Okapy nad wyspę kuchenną – zobacz 3 niezwykłe modele


Okapy nad wyspę kuchenną

Wyspa w kuchni to wygodne rozwiązanie projektowe. Dzięki niej układ pomieszczenia staje się przyjazny zarówno do przygotowywania posiłków, jak i spędzania czasu z domownikami. Okapy nad wyspę kuchenną pozwolą dbać o czystość powietrza w każdej minucie gotowania. Przygotowaliśmy dla Ciebie zestaw 3 interesujących modeli, z których wybierzesz odpowiedni do Twojej kuchni.

Okapy nad wyspę kuchenną – specyfika

Wyspa kuchenna zakłada, że część przestrzeni roboczej zostaje przeniesiona spod ściany w kierunku środka kuchni. Użytkownicy na wyspie umieszczają często blat roboczy, zlewozmywak, płytę grzewczą i inne urządzenia pomagające w codziennych działaniach w kuchni. Gdy w Twojej kuchni na wyspie zagości płyta grzewcza – koniecznie zaplanuj nad nią odpowiedni okap kuchenny.

Okapy nad wyspę mogą przybrać różne formy, wśród których najczęściej spotkasz:


Okapy nad wyspą kuchenną mogą pracować w dwóch trybach: jako wyciągi lub pochłaniacze.


  • Wybierz wyciąg, jeśli masz możliwość podłączyć okap rurą do komina wentylacyjnego. W tym celu wcześniej zaplanuj przebieg tych rur w podłodze lub suficie podwieszanym. Zyskasz dzięki temu cichszy i bardziej efektywny sprzęt.


  • Wybierz pochłaniacz, jeśli w Twoim pomieszczeniu nie przewidziano osobnego komina wentylacyjnego. Okap działa wtedy w obiegu zamkniętym z filtrem węglowym. Wilgoć i przykre zapachy są pochłaniane, a powietrze wraca do kuchni. Okap nad wyspę dekoracyjny bardzo często jest wyłącznie pochłaniaczem.

Okapy nad wyspę okrągłe

Okrągły okap wyspowy wygląda jak podłużna tuba zamontowana w suficie. Jego dolna część znajduje się centralnie nad płytą grzewczą, dzięki czemu natychmiastowo usuwa wilgoć, tłuste cząsteczki i inne zanieczyszczenia powstające podczas przygotowywania posiłków.


Okap nad wyspę FALMEC ELLITTICA


Okap wyspowy FALMEC ELLITTICA ma formę elipsy, przez co nadaje kuchni nowoczesnego charakteru. Idealnie sprawdzi się w kuchni minimalistycznej. Z kolei w kuchni bardziej tradycyjnej będzie ciekawym elementem futurystycznym, który zwraca pozytywną uwagę.

Dużą zaletą tego okapu nad wyspę kuchenną jest cicha praca. Na biegu początkowym osiąga bowiem jedynie 45 dB. Pozwoli to na wygodne gotowanie i jednoczesne rozmowy, słuchanie muzyki, czy zerkanie jednym okiem na ulubiony serial na Netflixie. 

Co ważne, okap FALMEC ELLITTICA pracować może z dodatkowym silnikiem zewnętrznym. Co to oznacza dla Ciebie? Że możesz silnik do okapu zamontować poza kuchnią (np. na strychu, w garażu, w piwnicy). Dzięki temu zabiegowi okap staje się niemalże bezgłośny! Włączasz go normalnie przyciskiem na okapie i w tej samej sekundzie silnik uruchamia się w zupełnie innym pomieszczeniu, dzięki czemu w Twojej kuchni panuje jeszcze większa cisza.

Ten okap nad wyspą kuchenną mieni się wytrzymałą stalą szlachetną w swoim naturalnym kolorze INOX i szkłem hartowanym odpornym na wysoką temperaturę. 

Wydajność w trybie intensywnym to aż 700 m3/h. To prawdziwy kombajn wśród okapów wyspowych, który dokładnie oczyści powietrze w Twojej kuchni.

Okapy nad wyspę prostokątne

Zamiast tuby możesz wybrać kształt bardziej kanciasty. Tzw. okapy wyspowe prostokątne prezentują się równie godnie.

Okap nad wyspę TOFLESZ OK-4 SANDY

Biały okap wyspowy TOFLESZ OK-4 SANDY MAXI ISLAND to propozycja dla miłośników jasnych sprzętów AGD. Idealnie wpasuje się bowiem w jasne pomieszczenie, w którym użyto bieli w wystroju wnętrza, ale będzie też ciekawym kontrastem dla kuchni ciemniejszej.

Tutaj również mamy do czynienia z cichym sprzętem. Zawsze zwracaj uwagę na głośność okapu przed zakupem. Powinna ona wynosić poniżej 50 dB na biegu początkowym. Okap nad wyspę Toflesz spełnia ten warunek, gdyż swoją pracę zaczyna od 44 dB.

Cztery biegi, w tym najwyższy intensywny, pozwalają na osiągnięcie maksymalnej wydajności na poziomie 673 m3/h. To zupełnie wystarczająco, by usunąć zanieczyszczenia nawet z bardzo rozległej kuchni otwartej na salon.

Dwie energooszczędne diody LED przyjemnie oświetlają płytę grzewczy i resztę wyspy. Dzięki nim gotowanie wieczorem może odbywać się bez udziału światłą górnego. Wprowadza to klimatyczny nastrój i daje ukojenie zmęczonemu całym dniem wzrokowi.

Okapy nad wyspę nowoczesne T-Line

Jeśli lubisz wyraziste i konkretne sprzęty AGD, to okap w kształcie odwróconej litery T jest dla Ciebie.


Okap nad wyspę GLOBALO NOMINA


Taki okap dostojnie góruje nad płytą grzewczą zlokalizowaną na wyspie. Dokładnie oświetla całość powierzchni i zasysa wszystkie wilgotne opary, które unoszą się z garnków i patelni.

Okap wyspowy GLOBALO NOMINA ISOLA ma rozległą powierzchnią pochłaniania oparów, co widać, gdy przyjrzymy się filtrom metalowym. Ich zadaniem jest zatrzymywanie tłustych cząsteczek i innego brudu, by te nie osiadały na meblach i innych powierzchniach płaskich. Kojarzysz tłusty i brudny nalot, który osadza się na górnych szafkach kuchennych? 

Z okapem nad wyspą ten problem znika!


Okap nad wyspę GLOBALO NOMINA


Okap nad wyspę GLOBALO NOMINA również może pracować z dedykowanym silnikiem zewnętrznym. Umieszczony w osobnym pomieszczeniu przywraca do kuchni z okapem ciszę i spokój.

745 m3/h wydajności to doskonały przykład urządzenia, któremu niestraszne są nawet duże ilości wilgoci i intensywne gotowanie. Okap w mgnieniu oka je zasysa i czyni kuchnię czystą i higieniczną.

Ten model wyspowy wyposażony jest w szereg dodatkowych, przydatnych funkcji, takich jak: czujnik zabrudzenia filtrów, minutnik, sensor pary, timer w zakresie 1-90 minut i opcję turbo. Wszystko po to, by gotowanie było sprawne i bezpieczne.