Okapy teleskopowe - wysuwane okapy do zabudowy w szafce


Okapy teleskopowe

Okapy teleskopowe - wysuwane okapy do zabudowy w szafce


Okapy teleskopowe są typem okapów do zabudowy, które uruchamiają się poprzez wysunięcie panelu przedniego. Wybierz model odpowiedni dla siebie.


Okapy teleskopowe to, obok wkładów do zabudowy, urządzenia, które montujemy w szafce nad płytą grzewczą. Nazywane są także szufladowymi, gdyż włączają się w momencie wysunięcia przedniego panelu, który osadzony jest na specjalnych prowadnicach. Okapy teleskopowe były kiedyś bardzo popularne w polskich domach. Obecnie, ze względu na duży rozwój innych rodzajów okapów, zeszły nieco na dalszy plan. Nadal jednak jeśli szukasz niedrogiego, kompaktowego sprzętu, okap teleskopowy może być dobrym wyborem do Twojej kuchni.

Okap teleskopowy BEKO CTB 6407 X

Okap teleskopowy BEKO CTB to elegancki sprzęt, który zgrabnie ukryjesz w szafce nad płytą grzewczą, dzięki czemu od frontu na zewnątrz widać będzie jedynie panel w kolorze inoxowym.Urządzenie może działać w dwóch trybach:


  • jako wyciąg, czyli podłączony do kanału wentylacyjnego i usuwający wilgoć, nieprzyjemne zapachy oraz inne szkodliwe substancje poza pomieszczenie


  • jako pochłaniacz, czyli w trybie zamkniętym z wykorzystaniem dodatkowego filtra węglowego, który neutralizuje nieprzyjemne zapachy i pochłania parę wodną


W okapie Beko CTB są 3 biegi, które pozwalają na osiągnięcie maksymalnej wydajności 310 m3/h. Jest to wydajność, która przefiltruje powietrze w niewielkim pomieszczeniu. W urządzeniu wykorzystano 2 żarówki o mocy 40W, które oświetlą płytę grzewczą, co sprawi, że gotowanie będzie wygodne i bezpieczne, a wieczorami przyjemne i klimatyczne. Okap Beko powstał z wytrzymałej stali inox. Jest ona odporna na negatywne działanie wilgoci, wysokich temperatur i zarysowań oraz uszkodzenia mechaniczne.

Okap teleskopowy BERG VENTO 60

Z tej samej półki cenowej proponujemy w kolorze czarnym okap teleskopowy Berg Vento 60. To również kompaktowe urządzenie, które nadaje się do małej kuchni, w której użytkownikom zależy na zaoszczędzeniu miejsca.

Okap teleskopowy Berg Vento

Jak większość okapów kuchennych podobnie i okap Berg działa w trybie wyciągu lub pochłaniacza. Jeśli mamy taką możliwość, zalecamy podłączyć urządzenie do wentylacji, gdyż jego skuteczność wtedy wzrasta. W okapie zastosowano 2 halogenowe żarówki, które jasno rozświetlą przygotowywane potrawy i umilą wieczorne spędzanie czasu w kuchni. Okap pracuje na 3 biegach, na najwyższym osiąga wydajność maksymalną 207 m3/h. Zastosowano w nim sterowanie przyciskowe. Pięć srebrnych, wygodnych przycisków umożliwi nam łatwe i szybkie zmienianie opcji w okapie. Urządzenie wykonano ze stali inox lakierowanej na czarno oraz czarnego szkła hartowanego. Oba materiały są wysoce odporne na działanie wilgoci, wysokiej temperatury oraz zarysowania. Okap pasuje do szafki kuchennej 60 cm.

Okap teleskopowy TEKA TL 6310 White

Dla miłośników bieli mamy okap teleskopowy Teka TL 6310. Ten model pięknie wkomponuje się w białą zabudowę kuchenną w dowolnym stylu.


Okap teleskopowy Teka 6310


Ten prosty, niedrogi model hiszpańskiej marki pracuje na dwóch biegach i osiąga wydajność całkowitą 332 m3/h. Dwie żarówki zamontowane od dołu dokładnie oświetlą płytę kuchenną i ułatwią nam wieczorne gotowanie. W okapie Teka zastosowano sterowanie kołyskowe. Okap wyprodukowano ze stali inox lakierowanej na biało. Jego głębokość to 280 mm, o czym należy pamiętać, wybierając okap do konkretnej zabudowy meblowej. Po podłączeniu okapu do komina wentylacyjnego urządzenia zyska na skuteczności.

Okap teleskopowy GORENJE DKF 2900 MST

Okap teleskopowy Gorenje DKF 2900 MST w kolorze szarym to kolejne urządzenie, któremu warto się przyjrzeć.


Okap Gorenje jest wyposażony w skuteczny filtr aluminiowy, który przechwyca cząsteczki tłuszczu z powietrza. Można go myć ręcznie lub w zmywarce na niższej temperaturze bez dodatkowych naczyń w środku. 3 biegi pozwalają na maksymalną wydajność 420 m3/h. Nowoczesne oświetlenie diodowe LED charakteryzuje się bardzo małym zużyciem energii w porównaniu z oświetleniem zawierającym żarówki halogenowe, a także większą żywotnością i znacznie mniejszym nagrzewaniem. Biegi oraz inne funkcje okapu zmieniamy wygodnymi, miękkimi przyciskami (Soft-Touch) lub pilotem. Okap Gorenje wykonano ze stali inox i szkła hartowanego (przednia listwa).

Okapy teleskopowy - porady

Okapy teleskopowe należą do stosunkowo niedrogich okapów i zwykle przeznaczone są do niewielkich pomieszczeń. Każdy okap można jednak doprowadzić do maksymalnej wydajności i użyteczności, stosując się do kilku prostych zasad.


  • podłącz okap do wentylacji - będzie on bardziej wydajny i cichszy niż pochłaniacz z filtrami węglowymi
  • regularnie myj filtr metalowy (najczęściej jest on aluminiowy), zalecamy robić to raz w miesiącu
  • wymieniaj filtry węglowe (dotyczy pochłaniacza), zwykle należy to robić co 3-6 miesięcy, żeby filtr zachował swoje właściwości absorpcyjne
  • zamontuj okap prawidłowo, stosując się do zaleceń producenta (stosuj odpowiednie rury - najlepiej okrągłe, płaskie, poprowadź możliwie prosty i krótki kanał do kratki wentylacyjnej, unikaj redukcji wylotu silnika)
  • włączaj okap jeszcze przed rozpoczęciem gotowania i zostaw go uruchomionego po jego zakończeniu


Okapy teleskopowe to dobry pomysł dla posiadaczy niewielkich kuchni, którzy lubią nabywać niedrogi sprzęt skutecznie usuwający parę wodną, tłuszcz oraz szkodliwe substancje powstające podczas przygotowywania posiłków. Jeśli będziemy o nie należycie dbać, posłużą nam długo i zapewnią zdrowe powietrze w kuchni.