BERG Inset 53 - kompaktowy okap do zabudowy w szafce


BERG Inset 53 - kompaktowy okap do zabudowy w szafce


Okap do zabudowy BERG Inset 53 to propozycja dla osób, które zaplanowały umieścić okap w szafce wiszącej ponad płytą grzewczą. Stosunek jakości do ceny wypada w tym wypadku całkiem korzystnie.

Okapy do zabudowy to urządzenia, które montujemy w dolnej części szafki kuchennej. Mają niewielkie rozmiary, a po ich umieszczeniu w szafce, są niemalże zupełnie niewidoczne. Zależnie od modelu, poniżej szafki widoczny pozostaje panel lub listwa sterująca. Okapami do zabudowy są też okapy teleskopowe, których uruchomienie wymaga wysunięcia szuflady.

Okap BERG Inset 53 - specyfikacja techniczna

Okap do zabudowy BERG Inset 53 zamontujemy w szafce o szerokości 60 cm (sam okap ma 53 cm szerokości). Również do takiej (lub węższej) płyty grzewczej go polecamy. Pamiętajmy, że okap powinien być przynajmniej takiej szerokości, jak kuchenka. Nie dotyczy to okapów wyspowych w kształcie tuby, które zwykle mają węższą średnicę.


Okap do zabudowy BERG Inset 53

Okapem steruje się za pomocą wygodnych przycisków. W modelu BERG Inset 53 mamy ich pięć. Służą do włączania i wyłączania urządzenia oraz uruchamiania innych funkcji okapu, takich jak biegi, które są trzy. Czerwona dioda informuje nas, że okap pracuje.


Okap do zabudowy BERG Inset 53

W modelu BERG Inset 53 zastosowano oświetlenie diodowe. Dwie diody LED (każda o mocy 1,8W) sprawiają, że gotowanie jest przyjemniejsze i bezpieczniejsze. Co więcej, diody LED pobierają o wiele mniej energii elektrycznej, niż tradycyjne żarówki, co wpływa na zmniejszenie rachunków za prąd.


Okap do zabudowy BERG Inset 53

Okap BERG Inset 53 - podłączenie okapu

Okapy kuchenne mogą pracować w dwóch trybach:


  • w trybie wyciągu, gdy są podłączone do zewnętrznego kanału wywiewnego rurą - wszystkie opary i wilgoć są usuwane poza pomieszczenie, a cząsteczki tłuszczu i brudu osadzają się na filtrze metalowym, który należy regularnie myć


  • w trybie pochłaniacza, gdy pozostają niepodłączone do komina i pracują z dodatkowym filtrem węglowym, który pochłania wilgoć i neutralizuje nieprzyjemne zapachy (filtr węglowy należy wymieniać co 3-6 miesięcy)


Okap BERG Inset 53 może pracować zarówno jako wyciąg, jak i pochłaniacz. Żeby poprawnie funkcjonował jako wyciąg, należy podłączyć go prostą, okrągłą rurą do kratki wentylacyjnej w kuchni. Pamiętajmy, żeby nie redukować średnicy wylotu z okapu i zastosować możliwie krótki odcinek rury PCV. Jeśli zdecydujemy się zamontować okap jako pochłaniacz, wystarczy umieścić go w odpowiedniej szafce, zamontować filtr węglowy i podłączyć do prądu.


Okap do zabudowy BERG Inset 53

Okap BERG Inset - wykonanie i pielęgnacja

Jak wspomniano wyżej, w okapie należy monitorować stan filtrów. Zarówno, gdy okap pracuje jako wyciąg, jak i pochłaniacz, należy w nim regularnie czyścić filtr metalowy.

Wykonany jest on z aluminium w postaci drobnych siateczek, które zatrzymują tłuszcz. Przy normalnym użytkowaniu okapu, powinniśmy umyć filtr aluminiowy raz w miesiącu. Można to zrobić ręcznie w płynie do mycia naczyń lub w zmywarce nastawionej na niższą temperaturę i bez innych naczyń w środku. Gdy filtr będzie zapchany - okap przestanie być skuteczny i będzie pracował głośniej.

W przypadku pochłaniacza należy pamiętać o wymianie filtra węglowego. Znajdują się w nim małe kuleczki węgla aktywnego, które pochłaniają wilgoć. W pewnym momencie nasycą się do tego stopnia, że filtr przestanie spełniać swoją funkcję. Wtedy należy go wymienić. W zależności od intensywności gotowania filtr węglowy wymieniamy co 3-6 miesięcy (najczęściej 4).

Okap do zabudowy Berg Inset 53 wykonany został ze stali inox . To materiał szeroko stosowany w produkcji urządzeń AGD. Jest wytrzymały, odporny na działanie wysokich (oraz niskich) temperatur, wilgoci oraz zarysowania. Odpowiednio czyszczony okap ze stali inox przetrwa w dobrym stanie wiele lat.

Do pielęgnacji okapu BERG Inset 53 polecamy używać specjalistycznych środków do tego przeznaczonych. Jednym z nich jest spray Inox Berner. Dokładnie czyści stal, eliminuje zabrudzenia, kurz i odciski palców oraz konserwuje powierzchnię. Okap pozostanie czysty, nabłyszczony i zabezpieczony.

Okap BERG Inset 53 - przeznaczenie

Okap BERG Inset 53 to okap do zabudowy (inaczej okap podszafkowy), czyli taki do zamontowania w szafce kuchennej wiszącej nad płytą grzewczą. Ze względu na swoją wysoką wydajność (697 m3/h) efektywnie oczyści powietrze także w średniej kuchni.

Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które szukają wydajnego i kompaktowego urządzenia w niewysokiej cenie (okap kosztuje 599 zł). Niewątpliwą zaletą jest też fakt, że to my decydujemy, czy okap będzie podłączony do wentylacji zewnętrznej, czy nie. Czasami podłączenie do komina jest utrudnione lub nawet niemożliwe (stare budownictwo lub budynki wielorodzinne). Wtedy wystarczy zamontować filtr węglowy, by użytkować sprzęt w trybie pochłaniacza.

Okap do zabudowy można zamontować w kuchni o każdym stylu. Ze względu na jego niewidoczność (ukrycie w szafce) pasuje zarówno do kuchni nowoczesnej, jak i bardziej tradycyjnej. O jego istnieniu przypomina nam jedynie miarowy odgłos pracy silnika, dzięki któremu pochłaniana jest wilgoć oraz energooszczędne oświetlenie, które z pewnością docenimy już przy pierwszym użyciu.