14 dni zwrot 170 000 zadowolonych klientów 3000 okapów znanych marek

Jak wyciszyć okap kuchenny? Poznaj sprawdzone metody specjalistów ds. wentylacji


Jak wyciszyć okap kuchenny?

Jak wyciszyć okap kuchenny? Poznaj sprawdzone metody specjalistów ds. wentylacji

Czy Twój okap działa za głośno?
Masz okap, ale go nie używasz?
Nie włączasz okapu, bo denerwuje Cię jego głośna praca?

Jeśli choć na jedno pytanie odpowiadasz: TAK, oznacza to, że nasz artykuł o tym, jak wyciszyć okap kuchenny, jest właśnie dla Ciebie.

Skutki hałasu dla zdrowia

Każde urządzenie elektryczne emituje jakieś dźwięki mierzone w decybelach. Im urządzenie jest cichsze, tym chętniej go używamy. Nikt nie lubi bardzo głośno chodzącej pralki czy lodówki, która swoim nocnym wibrowaniem nie pozwala spać. 

Szacuje się, że nawet hałas o natężeniu ok. 70 dB może prowadzić do niekorzystnych zmian wegetatywnych w organizmie człowieka. Powyżej 75 dB może dojść do nadciśnienia tętniczego, wrzodów i zaburzeń pracy żołądka, wzrasta wydzielana adrenalina, a procesy starzenia znacznie przyspieszają.

Od 90 dB dochodzi już do uszkodzenia słuchu, a wyższe parametry powodują silny, fizyczny ból. Już w starożytnych Chinach hałas był stosowany jako ciężka tortura.

Warto zatem zadbać o to, by w środowisku domowym panowała cisza.

Okap przyścienny skośny

Dlaczego Twój okap jest głośny?

Okap, jak każde urządzenie elektryczne, emituje dźwięki. Czasem są one mniejsze, a czasem większe. Oto kilka powodów, przez które Twój okap może pracować za głośno.


  • Zła jakość sprzętu. Jeśli w swoim wyborze okapu kuchennego kierujesz się wyłącznie ceną – najprawdopodobniej trafisz na słabej jakości sprzęt. Ale nie tylko najtańsze okapy są głośne. Nawet egzemplarze renomowanych producentów mogą Cię negatywnie zaskoczyć. Dlatego zawsze sprawdzaj parametry techniczne – dowiedz się, z czego (z jakich materiałów) wykonany jest okap. Zapytaj sprzedawcę, gdzie jest produkowany. Przeczytaj, jaką głośność deklaruje producent w opisie technicznym.

    Ważne: cichy okap to taki, który przy mocy silnika ok. 200W na biegu początkowym pracuje z głośnością poniżej 50 dB.


  • Złe podłączenie okapu. Oprócz okapu kiepskiej jakości na poziom dźwięku wpływa także sposób podłączenia okapu. Masz do wyboru dwie opcje:

    - okap podłączony do wyciągu (tryb otwarty z poprowadzeniem rur do komina wentylacyjnego)
    - okap w trybie pochłaniacza (czyli tryb zamknięty z dodatkowo zamontowanym filtrem węglowym)

    Ważne: jeśli chcesz wiedzieć, jak wyciszyć okap kuchenny – postaraj się podłączyć go do wentylacji. Będzie cichszy oraz wydajniejszy. Pamiętaj, by zastosować odpowiednie rury. Ich średnica powinna być dostosowana do średnicy wylotu silnika z okapu (najczęściej jest to fi 150 mm). Nawet cichy okap podłączony niewłaściwymi rurami (np. fi 100 mm) spowoduje zwiększenie głośności.


Okap podszafkowy


Jak wyciszyć okap kuchenny – porady

Żeby odpowiednio wyciszyć okap kuchenny, wystarczy prawidłowo podłączyć go do wentylacji, by pracował w trybie otwartym. Wyciąg bowiem jest cichszy i bardziej skuteczny. Wygrywasz zatem podwójnie. Poniżej znajdziesz konkretne porady dotyczące prawidłowej instalacji okapu.

Rura do okapu

Stosuj gładkie rury z PCV. Do wyboru masz rury okrągłe lub kanały płaskie. Są one bardzo wytrzymałe, odporne na korozję i łatwo je ciąć oraz ze sobą łączyć. Staraj się prowadzić możliwie krótki odcinek rury (maks. 3 metry). Rurę prowadź prosto lub delikatnymi łukami, unikaj kątów prostych. Unikaj redukcji na wylocie z silnika okapu. Jeśli jest to konieczne, poprowadź najpierw ok. 30 cm rury i dopiero potem zastosuj redukcję lub redukuj dopiero na wlocie do wentylacji. Średnica rury powinna być dostosowana do średnicy wylotu z silnika (najczęściej fi 150 mm). Jeśli wylot z silnika Twojego okapu ma średnicę fi 100 mm – zastosuj nieco słabszy okap, by uniknąć zwiększonej głośności.

Miejsce montażu okapu

Okapy montuje się w kilku miejscach i na różne sposoby – wszystko zależy od tego, jak masz zaprojektowane wnętrze oraz jaki okap wybierzesz. Jeśli kuchenka znajduje się pod ścianą w ciągu zabudowy – okap powędruje na ścianę lub do szafki ponad nią, lub zostanie umieszczony w blacie poniżej niej (okapy blatowe). Jeśli użytkujesz wyspę kuchenną – okap może zostać zamontowany na suficie (okapy wyspowe i sufitowe) lub również znaleźć się w blacie poniżej płyty. Kluczowy jest tutaj rodzaj powierzchni, do której zamontujesz okap. Okap zamontuj na ścianie betonowej, z pustaków lub cegieł. Unikaj ścian regipsowych, gdyż są mniej nośne, mniej wytrzymałe i potrafią rezonować dźwięki (jak wszystko, co jest w środku puste – muszla, pudło gitary akustycznej).

Silnik zewnętrzny

Zastosowanie silnika zewnętrznego polega na wymontowaniu silnika właściwego z okapu i zainstalowanie zamiast niego turbiny zewnętrznej w innym pomieszczeniu. Jeśli silnik okapu będzie się znajdować na strychu, w piwnicy, garażu czy jakimkolwiek innym pomieszczeniu gospodarczym – w kuchni pozostanie niesłyszalny. Wtedy, nawet uruchamiając okap na najwyższym biegu – usłyszysz jedynie szelest powietrza zasysanego przez okap.



Jak wyciszyć okap kuchenny – podsumowanie

Jeśli zastanawiasz się, jak wyciszyć okap kuchenny – przedstawiamy skrót najważniejszych informacji z naszego artykułu:

  • wybierz sprzęt dobrej jakości: sprawdzaj opinie o konkretnych producentach i modelach, unikaj sprzętu z najniższej półki cenowej, zwracaj uwagę na jakość wykonania i materiały (szlachetna stal inox, szkło hartowane)
  • sprawdzaj poziom głośności okapu – jeśli na biegu początkowym okap wykazuje w specyfikacji wartość poniżej 50 dB, oznacza to, że będzie pracował cicho
  • jeśli masz taką możliwość – podłącz okap do wentylacji, zamiast korzystać z niego w trybie pochłaniacza 
  • podczas podłączenia okapu do wentylacji zwróć uwagę na rodzaj rury (gładka i prosta rura z PCV), długość odcinka wentylacyjnego (maks. 3 metry), sposób poprowadzenia rury (delikatne łuki zamiast kątów prostych) i rodzaj ściany, na której montujesz okap (z cegieł, pustaków lub betonu)

Mamy nadzieję, że po przeczytaniu naszego poradnika, wiesz już, jak wyciszyć okap kuchenny, żeby służył Twoim domownikom i dbał o czystość powietrza w domu. 

Dzięki temu jest ono zdrowsze, a kuchnia bardziej higieniczna. 

Chętnie pomożemy z wyborem okapu dla Ciebie!
Jaką formę kontaktu z nami preferujesz?
Chcę porozmawiać przez telefon
Zadzwoń 800 914 853
9:00 - 17:00
Chcę wysłać zapytanie mailem Napisz sklep@okapykuchenne.pl 9:00 - 17:00
Chcę porozmawiać przez messenger Napisz m.me/OkapyKuchenne 9:00 - 17:00