Okap może pracować na jednym z dwóch trybów: otwartym (wyciągowy) bądź też zamkniętym. Pierwszy z nich ma zastosowanie w przypadku okapów zamontowanych do rury wentylacyjnej. Polega na usuwaniu zanieczyszczeń na zewnątrz, a więc do szybu wentylacyjnego. Odwrotnie rzecz ma się w przypadku pochłaniaczy, które pracując w trybie zamkniętym nie wydalają nieczystości na zewnątrz, ale zatrzymują je w obiegu zamkniętym. Wiele modeli jest przystosowanych zarówno do pracy w trybie otwartym jak i zamkniętym co daje Ci większe pole manewru.

Standardowo okap kuchenny może pracować jako wyciąg lub pochłaniacz, albo spełniać obie te funkcje równocześnie. Każdorazowo takie informacje znajdują się przy opisach produktu. Na czym polega praca okapu w formie wyciągu, a na czym w formie pochłaniacza? Postaramy się to wyjaśnić w poniższym opisie.

Okap – pochłaniacz

Jeżeli mieszkasz w bloku, a spółdzielnia zabrania odprowadzania do komina nieczystości i przez to uniemożliwiała podłączenie okapu do wentylacji, wcale nie musisz się martwić, że zamontowanie okapu w Twojej kuchni jest niemożliwe. Producenci okapów pomyśleli o takich osobach jak Ty i większość okapów może pracować jako pochłaniacz. Na czym polega praca okapu-pochłaniacza?

Pochłaniacze kuchenne przefiltrowują powietrze w tzw. obiegu zamkniętym, czyli bez odprowadzenia powietrza z okapu do przewodu wentylacyjnego. Jest to możliwe dzięki dodatkowym filtrom z aktywnym węglem. Węgiel oczyszcza powietrze z nieprzyjemnych zapachów, pozostawiając w kuchni świeże i czyste powietrze. Bardzo ważne jest, aby systematycznie wymieniać filtry na nowe, ponieważ aktywny węgiel się zużywa i wówczas traci swoje właściwości pochłaniania zapachów. W przypadku okapów do zabudowy należy pamiętać iż dla zachowania odpowiedniej cyrkulacji powietrza należy przygotować otwór w szafce. 

Pochlaniacz obieg zamkniety

Cechy pracy w trybie pochłaniacza: 

- Okap ten może być umieszczony w dowolnie wybranym miejscu
- Doskonałe rozwiązanie w miejscach, w których niemożliwe jest zamontowanie okapu w trybie wyciągu – nie musisz rezygnować z posiadania urządzenia! 
- Konieczność posiadania filtra węglowego, który trzeba zazwyczaj dodatkowo dokupić do okapu – bardzo rzadko jest w wyposażeniu, jest on jednak bardzo skuteczny i łatwy w utrzymaniu czystości
- Filtry węglowe muszą być systematycznie wymieniane, co podnosi koszty eksploatacji 
- Nieznacznie gorsza skuteczność niż w przypadku wyciągów 
- Filtr węglowy na dłuższą metę nie radzi sobie z pochłanianiem dymu papierosowego 

Okap – wyciąg

Wyciągi kuchenne mogą pracować tylko, gdy powietrze z okapu jest odprowadzane do komina wentylacyjnego, za pomocą rury (tzw. obieg otwarty). Owszem, trzeba włożyć trochę pracy w umocowanie rury do wylotu okapu i do wentylacji, ale warto! Po pierwsze: opary wydalane na zewnątrz są skuteczniejszym rozwiązaniem niż ich oczyszczanie filtrami, a po drugie – nie trzeba już myśleć o wymianie filtrów na nowe (w okapie podłączonym do wentylacji, nie montuje się już dodatkowych filtrów węglowych), bo nieczystości “wyrzucane” są do przewodu wentylacyjnego.


Wyciag obieg otwarty 

 Cechy pracy w trybie wyciągu: 

- Zużyte powietrze wydalane jest na zewnątrz
- Tania eksploatacja
- Skuteczne filtrowanie powietrza w kuchni 
- Wydajne oczyszczanie kuchni z cząsteczek brudu i nadmiaru wilgoci 
- Konieczność posiadania otworu wentylacyjnego w miejscu gdzie chcemy powiesić okap – możliwe nieznaczne problemy z montażem, które rozwiąże stosowanie się do załączonej do okapu instrukcji
- Konieczność posiadania dodatkowej kratki wentylacyjnej – jeżeli nie ma możliwości jej zamontowania, konieczne jest częste wietrzenie pomieszczenia kuchennego. Jest to o tyle ważne, aby nie wystąpił efekt różnicy ciśnień. 

Montaż okapu – wyciągu

Podczas montażu wyciągu często problem sprawia odprowadzenie oparów do komina. Kratka wylotowa jest zwykle usytuowana powyżej górnych szafek i do tego w kącie kuchni. To wymusza, przy okapie szafkowym, poprowadzenie kanału wentylacyjnego przez szafki (należy wyciąć otwór na rurę), a przy okapie kominowym – przeprowadzenie rury od maskownicy, z boku okapu, nad szafkami do komina. W drugim przypadku dobrym pomysłem jest zabudowanie rury płytami regipsowymi, lub schowanie jej w suficie podwieszanym. Pocieszeniem jest też fakt, że istnieją na rynku specjalne systemy płaskich kanałów, które zajmują niewiele miejsca. Mimo wszystko, nawet w małej i ciasnej kuchni radzimy, aby za wszelką cenę starać się montować okap w trybie wyciągu. Może to spowodować drobne trudności w konstruowaniu odprowadzenia, ale możesz dużo zyskać na jakości pochłaniania oparów i zaoszczędzisz później na jego eksploatacji (wymiana filtrów, mycie i konserwacja). 

Dlaczego warto kupować w okapykuchenne.pl?

Otrzymujesz od nas nie tylko idealnie dopasowany do Twoich potrzeb produkt, ale również doskonałą obsługę i wsparcie na każdym etapie.


Co to oznacza?

 1. Każdy produkt w sklepie jest opisywany zgodnie z rzeczywistymi parametrami. Zdjęcia faktycznie odzwierciedlają wygląd okapów. Dzięki temu wiesz co kupujesz.
   
 2. Bazując na 14 - letnim doświadczeniu, regularnie biorąc udział w najbardziej prestiżowych branżowych targach na świecie, jak nikt na rynku najlepiej doradzimy co wybrać, aby móc się cieszyć skutecznym i eleganckim sprzętem na lata. 
   
 3. Możesz do nas napisać maila, zadzwonić, czy zadać pytanie na czacie. Zawsze szybko odpowiadamy. Jesteśmy do Twojej dyspozycji w dni robocze 8:00 - 17:00 (dyżur 17:00 - 20:00) oraz w soboty dyżur od 9:00 do 16:00. 
   
 4. Otrzymasz dedykowanego opiekuna, który pomoże wybrać najlepszy sprzęt do Twojej kuchni pod kątem wizualnym i funkcjonalnym oraz dobierze odpowiednie akcesoria, usprawniające proces montażu i konserwacji. 
   
 5. Wysyłając Twój okap, sprawdzamy go i dopakowujemy, aby jak najlepiej zabezpieczyć go w trakcie transportu
   
 6. Okap możemy wysłać do Ciebie bezpośrednio na podany adres lub możesz go odebrać osobiście w najbliższym stacjonarnym punkcie (wówczas oszczędzasz na kosztach transportu). 
   
 7. Okap nie spełnił Twoich oczekiwań? Możesz zwrócić go do 14 dni, wymienić na inny model za 0 zł.
   
 8. Kupując okap w naszym sklepie masz dożywotnią gwarancję fachowej opieki w zakresie montażu, użytkowania i konserwacji.
   

Nie kupujesz u nas tylko okapu, ale pełną satysfakcję z dobrego wyboru na lata.

 
Ładuję...