlenie LED zapewniające przyjemną atmosferę i niskie rachunki za energię elektryczną
  • będą dobrym rozwiązaniem dla osób o ograniczonym budżecie (mimo tego należy pamiętać, aby zawsze wybrać możliwie najlepszy okap w danej kategorii cenowej, gdyż im okap jest tańszy – tym słabsza będzie jego wydajność i wykonanie)
  • warto również pomyśleć o alternatywie dla okapów szufladowych, a mianowicie o okapach (wkładach) do zabudowy w szafce


 

Okap do zabudowy GLOBALO DELICO


Dlaczego wkład do zabudowy jest lepszym pomysłem od okapu teleskopowego?

Jeśli zdecydowaliśmy się na wybór modelu przeznaczonego do zabudowy, lepiej jest wybrać okap do zabudowy (wkład).

Dlaczego?

  • wkłady do zabudowy mają wydajniejsze silniki - zwłaszcza na biegach początkowych (I i II), które są używane najczęściej
  • we wkładach do zabudowy nie powstaje tzw. efekt pudła rezonansowego - solidne wykonanie i jakość materiałów sprawiają, że dźwięki nie przenoszą się z silnika na ścianę czy meble
  • w wyciągach teleskopowych w trakcie pracy urządzenia zwiększa się ilość decybeli, do czego może przyczynić się m.in. montaż na mało stabilnej ścianie - wkłady do zabudowy są cichsze i zapewniają komfort pracy
  • w prowadnicach, w które wyposażone są okapy teleskopowe, może gromadzić się brud i tłuszcz, co utrudni utrzymanie wyciągu w czystości
  • wysuwana szuflada w okapach teleskopowych tylko pozornie zwiększa powierzchnię zasysania oparów i nieczystości - w sposób aktywny są one wciągane do urządzenia i tak jedynie częścią stałą znajdującą się bezpośrednio nad płytą


Użytkownikom, którzy zastanawiają się nad wyborem okapu kuchennego, który elegancko będzie można ukryć w szafce, zawsze proponujemy wkłady do zabudowy, gdyż przewyższają jakością i wydajnością okapy teleskopowe.




Chętnie pomożemy z wyborem okapu dla Ciebie!
Jaką formę kontaktu z nami preferujesz?
Chcę porozmawiać przez telefon
Zadzwoń 800 914 853
9:00 - 17:00
Chcę wysłać zapytanie mailem Napisz sklep@okapykuchenne.pl 9:00 - 17:00
Chcę porozmawiać przez messenger Napisz m.me/OkapyKuchenne 9:00 - 17:00