14 dni zwrot 170 000 zadowolonych klientów 3000 okapów znanych marek

Z czego wykonane są okapy? Poznaj 4 najważniejsze materiały


Z czego wykonane są okapy? Poznaj 4 najważniejsze materiały 


Czy wiesz, z czego dokładnie wykonany jest Twój okap? Czy potrafisz wskazać materiały, dzięki którym będzie trwały i długo zachowa dobry stan? Przedstawiamy krótki przewodnik po najważniejszych materiałach, jakie stosują producenci okapów.


1. stal inox

Inaczej stal inox chromoniklowa – jest to stal z domieszką chromu i niklu. Dodatek niklu nadaje powierzchni połysk i sprawia, że jest ona bardziej wytrzymała oraz odporna na uderzenia mechaniczne. Do produkcji okapów stosuje się zazwyczaj blachę chromoniklową o grubości od 0,5 do 0,8 mm. Im grubsza blacha, tym okap jest solidniejszy i stabilniejszy. Można spotkać powierzchnie stali chromoniklowej, które różnią się natężeniem szlifów. Do utrzymywania w czystości takich powierzchni służy spray INOX. 

Niektórzy producenci oferują okapy wykonane ze stali odpornej na pozostawianie odcisków palców. Jednym z nich jest okap FALMEC, który w niektórych modelach posiada powłokę antyśladową. Dzięki stali INOX typu FASTEEL i technologii “no finger prints” okapy są odporne na powstawanie odcisków palców, smug czy innych zanieczyszczeń na powierzchni. 


Stal Fasteel No Finger Prints 

Różnica między stalą tradycyjną a stalą FASTELL: po lewej widoczne odciski palców, po prawej powierzchnia bez żadnych śladów

 

2. Szkło hartowane

Jest bardzo częstym materiałem stosowanym w okapach kuchennych. Szkło może być gięte, dzięki czemu przybiera różne kształty, bądź też zupełnie proste. Im grubsze szkło, tym okap jest solidniejszy. Część producentów umożliwia rozkręcenie okapu wiszącego na ścianie, tak aby można było szybko i łatwo umyć szyby w nim zamontowane (zapewnia to tzw. budowa modułowa). Najczęstszymi kolorami, w jakich występuje szkło hartowane, jest biały oraz czarny - takich modeli znajdziemy zdecydowanie najwięcej. 

Oczywiście nawet okapy z elementami szkła hartowanego nigdy nie są wykonane z niego w całości. Takie elementy jak silnik urządzenia, jego osłona (czasza), komin (zwany również maskownicą) czy filtry nie są szklane. Istnieje bardzo wiele modeli, które w sposób finezyjny łączą ze sobą stal oraz szkło w różnych kolorach.


Okap szklany Globalo Mirida

 

Hartowanie szkła to rodzaj obróbki cieplnej polegający do nagrzaniu go do wysokiej temperatury (630–640 °C), utrzymaniu tej temperatury przez ściśle określony czas oraz jego odpowiednio szybkim schłodzeniu w strumieniu sprężonego powietrza. Po takim procesie szkło zwiększa swoje właściwości wytrzymałościowe - jest twardsze, a jednocześnie bardziej plastyczne i sprężyste oraz odporne na ścieranie. W rezultacie szkło hartowane stosowane w okapach jest bezpieczniejsze (po ewentualnym stłuczeniu rozpada się na drobne kawałki a nie ostre igły). Dodatkowymi plusami jest jego zwiększona wytrzymałość (ok. 3 razy większa niż wytrzymałość zwykłego szkła), zwiększona odpornośćć termiczna (od -50 do +200 st. C). Krawędzie szkła hartowanego są oszlifowane, dzięki czemu można ich z powodzeniem dotykać.


3. Stal lakierowana

Jest to wysokiej jakości blacha malowana proszkowo na wybrany kolor. Dzięki temu można nabyć okap z szerokiej palety odcieni. Taka technologia zapewnia, że nie będzie na nim zacieków, a jego powierzchnia pozostanie jednolita i łatwa w czyszczeniu. Niewątpliwą zaletą stali lakierowanej jest to, że wybierając urządzenie do naszej kuchni mamy możliwość dobrania koloru, który pasować będzie do wystroju, stylu oraz pozostałych urządzeń, mebli i kolorów ścian. 

Okap wyspowy GLOBALO Cylindro IsolaStal lakierowana proszkowa umożliwia producentom uzyskanie nasyconych i wyrazistych kolorów (nowoczesne okapy wyspowe GLOBALO CYLINDRO ISOLA Red, Violet i Green

 

Technologia malowania proszkowego stali polega na nakładaniu na metal (uprzednio oczyszczony) farby za pomocą natrysku elektrostatycznego lub elektrokinetycznego. Malowane elementy umieszcza się następnie w piecu, gdzie w temperaturze ok. 200 stopni następuje stopienie i utwardzenie powłoki. Właśnie dzięki temu stal lakierowana stosowana w okapach kuchennych odporna jest na korozję, wysoką temperaturę i uszkodzenia mechaniczne.


4. Drewno

Stosowane zwykle w okapach rustykalnych (tzw. okapy retro), rzadziej w okapach nowoczesnych. Rama drewniana jest najczęściej wykonana z takiego drewna jak buk, dąb, jesion, olcha bądź tulipanowiec. Może być surowa i niewybarwiona (przeznaczona do samodzielnego pomalowania) jak i wybarwiona przez producenta na wybrany przez nas kolor. Również okapy z elementami drewnianymi nigdy nie są wykonane z niego w całości - zwykle jest ono jedynie estetycznym dodatkiem do metalowej konstrukcji urządzenia.


Okap przyścienny ELICA BIO 

Drewno wykorzystane w okapie nowoczesnym: okap przyścienny Elica Bio Rovere


 

 


Drewno wykorzystane w stylu retro: okap rustykalny FABER RANCH
 


Okap przyścienny ELICA BIO ROVERE jest modelem posiadającym dość rzadką funkcjonalność. W jego korpusie została stworzona wnęka umożliwiająca umiejscowienie w niej tabletu. Jest to rozwiązanie idealne dla użytkowników, którzy lubią mieć w kuchni szybki dostęp do internetu i korzystają np. z blogów, na których można znaleźć wiele interesujących przepisów. Żeby tego było mało - w korpusie znajduje się wejście do portu USB, przez który można tablet ładować w trakcie gotowania! Dodatkowym plusem w tym modelu jest możliwość przedłużenia drewnianej (dębowej) półki korpusu na tyle, że zyskujemy miejsce na przyprawy czy inne akcesoria kuchenne.


ELICA BIO ROVERE

Przedłużona półka z drewna dębowego zwiększy powierzchnię w kuchni, a miejsce na tablet i port USB będą zaletą dla osób ceniących sobie nowe technologie

 

Czasami spotykamy się z określeniem okap drewniany. Prawda jest jednak taka, że okap nigdy nie jest w 100% wykonany z drewna. W przypadku okapu przyściennego FABER RANCH drewniana jest rama, która pełni głównie funkcję ozdobną. Producent dostarcza ramę niewybarwioną, w związku z czym można ją pomalować na dowolny kolory. Charakterystyczny w tym modelu jest zegar, który w nią wbudowano - z pewnością ułatwi kontrolowanie czasu spędzonego na przygotowywaniu poszczególnych dań oraz zmobilizuje nas do szybszego picia porannej kawy przed wyjściem do pracy.

 

5. Pozostałe materiały

To jednak nie wszystkie materiały, jakie znajdują swoje zastosowanie w okapach kuchennych, Poniżej przedstawiamy listę pozostałych tworzyw, które również odgrywają znaczącą rolę w produkcji tych urządzeń:


  • wysokiej klasy aluminium, które połączone bywa często z hartowanym szkłem, nadając okapom elegancji i nowoczesności (np. okapy przyścienne FALMEC TWISTER lub FALMEC PRISMA)
  • szkło dekoracyjne - występujące w modelach z tzw. wyższej półki, wśród których prym wiedzie marka ELICA ze swoim spektakularnym okapem wyspowym INTERSTELLAR VETRO (w kolorze białym lub czarnym)
  • wytrzymałe tworzywa sztuczne 
  • perforowana tkanina - w modelach na myśl przywodzących nowoczesne lampy jako uzupełnienie stali szlachetnej
  • laminat - nadający okapowi gładkości i ułatwiający utrzymanie jego powierzchni w czystości
  • cristaplant - hipoalergiczny, nietoksyczny, wytrzymały i przyjemny w dotyku materiał
  • ceramika - powodująca, że każdy egzemplarz urządzenia z niej wykonanego jest niepowtarzalny (nie ma dwóch identycznych ze względu na zaawansowany i precyzyjny proces produkcji)

 

Chętnie pomożemy z wyborem okapu dla Ciebie!
Jaką formę kontaktu z nami preferujesz?
Chcę porozmawiać przez telefon
Zadzwoń 800 914 853
9:00 - 17:00
Chcę wysłać zapytanie mailem Napisz sklep@okapykuchenne.pl 9:00 - 17:00
Chcę porozmawiać przez messenger Napisz m.me/OkapyKuchenne 9:00 - 17:00