Okap do zabudowy 60 cm: dyskretny eliminator wilgotnych oparów


Okap do zabudowy 60 cm: dyskretny eliminator wilgotnych oparów


Wśród szerokiej gamy okapów kuchennych wciąż niesłabnącą popularnością cieszą się okapy do zabudowy. Są nie tylko ciche i wydajne. Dzięki nim można zaoszczędzić dużo miejsca w kuchni, co jest szczególnie ważne, jeśli pomieszczenie, do którego szukamy okapu, ma niewielkie rozmiary. Dzięki współpracy producentów okapów i architektów, można dziś znaleźć urządzenie, które doskonale wpisze się w wystrój każdego wnętrza.


Dlaczego okap do zabudowy?

Okapy kuchenne do zabudowy często wybierane są dlatego, gdyż nie rzucają się w oczy, są dyskretne, ciche i pomagają zachować spójną linię szafek. Często klienci, poszukujący takiego urządzenia, mają gotowy pomysł na styl kuchni, który widoczna bryła okapu mogłaby zaburzyć. Żeby zobaczyć urządzenie, trzeba schylić się i zajrzeć pod szafkę.

Okapy do zabudowy są idealnym rozwiązaniem dla małych kuchni, gdyż dzięki nim zyskujemy ok. 40% powierzchni użytkowej w szafce ponad urządzeniem.


Rodzaje okapów do zabudowy

Jak wiemy, okapy kuchenne mogą pracować w obiegu otwartym lub zamkniętym. Nie inaczej wygląda sytuacja z okapami do zabudowy, które działają w trybie:

 • wyciągu - w takim wypadku podłącza się urządzenie do kanału wentylacyjnego i pracuje ono w obiegu otwartym - powietrze zasysane przez turbinę (silnik) odprowadzane jest na zewnątrz budynku przez komin wentylacyjny

 • pochłaniacza - może być on zamontowany w każdej kuchni szczególnie, jeśli nie ma możliwości podłączenia okapu do kanału wentylacyjnego - wówczas okap pracuje w obiegu zamkniętym, a powietrze (głównie nieprzyjemne zapachy) oczyszczają filtry węglowe


Należy pamiętać, że filtry zamontowane w okapach trzeba czyścić (przeciwtłuszczowe filtry metalowe) i wymieniać (filtry węglowe), co zapewni efektywną i bezproblemową pracę urządzenia.

Okap do zabudowy występuje w dwóch rodzajach:

 • standardowy okap (wkład) do zabudowy – przeznaczony do całkowitej zabudowy w ciągu mebli - dzięki wbudowaniu w szafkę jest niemal niewidoczny

 • okap teleskopowy - montowany jest pod szafką, jego uruchomienie wiąże się z koniecznością wysunięcia przedniego panelu; na zakup urządzenia decydują się raczej użytkownicy o ograniczonym budżecie

Warto pamiętać, że okap do zabudowy powinien być węższy od szafki o ok. 10 cm.

W dzisiejszym tekście omówione zostaną wkłady do zabudowy szafkowej o szerokości 60 cm, ponieważ są one modelem popularnym, występującym w wielu polskich domach.


Styl i dyskrecja

Okap do zabudowy 60 cm może być przeznaczony do całkowitej zabudowy w szafce lub specjalnie przygotowanej konstrukcji, np. nad wyspą kuchenną lub w zabudowie w stylu angielskim. Takie warunki spełniać będzie np. okap do zabudowy 60 FRANKE Mythos FMY. To produkt marki tworzącej niezwykle zróżnicowane pod względem stylu okapy, których wspólnym mianownikiem jest wysokiej klasy technologia.

Okap FRANKE Mythos posiada:

 • wbudowany filtr aluminiowy

 • czujnik wymiany filtra węglowego

 • energooszczędne oświetlenie LED

Widoczna na zewnątrz część okapu wykonana jest z wysokiej jakości stali INOX oraz z białego szkła.


Okap do zabudowy 60 FRANKE Mythos FMY

Okap do zabudowy 60 cm - FRANKE Mythos


Luksus użytkowania

Użytkownicy, którym zależy na luksusowych, niezwykle trwałych materiałach i szeregu praktycznych i zaawansowanych technologicznie funkcji, powinni zwrócić uwagę na okapy do zabudowy 60 cm Elica HIDDEN IXGL/A/60.

Urządzenie to przeznaczone jest do innowacyjnych, nowocześnie urządzonych pomieszczeń kuchennych.

Dodatkowo:

 • umożliwia dostosowanie prędkości pochłaniania do ilości wytwarzanych okapów

 • wygodne sterowanie Soft-Touch - co ułatwia  nawigowanie urządzeniem

 • ma wydajność aż 603 m3/h (o wysokiej wydajności okapu mówi się od 200 m3/h na najniższych biegach)


Okap do zabudowy 60 cm - ELICA HIDDEN


Sprzęt wykonano ze stali inox i szkła hartowanego w kolorze białym. Producent zadbał o wykończenie zamaskowanych części, dzięki czemu po otwarciu szafki okap nie wymaga dodatkowej zabudowy. Ogromnym atutem tego modelu jest możliwość zamontowania okapu 50 cm nad płytą gazową lub indukcyjną.


Energooszczędność i cicha praca: okap do zabudowy 60 cm

Jednym ze światowych liderów produkujących okapy kuchenne jest włoska firma FABER. Styl i technologia łączą się ze sobą też w nowoczesnym okapie do zabudowy 60 cm FABER IN-NOVA PREMIUM X, wykonanym z wysokiej jakości stali inox. Ponadto posiada on: skuteczne ssanie obwodowe, oświetlenie LED 2x1 oraz zupełnie wyjątkowy dyfuzor EVO, który pozwala na zmniejszenie zużycia energii podczas pracy urządzenia, wzrost jego wydajności i zmniejszenie hałasu. Innym bardzo ciekawym rozwiązaniem jest opcja SPEED, która uruchamia pracę silnika na maksymalnej wydajności w ograniczonym czasie. Czas trwania opisywanej funkcji wynosi 10 minut a po jej zakończeniu, urządzenie samoczynnie powraca do wcześniejszych ustawień.


Okap do zabudowy FABER IN-NOVA Premium

Okap do zabudowy 60 - FABER IN-NOVA Premium X


Filtry przeciwtłuszczowe zamontowane w okapie IN-NOVA są wysokiej jakości. Producent zastosował także kontrolkę filtra, która w odpowiednim momencie sygnalizuje konieczność jego wymiany.

Do producentów, oferujących najciszej pracujące okapy kuchenne, należy polska marka GLOBALO. Duża moc pochłaniania oparów w okapie do zabudowy Loteo 60 łączy się z kompaktowymi wymiarami, co sprawia, że użytkowanie kuchni stanie się jeszcze większą przyjemnością.

Okap Loteo, pracując na najniższej wydajności, nie przekracza 50 dB, co jest bardzo dobrym wynikiem. Standardowe jego wyposażenie obejmuje przeciwtłuszczowy filtr aluminiowy. Jeśli nie możemy podłączyć okapu do wentylacji i istnieje konieczność użytkowania urządzenia w trybie pochłaniacza, należy dokupić do niego filtr węglowy.


Okap do zabudowy Globalo Loteo 60.2 Grey

Nowoczesny i cichy okap do zabudowy 60 cm - GLOBALO Loteo Grey


Okap posiada pomocne podczas prac kuchennych oświetlenie w postaci energooszczędnego paska LED. Sprzętem można sterować dotykowo lub zdalnie. Posiada on regulację 4 poziomów prędkości.


Skrót informacji dla zabieganych

Okapy kuchenne do zabudowy 60 cm to intrygujące wyposażenie kuchni. Dzięki twórcom odpowiadającym za design możemy wybrać sobie model najbardziej dopasowany do naszego gustu. Wkład do zabudowy może być ciekawym wyposażeniem naszej kuchni.

Okap kuchenny do zabudowy jest elegancki, praktyczny i niezbędny.

Ponadto, jego niekwestionowanymi zaletami są:


 • kompaktowość  i dyskrecja – dzięki niewielkim wymiarom nie wyróżnia się na tle innych mebli
 • wysoka wydajność – co oznacza, że powietrze jest filtrowane minimum 6 razy w ciągu godziny
 • cicha praca – okap można nazwać cichym, gdy osiąga poziom dźwięku 50 dB (lub mniej) na początkowych biegach
 • szeroka możliwość wyboru stylu – dzięki współpracy architektów i producentów z łatwością można znaleźć model pasujący do każdej kuchni
 • energooszczędność – dzięki zastosowaniu m.in. oświetlenia LED
 • łatwość obsługi – sterowanie zdalne lub dotykowe


Wybór wkładu do zabudowy w szafce pozwala na otrzymanie wysokiej jakości urządzenia, pochłaniającego gorące opary znad płyty kuchennej. Można zachować przy tym styl kuchni, a spójna linia mebli nie zostanie naruszona. Dodatkowo, takie rozwiązanie pozwoli cieszyć się rozmową z domownikami i nie zakłóci rodzinnej atmosfery wspólnych posiłków.