7 pomysłów na okap 90 cm w naszej kuchni


7 pomysłów na okap 90 cm w naszej kuchni


Okapy mają różną wielkość. Z powodzeniem znajdziemy zarówno modele wyspowe w kształcie tuby, których średnica nie przekracza 40 cm, jak i okapy sufitowe o szerokości większej niż 1 metr. Dziś przyjrzymy się, jak można zaaranżować okap 90 cm.

Przygotowując poniższy przegląd, kierowaliśmy się dwoma głównymi parametrami: wielkością okapu oraz jego klasą energetyczną. Wszystkie zaproponowane modele to okapy o szerokości 90 cm znajdujące się w klasie energetycznej A bądź A+. Zużywają one najmniej prądu oraz są najbardziej przyjazne środowisku naturalnemu.


Okap 90 cm przyścienny

Okapy przyścienne montowane są do ściany kuchni bądź otwartego salonu z aneksem kuchennym. Wśród tej kategorii znajdziemy bardzo duży wybór większości popularnych rozmiarów, w tym okapy o szerokości 90 cm. Okapy przyścienne mogą mieć formę standardową (w kształcie odwróconej litery “T”), mogą być skośne (uchylne) - bardzo wygodne w użytkowaniu ze względu na swoją niewielką głębokość (30-40 cm), okrągłe (posiadają z tyłu tuby specjalny element mocujący do ściany) lub prostokątne (o przekroju kwadratu bądź prostokąta). Są też okapy rustykalne, których poszukują miłośnicy bardziej tradycyjnych wnętrz.

Ze standardowych modeli okapów przyściennych o szerokości 90 cm niewątpliwie wyróżnia się model włoskiej marki ELICA o nieprzypadkowej nazwie BIO ROVERE. 


Okap 90 cm ELICA BIO ROVERE

Okap 90 cm (okap ELICA BIO ROVERE z możliwością zamontowania z boku półki)

 

Oprócz tego, że - znajdując się w klasie energetycznej A+ - ma pozytywny wpływ na środowisko i gwarantuje niskie rachunki za energię elektryczną - wykonany jest z wysokiej jakości drewna dębowego, co jest rzadkością w tej grupie urządzeń AGD. Ponadto zastosowano w nim kilka naprawdę nowatorskich rozwiązań technologicznych. Okap sam automatycznie analizuje skład powietrza. Po wykryciu oparów dostosowuje swoją pracę do aktualnego zapotrzebowania i potrafi działać w trybie półautomatycznym, co bez wątpienia wpływa na niższe rachunki za prąd. W korpusie okapu przygotowano specjalną wnękę, która umożliwia umiejscowienie w niej tabletu, co docenią zwłaszcza osoby lubiące mieć pod ręką przydatne przepisy. Tablet można nawet podładować poprzez wyjście USB, dzięki czemu podczas gotowania możemy sobie również posłuchać ulubionej muzyki. W modelu tym zastosowano diody LED o świetle dostosowującym się do otoczenia, filtr przeciwtłuszczowy gwarantujący pochłanianie oparów na poziomie 99,9% oraz czułe sterowanie dotykowe, które zapewnia wygodne przełączanie trybów. Okap ELICA BIO ROVERO to idealne rozwiązanie dla ludzi ceniących sobie nowoczesny styl oraz wygodę.

Wśród naszych rodzimych produkcji z grupy okapów przyściennych skośnych na uwagę zasługuje marka GLOBALO i jej okap Lagardio. Okap 90.5 cm (okap skośny GLOBALO LAGARDIO - luksusowy design i wysoka wydajność)

Jest to połączenie najwyższej jakości stali odpornej na korozję oraz hartowanego szkła w kolorze białym, które nada naszej kuchni luksusowy wygląd. Jego mocna strona to wydajny silnik (do 825 m3/h), który jednocześnie zapewnia, że jest to cichy okap kuchenny (głośność na poziomie 52 dB). Przyjemne oświetlenie LED zapewni nam komfort gotowania w godzinach wieczornych, a praktyczne sterowanie sensoryczne ułatwi zmianę biegów.


Okap 90 cm wyspowy

Okapy wyspowe montuje się do sufitu nad wyspą kuchenną. Również one mogą mieć różnoraką formę: odwróconej litery “T”, mogą być okrągłe w kształcie długiej tuby, prostokątne z regulowaną maskownicą bądź mogą mieć rustykalny i dekoracyjny charakter. Okap 90 cm z tej grupy urządzeń znaleźć możemy zarówno w cenie niższej jak i nieco wyższej - wszystko zależy od naszych potrzeb i dostępnego budżetu.

Tańsze rozwiązanie to np. model marki Toflesz Ok-6 ETNA.


Okap 90 cm Toflesz Ok-6 ETNA

Okap 90 czarny (okap wyspowy Toflesz Ok-6 ETNA 850 m3/h)

 

Model ten nabyć można za kwotę poniżej 2000 zł, posiada IV biegi (w tym jeden intensywny), jego maksymalna wydajność to 850 m3/h. Jest połączeniem szkła oraz stali INOX, zastosowano w nim oświetlenie LED, a kilkuwarstwowy filtr aluminiowy skutecznie wyłapuje cząsteczki tłuszczu. Model ten to rozwiązanie mniej ekskluzywne i przeznaczone raczej dla osób, których priorytetem jest niewysoki budżet.

Modelem dla bardziej wymagających użytkowników jest natomiast okap wyspowy (działający jako pochłaniacz) NORTBERG Starlight, który już na pierwszy rzut oka zwraca uwagę swoim niecodziennym designem. Proszę zobaczyć, jak się prezentuje:


Okap 90 cm Nortberg Starlight 

Futurystyczny i nowoczesny okap wyspowy NORTBERG Starlight okap 90 cm


To podwieszany na linkach okap wyspowy swoim wyglądem przypominający elipsę. Swoją unikalność zawdzięcza dwóm podświetlanym na biało szklanym taflom i stalowemu korpusowi z czarnymi obramówkami. Linki mogą mieć długość do 1,5 metra, co daje duże pole manewru podczas montażu okapu w kuchni. Urzędzie to przeznaczone jest dla osób, które nie chcą (bądź nie mogą) podłączyć okapu do wentylacji - wtedy będzie on działał jako pochłaniacz kuchenny. W modelu Nortberg Starlight można zastosować specjalny filtr HI-Filter charakteryzujący się podwyższoną żywotnością - wymienia się go jedynie co 2 lata.

 

Okap 90 cm - pozostałe rodzaje


Okap blatowy ELICA ADAGIO

Okap blatowy Elica Adagio to okap montowany na blacie wykonany z wysokiej jakości stali INOX i hartowanego szkła (możemy wybrać sobie kolor biały lub czarny). Okap wysuwa się pionowo na czas pracy, w stanie spoczynku pozostaje ukryty i w ogóle nie zajmuje miejsca w Twojej kuchni. Jest również idealnym rozwiązaniem dla osób, które mają w domu wyspę kuchenną, ale preferują rozwiązania bardziej dyskretne aniżeli tradycyjne okapy wyspowe montowane do sufitu.

Okap blatowy Elica Adagio


Okap sufitowy FABER Heaven Glass 2.0 WH FLAT 90

Okapy sufitowe cenią sobie osoby, którym zależy na usunięciu tych urządzeń z pola widzenia. Okap sufitowy niejednokrotnie przypomina nowoczesną lampę. Montuje się go w odległości od 65 do 150 cm od płyty grzewczej na specjalnym stelażu na podwieszanym suficie. Należy zadbać o jego stabilną i solidną konstrukcję. Jeśli posiadamy płytę indukcyjną marki FABER, z powodzeniem możemy sterować okapem z jej poziomu. Jeśli nasza płyta jest innej firmy - okapem sterujemy za pomocą dyskretnych przycisków schowanych pod panelem zamykanym na magnetyczne zatrzaski.

Okap 90 cm sufitowy FABER Heaven Glass 

Wkład do zabudowy PANDO P-890

Hiszpański producent PANDO wśród okapów o szerokości 90 cm proponuje m.in. wkład do zabudowy szafkowej, który elegancko wkomponuje się w wystrój naszej kuchni. Montując ten model, musimy mieć na uwadze szerokość szafki oraz uwzględnić wycięcie odpowiedniej ilości miejsca u jej dołu.


Okap 90 cm wkład PANDO P-890

 

Ważne przy wyborze okapu o szerokości 90 cm:

  • okap 90 cm nadaje się do płyt grzewczych ok. 75 cm (kierujmy się zasadą, by nasz okap był zawsze szerszy niż płyta grzewcza bądź kuchenka - absolutnym minimum jest okap o szerokości płyty)
  • w miarę możliwości wybierzmy okap działający w trybie wyciągu tzn. podłączony rurą do wentylacji - zapewni mu to o wiele większą skuteczność oraz usunie wszystkie opary, nieczystości, grzyby oraz bakterie poza mieszkanie czy dom
  • jeśli mamy płytę o szerokości 90 cm, a wolelibyśmy wybrać okap delikatniejszy, możemy przyjrzeć się modelom wyspowym w kształcie eliptycznej tuby (np. FALMEC ELLITTICA)