5 pomysłów na nowoczesną aranżację: okap kuchenny 60 cm


5 pomysłów na nowoczesną aranżację: okap kuchenny 60 cmPięć ciekawych aranżacji z okapem kuchennym 60 cm w roli głównej. Poznasz ich funkcjonalności, a na konkretnych przykładach wskażemy, w jakich kuchniach sprawdzą się najlepiej.


Początek popularności okapów kuchennych w naszym kraju sięga pierwszej połowy lat 90.

Bez tych urządzeń nowoczesna i bezpieczna kuchnia właściwie nie ma racji bytu. Ich rolą jest pochłanianie nieprzyjemnych zapachów, zminimalizowanie reakcji alergicznych oraz oczyszczanie powietrza. Rodzaj okapów kuchennych warunkuje miejsce ich montażu. Biorąc pod uwagę ten fakt, prezentujemy popularne okapy o szerokości 60 cm wraz z przykładowymi aranżacjami.

Współcześni producenci oraz postęp technologiczny sprawiają, że okap kuchenny można obecnie wkomponować w wystrój naszej kuchni tak, by nie odróżniał się od pozostałych mebli. Nie musi zajmować wiele miejsca - dziś może być eleganckim, klasycznym i stylowym elementem wyposażenia, które będzie jednocześnie funkcjonalnym dopełnieniem kuchni.


Okap kuchenny 60 cm: dla zwolenników wyciągów przyściennych

Okapy przyścienne są jednymi z najczęściej spotykanych w polskich domach. Mogą występować pod postacią standardową - w kształcie odwróconej litery T, mogą być okrągłe, rustykalne lub skośne.

Jedną z firm, która posiada w swojej ofercie ciche i ekologiczne okapy kuchenne, jest polska marka GLOBALO. Zwolenników wyciągów przyściennych ma szansę zainteresować okap kuchenny 60 cm GLOBALO Verta 60.1 Black, charakteryzujący się minimalistycznym, geometrycznym designem.

Idealnie sprawdzi się w jasnych pomieszczeniach, gdzie stanie się interesującym kontrastem dla reszty wyposażenia. Funkcjonuje on w dwóch trybach: pochłaniacza, odprowadzającego oczyszczone powietrze do kuchni oraz wyciągu, wyprowadzającego opary poza mieszkanie.


Okap przyścienny GLOBALO Verta 60.1 Black

Okap przyścienny w kształcie odwróconej litery “T”: GLOBALO Verta


Warto pamiętać, aby w przypadku wykorzystania urządzenia jako pochłaniacza, dokupić filtr węglowy. Natomiast w przypadku wyciągu, podłączyć je do kanału wentylacyjnego. Do konserwacji tego modelu należy używać preparatu do stali lakierowanej lub szkła.

Jak urządzić wnętrze, by wpasował się w nie okap przyścienny Globalo Verta Black?

Przykładowa aranżacja może opierać się na:

 • drewnianych ścianachw jasnej kolorystyce
 • pastelowych meblach w stylu retro
 • sprzęcie AGD z delikatnym, staroświeckim rysem (kuchenka gazowa zamiast płyty grzewczej)
 • designerskich elementach wystroju wnętrza (świeczniki, porcelana, kieliszki)


Okap kuchenny 60 cm: dla posiadaczy wyspy kuchennej

Okapy wyspowe to kolejne popularne rozwiązanie chętnie stosowane w polskich domach. Również je dzielimy na kilka rodzajów w tym: okapy wyspowe nowoczesne, okrągłe, prostokątne, rustykalne oraz dekoracyjne.

Do nowoczesnych kuchni idealnie pasuje okap wyspowy Globalo Serina - kolejny produkt oferowany przez polską markę. Jest to okap kuchenny 60 cm, elegancki i nowoczesny, pracujący cicho i wydajnie. Łatwo utrzymać go w czystości, dzięki gładkiej strukturze ze szkła hartowanego.

Okap kuchenny GLOBALO Serina cechują intuicyjne, subtelne sterowanie dotykowe i oświetlenie energooszczędne.

Okap wyspowy sprawdzi się w nowoczesnej kuchni, w której:

 • szafki kuchenne zostały zaprojektowane wg indywidualnego pomysłu
 • urządzenia kuchenne są oryginalnym i wyraźnym elementem wystroju wnętrza
 • ściany nie są gładkie lecz posiadają inspirujące faktury


Okap wyspowy 60 cm GLOBALO Serina 60.2 Black Eko Max

Kuchnia z okapem wyspowym GLOBALO Serina


Okap blatowy 60 cm: nowoczesny, skuteczny i elegancki

Okapy blatowe są stosunkowo nowym rozwiązaniem zarówno w Polsce jak i na rynku europejskim. Wśród nich wyróżniamy: okapy montowane na blacie i zintegrowane z płytą.

Osoby, dla których priorytetem jest funkcjonalność w kuchni i jej estetyka, z pewnością zainteresuje okap blatowy Nortberg VITO 60.

Model blatowy Nortberg wykonany jest z najwyższej jakości stali inox. Możliwość umieszczenia okapu w blacie sprawia ponadto, że przestrzeń ponad kuchenką będzie wolna, a pomieszczenie zyska nieco przestrzeni.


Okap blatowy Nortberg Vito

Okap blatowy Nortberg Vito.


Okap kuchenny 60 cm w formie wkładu do szafki

Futurystyczne okapy marki ELICA przeznaczone są głównie do nowoczesnych pomieszczeń. Okap do zabudowy 60 cm Elica wykonano w ścisłej konsultacji z architektami oraz dekoratorami wnętrz, dla których istotny jest każdy detal. Jest to interesujące połączenie stali inox. Należy pamiętać, że tego typu okap lepiej sprawdza się w mniejszych pomieszczeniach.

Niewielką kuchnięmożna urządzić trzymając się kilku zasad:

 • meble proste, jednolitego koloru, z dużą ilością szafek i szuflad
 • szafki dobieramy tak, by były otwierane do góry
 • blat utrzymany w jasnej kolorystyce
 • błyszczące klamki optycznie powiększają pomieszczenie


Okap do zabudowy Elica Elibloc

Kuchnia z okapem (wkładem) do zabudowy ELICA Elibloc


Tradycyjne okapy teleskopowe o szerokości 60 cm

Okapy teleskopowe do lat 90. były dość popularnym rozwiązaniem stosowanym w polskich domach. Pod wpływem rozwoju technologii oraz przywiązywania coraz większej wagi do wydajności - okapy te zaczęły być wypierane przez inne modele (przyścienne, wkłady do zabudowy, okapy wyspowe). Wciąż jednak istnieje pewna grupa użytkowników, którzy lubią korzystać z okapów teleskopowych z wysuwaną szufladą. To właśnie dla nich powstał prezentowany poniżej okap marki ELICA.

Okap kuchenny 60 cm ELICA Elite 26 cechuje się prostą budową ieleganckim designem. Halogenowe oświetlenie w pełni rozjaśni obszar pracy, ułatwiając nam gotowanie. Urządzenie wykonane jest ze stali inox i czarnego szkła hartowanego odpornego na korozję, zabrudzenia oraz wysoką temperaturę.

Ten okap teleskopowy sprawdzi się zwłaszcza w kuchniach o małych rozmiarach, w których liczy się każdy centymetr sześcienny objętości.

Okapy teleskopowe: jak najlepiej urządzić niewielką kuchnię?

 • pomalujmy ściany na kolor pastelowy - optycznie powiększy nam on pomieszczenie
 • jasne kolory paneli również sprawią, że kuchnia wyda się większa
 • sprzęty kuchenne chowajmy w szafkach - niech nie zabierają zbyt wiele miejsce poza nimi
 • zrezygnujmyz dużej ilości dekoracji
 • postawmy na minimalizm

Okap kuchenny 60 cm teleskopowy Elica Elite 26

Szafka kuchenna z okapem teleskopowym ELICA ELITE 26


Dzisiejsze okapy kuchenne nie muszą zwracać uwagi zaraz po wejściu do pomieszczenia. Rozwój technologii spowodował, że w szerokiej ofercie producentów możemy wybrać takie, których na pierwszy rzut oka nie odróżnimy od pozostałych elementów wystroju kuchennego. Bardzo wielu użytkowników uważa ten aspekt za jeden z ważniejszych czynników przy wyborze nowego urządzenia.

Wszystkie prezentowane przez nas w tym artykule modele okapów kuchennych mają szerokość 60 cm i znajdują się w którejś z następujących grup:

 • przyścienne
 • wyspowe
 • teleskopowe
 • blatowe
 • wkłady do zabudowy


Każdy z opisywanych przez nas okapów, zużywa mało prądu, jest ekonomiczny i łatwy w utrzymaniu, nieskomplikowany w pielęgnacji oraz wyjątkowo przyjazny środowisku naturalnemu. Prezentowane modele cechuje cicha praca, wydajność i skuteczność. Dzięki nim możemy uniknąć przykrych objawów alergii i cieszyć się czystym powietrzem w całym domu oraz elegancką, designerską kuchnią.