Okapy kuchenne - krótki przegląd wszystkich dostępnych rodzajów


Okapy kuchenne - krótki przegląd wszystkich dostępnych rodzajówZobacz wszystkie dostępne rodzaje okapów kuchennych. Okapy kuchenne wraz z omówieniem, opisem, zdjęciami oraz funkcjonalnościami. Marki polskie i zagraniczne.

Okapy kuchenne to urządzenia, bez których nie może istnieć nowoczesna, funkcjonalna, bezpieczna i zdrowa kuchnia. Pochłaniają nieprzyjemne zapachy, minimalizują ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych, chronią nasze meble przed wilgocią i tłustym osadem, zapobiegają skraplaniu się pary wodnej na szybach. Sprawiają, że powietrze w naszej kuchni i całym domu jest przefiltrowane i zdrowe dla wszystkich jego mieszkańców.

Historia okapów kuchennych dostępnych na naszym rynku nie jest długa. Popularność zaczęły zdobywać w latach 90. Spotkać można było wtedy model teleskopowy, który jako pierwszy zyskał sobie przychylność polskich konsumentów. Kolejne modele zaczęły się pojawiać bardzo szybko, natomiast popyt na okapy szufladowe nie przestał słabnąć, gdyż klienci przyzwyczaili się do takiego rozwiązania. Obecnie modele teleskopowe ustąpiły pola znacznie lepiej skonstruowanym modelom, o których piszemy poniżej.


Okapy kuchenne - czym się od siebie różnią?

Rodzaj okapów kuchennych zdeterminowany jest jednym głównym czynnikiem, a jest nim MIEJSCE MONTAŻU. Nie kategoryzujemy tych urządzeń ze względu na materiały, z jakich są wyprodukowane czy funkcje, jakie posiadają, a przez sposób i miejsce ich zamontowania w naszej kuchni, salonie bądź aneksie kuchennym. Oczywiście, wybierając okap kuchenny, musimy mieć również na uwadze jego rozmiar, dlatego decydując się na konkretny model, koniecznie sprawdźmy, czy jest on dostępny w szerokości, jaka nas interesuje.


Okapy kuchenne przyścienne

Okapy przyścienne montowane są, jak sama nazwa wskazuje, do ściany kuchni klasycznej bądź nowoczesnej. Mają dość dużą rozpiętość szerokości, gdyż możemy znaleźć tutaj modele o rozmiarach od 40 cm do 150 cm.

Wśród nich wyróżniamy:

 • okapy przyścienne standardowe - klasyczne w kształcie odwróconej litery “T”
 • okapy przyścienne skośne - uchylne, bardzo wygodne w użytkowaniu przez wzgląd na małą głębokość (ok. 30-40 cm), inaczej zwane wertykalnymi

Okapy kuchenne przyścienny standardowy i skośny

Okap przyścienny GALVAMET Outlook (z lewej) oraz okap skośny FRANKE Mythos (z prawej)

 

 • okapy przyścienne okrągłe - w formie tuby lub elipsy, posiadają specjalny element montażowy umożliwiający przymocowanie do ściany, okap cylindryczny wylot może mieć u góry przez klatkę wentylacyjną bądź z tyłu przez kratkę w ścianie
 • okapy przyścienne prostokątne - mają przekrój kwadratu bądź prostokąta, w formie przypominają płytę grzewczą, mają nowoczesny design

 Okap przyścienny Toflesz Baltic

Okap przyścienny okrągły Toflesz Baltic 

 

 • okapy przyścienne rustykalne - okapy kominowe w stylu rustykalnym, wykonane głównie ze stali z elementami drewnianymi, idealne zarówno do kuchni tradycyjnych jak i nowoczesnych - jako swoiste dopełnienie


Okapy kuchenne do zabudowy

Ten rodzaj okapów służy do zabudowania np. w szafkach w ciągu mebli kuchennych. Ich montaż polega na wycięciu od dołu szafki odpowiedniego otworu. Wykorzystuje się je również przy przygotowywaniu indywidualnej zabudowy np. w stylu angielskim oraz w konstrukcjach kartonowo-gipsowych nad wyspą kuchenną. Polecane także do małych kuchni, gdzie liczy się każdy m2 powierzchni. 

Wyróżniamy tutaj dwa rodzaje okapów:

 • wkłady do zabudowy - inaczej zwane okapami szafkowymi, pracują wydajnie, są niewidoczne i dyskretne
 • okapy teleskopowe do zabudowy - ich przednia część jest wysuwana poprzez wyciągnięcie listwy, inaczej szufladowe


Okapy kuchenne do zabudowy 

Okap do zabudowy GLOBALO Loteo White (z lewej) i okap teleskopowy ELICA Elite 14 Lux Grix (z prawej)

 

Okapy kuchenne wyspowe

Bardzo popularne i wydajne okapy oraz pochłaniacze cenione zwłaszcza przez klientów lubujących się w nowoczesnym wzornictwie. Montuje się je nad wyspą kuchenną do sufitu.

 • okapy wyspowe nowoczesne - w kształcie odwróconej litery “T”
 • okapy wyspowe okrągłe - owalne okapy montowane do sufitu, mają kształt tuby o różnej długości i szerokości
 • okapy wyspowe prostokątne - z regulowanym kominem pozwalającym na dostosowanie wysokości, mają minimalistyczny, futurystyczny design
 • okapy wyspowe rustykalne - okapy retro (rustykalne) montowane nad wyspą
 • okapy wyspowe dekoracyjne - spełniają w dużej mierze funkcje ozdobną, formą przypominają designerskie lampy


Okap wyspowy GLOBALO Serina 

Elegancki okap wyspowy dekoracyjny GLOBALO Serina

 

Okapy kuchenne sufitowe

Okapy zabudowane w podwieszanym suficie. Licują się z nim, co oznacza, że zrównują się z jego krawędzią. Sprawdzają się zwłaszcza u użytkowników, którym nie zależy na tym, by okap był widoczny. Z powodzeniem spełniają funkcje oświetleniowe.


Okap wyspowy Falmec Nuvola

 

Nowoczesny okap sufitowy FALMEC Nuvola

 

Okapy kuchenne blatowe

Są to modele, których właściwie nie widać. Elementem wystającym jest jedynie listwa położona na blacie, na której umieszczone jest sterowanie. Sterowane są dotykowo bądź za pomocą pilota. Jest to już nieco wyższa i ekskluzywna półka cenowa dla wymagających klientów. Zajmują mało miejsca, są wydajne i skuteczne.

 • okapy montowane na blacie - montowane w blacie kuchennym bądź nad nim, wysuwają się z niego na czas gotowania bądź też zasysają powietrze do środka, opary są wyciągane na zewnątrz pomieszczenia bądź oczyszczone wracają do środka, gdy okap pracuje w trybie pochłaniacza (czyli nie jest podłączony do wentylacji rurą)
 • okapy zintegrowane z płytą - są to zintegrowane z płytą indukcyjną blaty kompaktowe, niezwykle komfortowe w użytkowaniu


Okapy kuchenne blatowy Elica Adagio i Bora Professional 

Okapy kuchenne blatowe: z lewej okap wysuwany z blatu ELICA Adagio, z prawej okap blatowy BORA Professional zintegrowany z płytą kuchenną

 

Okapy kuchenne narożne

 • okapy narożne nowoczesne - montowane w rogu kuchni, najczęściej wykonane ze stali ze szklanymi elementami dekoracyjnymi
 • okapy narożne retro - okapy montowane w rogu kuchni w stylu rustykalnym bądź hiszpańskim, zwykle stalowe z dodatkami drewnianymi 

Okapy kuchenne narożne Franke Design Plus i Faber Ranch Angolo

Okap kuchenny narożny FRANKE Design Plus (z lewej model nowoczesny) oraz okap narożny FABER Ranch Angolo (z prawej model rustykalny)

 

TOP 3 pod względem popularności


1. Okapy przyścienne skośne

Swoją popularność zawdzięczają ogromnej wygodzie użytkowania. Są to modele płytsze niż standardowe okapy kuchenne kominowe (w kształcie odwróconej litery “T”). Standardowa głębokość blatu roboczego to min. 60 cm. Głębokość okapu przyściennego standardowego to np. 50 cm, w związku z czym istnieje pewne ryzyko uderzenia w niego głową podczas gotowania, gdy nie będziemy wystarczająco uważni. Okapy skośne są głębokie nawet jedynie na 30 cm, dlatego też prawie niemożliwe jest uderzenie się w nie głową podczas wykonywania czynności kuchennych.

 

2. Okapy do zabudowy w szafce

Cieszą się powodzeniem ze względu na duże pole manewru przy ich zabudowie. Można je dostosować do stylu, w jakim chcemy wykończyć i udekorować sobie kuchnię. Nowoczesne modele są coraz bardziej wydajne, mocne i skuteczne, a przy tym dyskretne i niewidoczne. Cenią je sobie zarówno właściciele niewielkich pomieszczeń jak i osoby, które dobudowują indywidualnie konstrukcje kartonowo-gipsowe.

 

3. Okapy wyspowe okrągłe

Jedne z najbardziej designerskich modeli, które idealnie sprawdzają się w dużych i nowoczesnych wnętrzach. Często mają również dodatkowe funkcje oświetleniowe, które powodują, że wspólne gotowanie z przyjaciółmi staje się również przyjemnym spędzaniem czasu. Niejednokrotnie mają formę lamp, które można podwiesić na specjalnych linkach do sufitu bądź są w niego całkowicie wbudowane sprawiając wrażenie lampy w nim znikającej.

 

W II dekadzie XXI wieku z całym przekonaniem możemy stwierdzić, że technologie stosowane przez światowych i niektórych polskich producentów z powodzeniem sprawiają, że okap kuchenny stał się urządzeniem wielofunkcyjnym. Coraz większe znaczenie, obok wysokich parametrów technicznych, ma również jego wygląd, dzięki czemu jest to grupa urządzeń AGD, w których każdy znajdzie model idealnie dopasowany dla siebie.