Wyciąg kuchenny: na co zwrócić uwagę, gdy mamy ograniczony budżet?


Wyciąg kuchenny: na co zwrócić uwagę, gdy mamy ograniczony budżet?


  

Czy dobry wyciąg kuchenny może być jednocześnie tani? Na co zwrócić szczególną uwagę, gdy mamy ograniczoną ilość środków na zakup nowego okapu kuchennego?

W sprawach wyboru oraz montażu wyciągów kuchennych doradzamy klientom o najróżniejszym statusie społecznym. Nasz sklep odwiedzają zarówno osoby, które mają do dyspozycji 700 zł jak i takie gotowe przeznaczyć na zakup nowego urządzenia 3, 5 czy 7 tys. zł. Coraz częściej zdarzają się też klienci, dla których wydatek rzędu 10 tys. zł na wyciąg kuchenny nie jest niczym dziwnym. Wybierając okap dla naszych klientów kierujemy się zawsze ich indywidualnymi możliwościami i potrzebami. 

 

Jaki powinien być dobry wyciąg kuchenny?

Przede wszystkim należałoby się zastanowić, czym jest dla nas dobry okap. Według kryteriów, które przyjmujemy w tym poradniku, dobry okap to taki, który cicho chodzi. Drugą najważniejszą cechą jest wydajność okapu. Co to oznacza? Że przy wydajności 200 m3/h poziom jego głośności wynosi poniżej 50 dB. W praktyce mamy wtedy do czynienia z wyciągiem, który w ciągu godziny jest w stanie pochłonąć 200 metrów sześciennych (kubików) oparów, a jego głośność na niskich biegach (I i II) będzie pozwalała na swobodną rozmowę domowników. Wyciąg kuchenny powinien również pasować do wystroju naszej kuchni i dobrze się z nią komponować. Trzecim parametrem, który bierzemy pod uwagę określając wyciąg jako dobry, będzie zatem jego design. 

⇨ Dobry okap: cichy i wydajny - na niskich biegach głośność okapu kuchennego wynosi poniżej 50 dB przy wydajności 200m3/h. 

 

Ile możemy wydać na wyciąg kuchenny i dlaczego tak mało?

Inwestycja w wyciąg kuchenny to wydatek na 10-15 lat. Tylko pod warunkiem jednak, jeśli wybierzemy odpowiedni model. W Polsce kwestia okapów i pochłaniaczy kuchennych rzadko kiedy traktowana jest priorytetowo podczas urządzania kuchni. Klienci często zostawiają wybór okapu na sam koniec. Bywa zatem tak, że po zainstalowaniu rekuperacji, zakupie drogich, drewnianych mebli i piekarnika za kilka tysięcy złotych, na zakup okapu brakuje już sensownych środków. Nadal panuje przekonanie, że nie warto wydawać na okap większej sumy pieniędzy.

To duży błąd. 

Profesjonalny okap jest urządzeniem, które znacznie wpływa na jakość powietrza w naszym domu. Jest ono czyste i zdrowe. Wszystkie kuchenne opary, niepożądane zapachy oraz tłuszcz i para wodna zostają wyciągnięte poza pomieszczenie. Wyciąg kuchenny chroni nasze meble przed gromadzeniem się wilgoci i ich uszkodzeniem oraz szybszym zużyciem. Zabezpiecza przed wdychaniem szkodliwych substancji, alergenów oraz kurzu. Uchroni nasze tapicerowane fotele i sofy, dywany oraz meble skórzane przed przejściem zapachem smażonej cebuli, a firanki przed ściemnieniem od dymu. Nawet okno otwarte w kuchni na oścież przez pół dnia nie wyeliminuje tych problemów. 

Dlatego najrozsądniejszym rozwiązaniem jest zaplanowanie zakupu wyciągu jeszcze przed przygotowaniem mebli, zrobieniem podwieszanych sufitów czy dobraniem sobie szafek. Będziemy wtedy mogli przewidzieć także sposób i miejsce podłączenia naszego urządzenia do wentylacji, co zwiększy jego skuteczność o 80%. 

⇨ Warto zainwestować w dobry okap: bez wydajnego urządzenia będziemy żyć w pomieszczeniach z brudnym, dusznym i niezdrowym powietrzem, a nasze meble zużyją się szybciej.


Gdy chcemy kupić wyciąg kuchenny poniżej 1000 zł

Mając do wydania taką kwotę musimy rozważnie wybrać odpowiedni model. Tanie wyciągi kuchenne średniej klasy producentów kiepsko nam posłużą. Wykonane będą z materiałów niskiej jakości, będą głośne oraz mało wydajne. Dlatego też zawsze starajmy się wybrać okap najlepszy w swojej kategorii cenowej. Przodujący producenci mają w swojej ofercie również tańsze rozwiązania dla klientów z ograniczonym budżetem.

Wśród tej grupy polecamy wyróżniające się modele producentów, którzy zwracają dużą uwagę na poziom głośności urządzenia, jego wydajność oraz wygląd. Są to np. okapy do zabudowy w szafce, które wyposażone zostały w mocne silniki, dzięki czemu są skuteczne. 

 

Wyciąg kuchenny Globalo Lofetti

Dobry okap poniżej 1000 zł: okap Globalo Lofetti

 

 ⇨ Wybierając tańszy okap - zawsze zwracajmy uwagę na jego jakość. Wybierzmy najlepszy z możliwych w danej grupie cenowej.


Gdy najważniejsza jest wydajność wyciągu kuchennego

Ważnym aspektem przed wyborem okapu jest również to, czy dużo gotujemy - jeśli robimy to codziennie, trzeba to wziąć pod uwagę, decydując się na konkretny model.

W momencie, gdy wzrasta wydajność okapu, zaczyna on również chodzić głośniej. Dlatego takim klientom proponujemy rozwiązanie w postaci zamontowania silnika zewnętrznego. Polega to na tym, że silnik z wyciągu demontujemy, a dodatkowo zakupiony specjalny zewnętrzny silnik do okapu kuchennego umieszczamy na poddaszu bądź na zewnątrz pomieszczenia. Wszystko zależy oczywiście od możliwości technicznych budynku. Dzięki temu możemy sterować silnikiem z poziomu okapu, mamy zachowany bardzo dobry ciąg, a okap pracuje bezszelestnie. Jest to rozwiązanie, na które większość konsumentów może sobie bez problemu pozwolić. Wybierając dobry okap z silnikiem montowanym na zewnątrz, jesteśmy w stanie zamknąć się w kwocie 2500-3000 zł.


Wyciąg kuchenny GLOBALO Toredo Isola 

 Aranżacja kuchni z wyciągami kuchennymi z silnikiem o dobrej mocy zamontowanym na zewnątrz (okap wyspowy Globalo Toredo Isola) 


⇨ Praktycznie wszystkie modele wyciągów kuchennych mają możliwość zamontowania silników poza pomieszczeniem.  

 

Cichy wyciąg kuchenny

Wyższa półka cenowa okapów zaczyna się powyżej 5000 zł. Są to modele wykonane z wysokiej jakości materiałów, o nowoczesnym i funkcjonalnym designie, energooszczędne oraz ciche. Takie urządzenie z pewnością polepszy jakość powietrza w naszym domu oraz zabezpieczy przed zniszczeniem nasze fronty meblowe i pozostałe urządzenia.

W droższych modelach są zastosowane różne innowacyjne technologie. Na przykład w okapach firmy FALMEC wykorzystywany jest system NRS (Noise Reduction System), który sprawia, że głośność pracy urządzenia jest obniżona o 86%. Możliwe jest to dzięki zastosowaniu unikalnych materiałów dźwiękochłonnych. Praca okapu jest o wiele cichsza niż praca okapów, w których tej technologii nie zastosowano.


Wyciąg kuchenny FALMEC Flipper NRS White 

Okap przyścienny FALMEC FLIPPER z technologią NRS zapewniającą niemalże bezgłośną pracę

 

Pamiętajmy też o tym, że wyciąg kuchenny może być używany zawsze podczas gotowania, zawsze podczas pieczenia oraz do ogólnej wentylacji pomieszczenia. Nic tak skutecznie się oczyści nam powietrza podczas przyjęcia, na którym będzie tłoczno, jak okap włączony na niskim biegu. 

 

Dlaczego kupno słabego wyciągu to zły pomysł?

Powodów jest wiele. Przede wszystkim: jeśli kupimy słabej jakości okap - będziemy z niego niezadowoleni. A gdy będziemy nim zawiedzeni, to stanie się on bezużyteczny. Wtedy wydanie nawet 500 zł będzie wyrzuceniem pieniędzy w przysłowiowe błoto. Jeśli kupimy najtańszy okap, to najprawdopodobniej będzie on chodził głośno lub będzie mało wydajny. Tańsze produkty mogą się częściej psuć, będą się szybciej zużywać, w efekcie czego za 2-3 lata może okazać się, że mamy w kuchni bezużyteczne urządzenie.

To, co często jest ważne dla naszych klientów, to fakt, że słaby okap wpłynie na szybsze zużycie się naszych mebli. Drogie fronty czy wypoczynek po jakimś czasie zrobią się zniszczone i będą nieładnie pachnieć. Jest to istotne zwłaszcza w przypadku kuchni otwartych, które stają się coraz popularniejsze w naszych domach.

⇨ Minusy mało wydajnego i źle wykonanego wyciągu kuchennego:

  • pozostawi w pomieszczeniu wszystkie opary i nieczystości
  • będzie głośny
  • będzie wykonany ze słabej jakości elementów
  • będzie trudniejszy w czyszczeniu
  • będzie się gorzej prezentował (słabszy design)
  • będzie pożerał mnóstwo prądu
  • przyczyni się do szybszego uszkodzenia mebli, wyposażenia, akcesoriów w domu
  • pozostawi powietrze dusznym i brudnym, co może wpłynąć na powstanie alergii oraz grzyba 

Wybierając wyciąg kuchenny należy wziąć pod uwagę wielkość pomieszczenia, w którym zamontowany będzie okap. Jeżeli kuchnia jest mała, możemy wybrać okap o średniej wydajności, co zapewni większy komfort użytkowania, gdyż będzie on cichszy. Jeśli kuchnia jest bardzo duża i otwarta na salon, to dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie okapu z silnikiem umieszczonym na zewnątrz.

Warto zwrócić też uwagę na oświetlenie okapu. Powinno być ono energooszczędne oraz powinno nam ułatwiać gotowanie czyniąc je przyjemniejszym. 

Naszym klientom zawsze staramy doradzić tak, by w swojej kategorii cenowej wybrali urządzenie, które będzie najlepszej jakości. Łączymy to również ze wskazówkami, w jaki sposób okap zamontować, jakich rur użyć oraz jak podłączyć go do wentylacji.