Projekt kuchni open space, czyli kuchnia otwarta na dobre rozwiązania


Kuchnie open space

Projekt kuchni open space, czyli kuchnia otwarta na dobre rozwiązania 


Kuchnia otwarta to propozycja aranżacyjna dla osób ceniących przestronność pomieszczeń oraz poczucie ich optycznego i funkcjonalnego powiązania w całość. Projekt kuchni, w której nacisk kładzie się na połączenie jej z jadalnią i salonem, umożliwia również częstszy kontakt domowników i przemianowanie gotowania na rytuał budujący wspólnotę.

Gotowanie odbywa się razem z rodziną i gośćmi. Nie jest to już pomieszczenie, które się fortyfikuje ścianą. Wyrafinowane, dopracowane stylistycznie wzornictwo mebli kuchennych i kuchennego sprzętu AGD sprawia, że kuchnia jest pomieszczeniem reprezentacyjnym i efektownym wizualnie. Czym kierować się projektując kuchnię w aranżacji open space radzimy w poniższym artykule.

 

Styl pogodzony, czyli sztuka dopasowania

Projekt kuchni otwartej wymaga estetycznego zharmonizowania go z dominującą konwencją stylistyczną salonu. Oba pomieszczenia muszą mieć korelacje kolorystyczne, materiałowe i nawiązywać do tej samej konwencji. Brak takiej spójności wprowadzi chaos optyczny i wrażenie przygodności aranżacyjnej. Jednolity styl dworkowy kuchni zestawiony z futurystycznym minimalizmem salonu utworzą wizualny spór. Silnie też rozdzielą optycznie pomieszczenia, a w open space ideą wiodącą jest jedność miejsc, a nie ich rozłam.  Najłatwiej go uzyskać tworząc wnętrze dokładnie w tej samej estetyce. Efekt ładu wizualnego jest wówczas najsilniejszy. Projektanci mebli ułatwiają jego osiągnięcie oferując kompleksowe rozwiązania wzornicze.

Nie znaczy to, że każdy element musi reprezentować tylko jeden styl. Punktowe, kontrastowe akcenty nie muszą się ze sobą kłócić. Wystarczy stosować je z umiarem i przemyślanym kluczem doboru. Wprowadzony do nowoczesnego wnętrza antyk dynamizuje i ubogaca wizualnie przestrzeń, będąc odpowiedzią na preferencję osób, dla których doktrynalność stylistyczna jest zbyt monotonna. Analogiczny efekt otrzymamy dodając do tradycyjnego, bardziej stylizowanego wnętrza akcent nowoczesny, na przykład futurystyczny okap kuchenny.


Projekt kuchni open space

Projekt kuchni typu open space

Istnieją również estetyki cechujące się większą różnorodnością. Od lat w czołówce trendów jest styl skandynawski, który pozwala na mniejszy rygoryzm form. Skupia on w sobie wielość typów frontów mebli, szeroką paletę materiałów, a design w tej stylistyce opiera się na kojarzeniu faktur i formuł estetycznych. Wspólnym mianownikiem jest wymóg stosowania naturalnych materiałów i jasnej tonacji barwnej. Projekt kuchni skandynawskiej zestawia na przykład jasno zabarwione fronty z elementami surowego drewna z wyrazistym rysunkiem usłojeń. Styl ten jest mało formalny, przez co niezwykle przytulny. Pozwala też na większą swobodę meblowania i żonglerki formami. Podobnie jak styl minimalistyczny, świetnie sprawdza się w kuchniach otwartych ze względu na dużą liczbę łączników estetycznych, które możemy wprowadzić do obu pomieszczeń. Open space, jako projekt kuchni, to też propozycja dla wnętrz typu loft. Ich industrialny charakter kojarzy się z halami produkcyjnymi, a te miały charakter otwarty i cechowała je przestrzenność.

 

Otwarty styl życia 

Open space to nie tylko styl architektoniczny, to także styl życia. Polega on na kultywowaniu relacji międzyludzkich i smakowaniu doświadczeń, w tym kulinarnych. Otwartość pomieszczeń jednoczy domowników, pozwala na pełniejsze spędzanie czasu z przyjaciółmi. Ta bliskość stała się ważnym kapitałem cywilizacyjnym umożliwiającym wyższą jakość życia i odczuwanie szczęścia. Projekt kuchni otwartej odwołuje się również do silnej ludzkiej potrzeby przestrzeni. Nie musimy już żyć w poprzedzielanych, odseparowanych pomieszczeniach. Trend dobrego standardu życia zakłada również dbałość o zdrowie. Dzięki kuchni możemy je pielęgnować przez właściwe składniki potraw, ale również przez zamontowanie urządzenia, które przefiltruje nasze powietrze. Okapy kuchenne nie tylko eliminują tłuszcz i przykre zapachy, co jest istotne w przypadku wnętrza typu open space, ale również pochłaniają grzyby, pleśń, wirusy oraz bakterie. Absorpcja drażniących zapachów, wilgoci i tłuszczu przez okap pozwala na cieszenie się z połączonego z kuchnią salonu i zachowanie go w czystości. Możemy go ukryć w zabudowie, ale również, dzięki ogromnemu postępowi w dziedzinie designu, traktować go ozdobnie, jako efektowną dekorację.

Ponieważ pomieszczenia open space z założenia mają większą powierzchnię, należy pamiętać o odpowiednio dobranej do metrażu mocy urządzenia oraz o tym, że połączony z kominem wentylacyjnym okap jest efektywniejszy niż pracujący dzięki filtrowi węglowemu pochłaniacz. Nacisk na coraz lepsze rozwiązania techniczne spowodował pojawienie się na rynku wielu niezwykle cicho pracujących urządzeń o wysokiej klasie energooszczędności. Dodatkowo, dają one silne, oszczędzające energię światło ułatwiające gotowanie i budujące nastrój pomieszczenia.

Aby projekt kuchni open space zadowolił nawet najbardziej wymagających właścicieli mieszkań, rekomendujemy okap ELICA SUMMILUX. Ten okap wyspowy przypomina efektowną wzorniczo lampę, cechują go też wysokie parametry techniczne.


Okap wyspowy Elica Summilux

Okap wyspowy ELICA SUMMILUX COPPER

Dla osób preferujących dyskretność i minimalizm wzorniczy polecamy okap blatowy ELICA PANDORA. Montowany w blacie jest estetyczny, elegancki i nienachlany optycznie. Zapewnia kuchni ascezę wizualną. Gwarantuje także komfort użytkowania i wysokie jakościowo parametry funkcjonalne.

Okap blatowy Elica Pandora

Okap blatowy ELICA PANDORA


Z pozytywnym odbiorem zawsze spotyka się elegancka klasyka uzyskana przez szlachetność materiałów i formy oraz wysoka jakość parametrów technicznych. Tu, naszą rekomendację otrzymuje okap GLOBALO NOMINA ISOLA. Wysoką ocenę wystawiamy mu za bardzo dobrą relację ceny do jakości, innowacyjne parametry techniczne, wysoką klasę wykonania i design.


Okap wyspowy Globalo Nomina Isola


Przeważa opinia, iż kuchnie otwarte sprawdzają się tylko w przypadku nowocześnie urządzonych wnętrz. Tymczasem taka koncepcja kuchni ma znacznie starszą historię. Kiedyś dominowały wnętrza jednoizbowe, a u majętnych rodzin kuchnia była połączona z jadalnią. Ludzie od zawsze chcieli być razem.