Materiały i wykonanie

Czy wiesz, z jakich materiałów wykonany jest Twój okap? Prezentujemy krótki przewodnik, dzięki któremu dowiesz się, co stosują firmy produkujące okapy kuchenne w swoich najlepszych modelach.


Szkło hartowane

Szkło jest bardzo popularnym materiałem stosowanym w produkcji okapów. Może być gięte (przybiera wtedy różne kształty), bądź też zupełnie proste. Niektórzy producenci umożliwiają rozkręcenie okapu, dzięki czemu można w sprawny sposób umyć szyby w nim zamontowane (dotyczy to tzw. budowy modułowej). Szkło hartowane najczęściej występuje w kolorze białym oraz czarnym. Takie modele znajdziemy zdecydowanie najłatwiej. 

Okapy z elementami szkła hartowanego nigdy nie są wykonane z niego w całości. Częściami metalowymi pozostają silnik urządzenia, czasza, komin (maskownica) czy filtry aluminiowe.


Okap przyścienny ELICA SOO 

 Okap przyścienny ELICA SOO wykonany ze stali nierdzewnej INOX, wykończony szkłem hartowanym

 

Stal nierdzewna INOX

Zwana stalą nierdzewną chromoniklową. To rodzaj stali z domieszką chromu i niklu, który nadaje powierzchni połysk i sprawia, że jest ona bardziej odporna na uszkodzenia mechaniczne. Producenci stosują zwykle blachę chromoniklową o grubości od 0,5 do 0,8 mm.

Istnieje również stal odporna na ślady odcisków palców. Z powodzeniem stosuje ją włoska marka FALMEC zapewniając swoim flagowym produktom powłokę antyśladową.


Stal Fasteel No Finger Prints 

Stal tradycyjna: widoczne odciski palców, stal FASTEEL: pozbawiona jakichkolwiek śladów

 

Po procesie hartowania szkło zwiększa swoje właściwości wytrzymałościowe - staje się twardsze oraz jednocześnie bardziej plastyczne i odporne na ścieranie. Zwiększa to jego bezpieczeństwo. Gdyby z jakiegoś powodu się stłukło, rozpadnie się na drobne kawałki a nie ostre igły. Plusem jest również jego zwiększona wytrzymałość (ok. 3 razy większa niż wytrzymałość zwykłego szkła) oraz odporność termiczna (od -50 do +200 st. C). Krawędzie szkła hartowanego są oszlifowane.


Okap przyścienny MIELE DA 

Okap przyścienny, w którym wykorzystano szkło hartowane gięte: model MIELE DA

 

Stal lakierowana

Stal lakierowana to wysokiej jakości blacha malowana proszkowo na różne kolory. Technologia ta zapewnia, że nie będzie na nim zacieków, a jego powierzchnia pozostanie jednolita i łatwa w czyszczeniu. Zaletą stali lakierowanej jest to, że wybierając urządzenie do naszej kuchni mamy możliwość dobrania koloru, który pasować będzie do wystroju, gdyż wielu producentów oferuje usługę malowania na wybrany odcień.

Okap wyspowy GLOBALO Cylindro IsolaStal lakierowana pozwala uzyskać wiele wyrazistych kolorów (GLOBALO CYLINDRO ISOLA Red, Violet i Green)

 

Technologia malowania proszkowego stali polega na nakładaniu na metal (uprzednio oczyszczony) farby za pomocą natrysku elektrostatycznego lub elektrokinetycznego. Malowane elementy umieszcza się następnie w piecu, gdzie w temperaturze ok. 200 stopni następuje stopienie i utwardzenie powłoki. Właśnie dzięki temu stal lakierowana stosowana w okapach kuchennych odporna jest na korozję, wysoką temperaturę i uszkodzenia mechaniczne.


Drewno

Najczęściej spotykane w okapach retro (tzw. rustykalnych), rzadziej w okapach nowoczesnych. Do wykonania drewnianej ramy najczęściej używa się buku, dębu, jesionu, olchy bądź tulipanowca. Rama bywa surowa i niewybarwiona (niepomalowana) jak i wybarwiona przez producenta na wybrany przez nas kolor. Drewno jest zwykle jedynie estetycznym dodatkiem do metalowej konstrukcji urządzenia - okapy nie są wykonane z niego w całości.


Okap przyścienny ELICA BIO Okap rustykalny Faber 90 Ranch

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Okap nowoczesny z elementem drewnianym (po lewej: ELICA BIO ROVERE) oraz okap rustykalny (po prawej: FABER RANCH)

ELICA BIO ROVERE

Przedłużona półka z drewna dębowego zwiększy powierzchnię w kuchni (na zdjęciu po prawej stronie widać miejsce na tablet i port USB)

 

 

Pozostałe materiały

Przedstawiamy listę pozostałych tworzyw, które również odgrywają znaczącą rolę w produkcji okapów kuchennych:

 • szkło dekoracyjne - występujące w modelach z tzw. wyższej półki, wśród których prym wiedzie marka ELICA ze swoim robiącym wrażenie okapem wyspowym INTERSTELLAR VETRO
 • aluminium: połączone bywa często z hartowanym szkłem nadając okapom elegancji i nowoczesności (okap przyścienny FALMEC TWISTER lub FALMEC PRISMA)
 • tkanina perforowana - w modelach przypominających nowoczesne lampy
 • tworzywa sztuczne - zastosowane np. w modelu BEST DADO, zielono-białym wyciągu, którego materiał wykonania pozwala na zamontowanie go już na poziomie 50 cm ponad płytą kuchenną
 • cristaplant - hipoalergiczny, nietoksyczny, wytrzymały i przyjemny w dotyku materiał
 • ceramika - dzięki niej każdy egzemplarz jest niepowtarzalny (nie ma dwóch identycznych ze względu na zaawansowany i precyzyjny proces produkcji)
 • laminat - nadaje okapowi gładkość i ułatwiający utrzymanie go w czystości

 

Dlaczego warto kupować w okapykuchenne.pl?

Otrzymujesz od nas nie tylko idealnie dopasowany do Twoich potrzeb produkt, ale również doskonałą obsługę i wsparcie na każdym etapie.


Co to oznacza?

 1. Każdy produkt w sklepie jest opisywany zgodnie z rzeczywistymi parametrami. Zdjęcia faktycznie odzwierciedlają wygląd okapów. Dzięki temu wiesz co kupujesz.
   
 2. Bazując na 14 - letnim doświadczeniu, regularnie biorąc udział w najbardziej prestiżowych branżowych targach na świecie, jak nikt na rynku najlepiej doradzimy co wybrać, aby móc się cieszyć skutecznym i eleganckim sprzętem na lata. 
   
 3. Możesz do nas napisać maila, zadzwonić, czy zadać pytanie na czacie. Zawsze szybko odpowiadamy. Jesteśmy do Twojej dyspozycji w dni robocze 8:00 - 17:00 (dyżur 17:00 - 20:00) oraz w soboty dyżur od 9:00 do 16:00. 
   
 4. Otrzymasz dedykowanego opiekuna, który pomoże wybrać najlepszy sprzęt do Twojej kuchni pod kątem wizualnym i funkcjonalnym oraz dobierze odpowiednie akcesoria, usprawniające proces montażu i konserwacji. 
   
 5. Wysyłając Twój okap, sprawdzamy go i dopakowujemy, aby jak najlepiej zabezpieczyć go w trakcie transportu
   
 6. Okap możemy wysłać do Ciebie bezpośrednio na podany adres lub możesz go odebrać osobiście w najbliższym stacjonarnym punkcie (wówczas oszczędzasz na kosztach transportu). 
   
 7. Okap nie spełnił Twoich oczekiwań? Możesz zwrócić go do 14 dni.
   
 8. Kupując okap w naszym sklepie masz dożywotnią gwarancję fachowej opieki w zakresie montażu, użytkowania i konserwacji.
   

Nie kupujesz u nas tylko okapu, ale pełną satysfakcję z dobrego wyboru na lata.

 
Ładuję...