14 dni zwrot 170 000 zadowolonych klientów 3000 okapów znanych marek

Szerokość okapu kuchennego

W jaki sposób najlepiej dobrać szerokość okapu do kuchenki? Jaki okap będzie optymalny?

Zakup okapu kuchennego to decyzja przynajmniejna 10 lat, gdyż statystyczny Polak zmienia swój model właśnie co dekadę. Prezentujemy krótki poradnik, którzy pomoże dobrze dobrać szerokość okapu do warunków panujących w kuchni.

Jaka jest rola okapu kuchennego?

Okap kuchenny powinien być przede wszystkim urządzeniem skutecznym, cichym i wydajnym. Ważny jest również jego dobry design, który będzie pasował do wystroju naszej kuchni. Urządzenie powinno pochłaniać wszystkie opary kuchenne, filtrować powietrze, usuwać nieprzyjemne zapachy, oczyszczać pomieszczenie z tłuszczu, kurzy oraz wszelkiego rodzaju pyłków. Zapobiegnie tłustym zabrudzeniom osadzającym się na szafkach kuchennych, wyeliminuje skroploną parę wodną na szybach czy duszący, nieprzyjemny zapach w naszym domu, który doprowadzić może do powstania alergii. Okap kuchenny powinien być podstawowym urządzeniem w naszej kuchni.

Rozmiary okapów kuchennych

Na rynku dostępne są szerokości okapów w przedziale między zaledwie 9 cm a 150 cm. Pierwsza, niewielka szerokość dotyczy bardzo specyficznego rodzaju okapów, a mianowicie zintegrowanych z płytą. Są one niezwykle skuteczne oraz praktycznie zupełnie niewidoczne i nie zajmują żadnego dodatkowego miejsca w naszej kuchni.

Okap kuchenny 50 Bora Classic

Wąski i dyskretny okap blatowy BORA CLASSIC zintegrowany z płytą

Szerokość płyty grzewczej

Podczas budowy, remontu czy urządzania pomieszczenia kuchennego należy przewidzieć także szerokość, jaką będzie miała nasza płyta grzewcza. To właśnie do niej powinniśmy dopasować rozmiar okapu. W przypadku płyty grzewczej o szerokości 80 cm, musimy zostawić porównywalną przestrzeń między szafkami ponad nią.

⇨ Ważna informacja: szerokość okapu powinna być przynajmniej taka jak szerokość płyty grzewczej. Optymalnie jednak okap powinien być nieco szerszy od płyty.

W przypadku płyty o szerokości 75 cm nasz okap powinien mieć 90 cm. Gdy mamy płytę 60 cm, to najlepszym rozwiązaniem będzie okap o szerokości 75-80 cm. Pamiętajmy też o aspekcie wizualnym - okap kuchenny o szerokości 50 cm nie będzie wyglądał dobrze ponad płytą, która ma szerokość 80 cm. Będzie się wydawał za mały. Warto zwrócić na to uwagę.

Okap kuchenny 50 Elica PlatinumOkap kuchenny 50 Elica Juno

Okap kuchenny ELICA PLATINUM (z lewej) i okap kuchenny ELICA JUNO (z prawej) - oba o szerokości 50 cm

Często występującym standardem u wielu producentów płyt grzewczych jest szerokość 60 cm. Gdy model okapu, który planujemy zakupić, występuje wyłącznie w takim rozmiarze, możemy pójść na kompromis i dobrać sobie okap, który będzie takiej samej wielkości. Rozwiązanie to sprawdzi się szczególnie w niewielkich kuchniach, gdzie ważny jest każdy metr kwadratowy powierzchni.

Średnica okapu okrągłego

Nieco inaczej wygląda sytuacja, gdy chcielibyśmy zamontować okap okrągły. Wtedy połączenie płyty grzewczej o szerokości 60 cm nie będzie prezentowało się korzystnie z okrągłym okapem o takiej samej średnicy. Polecamy wtedy zamontować okap o średnicy do 40 cm. Musi się on jednak charakteryzować dobrą wydajnością - tylko wtedy będzie on funkcjonował bez zarzutów i będziemy z niego zadowoleni.

Jeśli posiadamy płytę o szerokości 80 cm i bardzo chcemy mieć okap okrągły, jego średnica o wartości 40 cm może okazać się zbyt mała. Radzimy wtedy poszukać modelu trochę większego. Zyska na tym również wystrój naszego pomieszczenia - większy okap będzie się w nim prezentował korzystniej.

⇨ Istotne: wybierając szerokość okapu kuchennego zawsze bierz pod uwagę również jego wydajność. Ma to zwłaszcza duże znaczenia przy okapach węższych od płyty grzewczej.

Każdy przypadek jest inny

Właściciele okapów kuchennych używają ich w różnorodny sposób. Co jest istotne? Na pewno intensywność gotowania, powierzchnia kuchni, salonu bądź aneksu oraz rodzaj okapu, który się nam najbardziej podoba i który chcielibyśmy zamontować. Dużo zależy od wydajności. Jeśli nasz okap kuchenny o szerokości 50-55 cm będzie miał dobrą wydajność i będzie prawidłowo podłączony, to jest w stanie sprostać wyzwaniom kuchenki nawet o szerokości 60 cm. Dlatego najlepiej jest skonsultować się z doradzcą, który dokładnie przeanalizuje każdą konkretną sytuację. Będziemy mieć wtedy pewność, że dobrze dobierzemy urządzenie do warunków panujących w naszym domu.

Okap kuchenny 50 Franke FBIOkap kuchenny 50 Globalo Lofetti

Okap kuchenny 50-55 cm będzie skuteczny, jeśli będzie miał mocny silnik (z lewej FRANKE FBI, z prawej GLOBALO LOFETTI)

Odstęp od szafki i płyty grzewczej

Pozostawmy przynajmniej kilka milimetrów odstępu między okapem a szafkami na ścianie. Dzięki temu unikniemy ewentualnego przechodzenia drgań na meble, które mogłoby zwiększyć głośność panującą w kuchni.

Ważna jest też wysokość, na jakiej zamontowany będzie okap nad płytą. Powieszony za wysoko może mieć zmniejszony zasięg pochłaniania oparów. Spowoduje to konieczność używania okapu na wyższych biegach, w rezultacie czego będzie pracował głośniej.

Optymalna odległość pomiędzy płytą grzewczą a urządzeniem w przypadku okapów przyściennych skośnych to 35-40 cm od jego dolnej krawędzi. Gdy użytkujemy tradycyjną kuchenkę gazową a nie płytę grzewczą elektryczną, to ta odległość powinna wynosić min. 50 cm. W przypadku okapu przyściennego standardowego (w kształcie odwróconej litery “T”) ta odległość również powinna wynosić 50 cm.

Zalecana odległość okapu od płyty:

  • kuchenki gazowe z palnikami: 50 cm
  • kuchenki elektryczne indukcyjne: 30-40 cm
  • kuchenki elektryczne (z czerwonymi polami grzewczymi): 40 cm