Okapy przyścienne: zobacz, który warto kupić


Okapy przyścienne

Okapy przyścienne: zobacz, który warto kupić

 

 


Okapy przyścienne są najpopularniejszym rodzajem tych urządzeń. Przyjrzyjmy się kilku modelom, które warto mieć w kuchni.

Okap przyścienny występuje w kilku różnych odsłonach:

 • okap przyścienny standardowy w kształcie odwróconej litery T tzw. T-Line (zwany też okapem kominowym)
 • okap przyścienny skośny mający uchylną formę
 • okap przyścienny okrągły w formie tuby lub elipsy
 • okap przyścienny prostokątny o przekroju kwadratowym
 • okap przyścienny retro, którego cechy wizualne wskazują na ten styl we wzornictwie


W poniższym artykule wskażemy na kilka modeli wartych uwagi z pierwszej kategorii, czyli okapów przyściennych standardowych. Są one niezwykle popularne wśród polskich konsumentów, gdyż cechują się dobrymi parametrami pracy (kwestie techniczne), interesującym wzornictwem (design) oraz starannym wykonaniem (materiały).


Okap przyścienny TEKA DPL 986


 

Okapy TEKA to w pełni funkcjonalne urządzenia w przystępnych cenach. Jest to marka z ponad 90-letnim doświadczeniem w produkcji sprzętów m.in. do kuchni. Okap TEKA to wysoka jakość materiałów, zaawansowana technologia i nietuzinkowy design.


Okap TEKA DPL 986 to urządzenie z mocnym silnikiem, który sprawia, że wydajność tego modelu wynosi 722 m3/h. Pozwoli to usunąć wszelkie nieczystości z powietrza w kuchni podczas gotowania. Przy wysokiej wydajności, okap jest jednocześnie bardzo cichy, bo na I biegu generuje jedynie 54 dB.

Model ten wyposażony jest ponadto w wiele przydatnych funkcji dodatkowych, wśród których znajdziemy:


 • timer, czyli funkcja automatycznego wyłączenia okapu po upłynięciu określonego czasu
 • funkcja turbo, która może zostać uruchomiona, gdy okap pracuje na 4 biegu - nastąpi wtedy redukcja biegu do 2-go w odstępach 3-minutowych

Okap przyścienny TEKA DPL 986 wykonany został z wysokiej jakości stali inox odpornej na negatywne działania temperatury i wilgoci.


Okap przyścienny GALVAMET VENUS 90

Okap Galvamet Venus

 

Drugą propozycją z podobnej półki cenowej jest okap GALVAMET VENUS o szerokości 90 cm. To urządzenie, którego wydajność wynosi 400 m3/h.

Okap został wykonany ze stali inox oraz ze szkła hartowanego. Wyposażony jest w oświetlenie halogenowe o mocy 2x20W, co wystarczająco oświetli naszą płytę grzewczą ułatwiając gotowanie. Okapem steruje się za pomocą wygodnych przycisków umieszczonych na froncie, którymi zmienimy jego prędkość oraz włączymy oświetlenie.

Jak większość okapów, okap GALVAMET VENUS może działać zarówno w trybie wyciągu jak i pochłaniacza. W trybie wyciągu nieczystości usuwane są poza pomieszczenie za pomocą osobnego kanału wentylacyjnego. W trybie pochłaniacza natomiast nieprzyjemne zapachy i szkodliwe substancje powstałe podczas gotowania, neutralizowane są przez wymienialny filtr węglowy.

Okapy GALVAMET to solidne produkty, wśród których każdy z pewnością znajdzie model odpowiedni dla siebie i dostosowany do swojej kuchni.


Okap przyścienny WHIRLPOOL AKR 968 IX

Okap Whirpool AKR-968

Okapy Whirlpool charakteryzują się dużą dbałością o wykonanie. Ich minimalizm sprawia, że łatwo można dopasować je do każdej kuchni.

Okap Whirlpool AKR to przykład zaawansowanej technologii i dobrego designu. Można podłączyć go do wentylacji, żeby działał w trybie wyciągu - będzie wtedy zdecydowanie bardziej skuteczny. Jeśli z jakichś powodów (indywidualne preferencje lub ograniczenia konstrukcyjne domu czy mieszkania) chcemy, żeby okap działał w trybie pochłaniacza - należy zamontować w nim filtr węglowy. Kuleczki węgla aktywnego znajdujące się w nim sprawią, że powietrze zostanie oczyszczone z wszelkich niepożądanych zapachów.

Wydajność tego modelu to 691 m3/h, a poziom dźwięku to jedyne 40 dB na I biegu, co sprawia, że i ten model możemy nazwać cichym okapem. Cicho pracujący okap to spokój w kuchni i możliwość prowadzenia swobodnych rozmów z domownikami podczas przygotowywania posiłków. Jest to cecha okapu niezwykle ceniona przez użytkowników.

W okapie Whirlpool zastosowano oświetlenie halogenowe (2x20 W), które oświetla płytę grzewczą sprawiając, że naczynia kuchenne i przygotowywane potrawy są dobrze widoczne, co zarówno ułatwia gotowanie, jak i wpływa na bezpieczeństwo.

Urządzeniem steruje się za pomocą wygodnych przycisków (sterowanie typu Soft-Touch).

4 powody, dla których warto mieć okap przyścienny


 1. Okapy oczyszczają powietrze.


Otwierając okno w kuchni i licząc na to, że usunie to z mieszkania parę wodną, wilgoć i inne nieczystości, nie osiągniemy zamierzonego efektu. Dlaczego? Ponieważ jedynie poprawnie zamontowany okap jest w stanie efektywnie usunąć z kuchni opary kuchenne, wilgoć, szkodliwe substancje wydzielające się np. podczas smażenia oraz inne niepożądane cząsteczki.


 1. Okapy są źródłem dodatkowego światła.


Obecnie producenci starają się wyposażać swoje okapy w oświetlenie energooszczędne (halogeny, technologia LED). Dzięki temu oprócz klimatycznego światła w kuchni zapewniasz sobie niższe rachunki za prąd.


 1. Okapy chronią meble oraz inne urządzenia kuchenne.


Tak, to prawda. Jeśli wilgoć pozostanie w kuchni - prędzej czy później nasze drewniane fronty meblowe to odczują. Zaczną się odkształcać, zmieniać kolor, szybciej się zużyją. To samo dotyczy ścian - gromadzący się tłuszcz będzie się na nich osadzał powodując konieczność częstszego przeprowadzania remontu. Zasłony, firany czy choćby tapicerowane meble będą pochłaniały nieprzyjemne zapachy i ich wywietrzenie w krótkim czasie stanie się niemożliwe.


 1. Okapy są świetnym elementem wystroju wnętrza.


Odkąd mamy dostęp do światowego rynku i konsumenci kupują urządzenia producentów z drugiego końca świata - nie ma rzeczy niemożliwych. Okapy przybierają naprawdę wymyślne formy - potrafią przypominać ozdobne lampy, ale też bywają zintegrowane z płytą grzewczą tak, że są praktycznie niewidoczne. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji.