Filtry w okapie

Żeby dokładniej zrozumieć działanie filtrów zastosowanych w okapach i pochłaniaczach, polecamy krótki poradnik, który pozwoli się Państwu zorientować w ich rodzajach.

 

Filtry metalowe (aluminiowe)

Właściwie każdy model okapu dostępny na rynku, wyposażony jest standardowo w filtr metalowy. W 99% jest to filtr aluminiowy. Ma postać siateczki montowanej od spodu urządzenia o przybliżonych wymiarach 15 cm/30 cm. Bez problemu powinniśmy móc je wyciągnąć i (najczęściej) umyć w zmywarce. Oczyszczają powietrze z wszelkich brudnych cząsteczek (głównie z tłuszczu, przez co zwane są filtrami przeciwtłuszczowymi). Nieczystości, cząsteczki tłuszczu, opary, kurz zawarte w rozgrzanym powietrzu w starciu z chłodniejszą powierzchnią filtra wytrącają się i na nim osadzają. Nieskroplona para wodna oraz nieprzyjemne zapachy przemieszczają się dalej rurą wentylacyjną do komina, do wentylacji lub poza kuchnię. Takie urządzenia nazywane są okapami działającymi w trybie wyciągu. 

Okapy i pochłaniacze - filtr metalowy Filtr metalowy (aluminiowy): Falmec Base

 

Zalecamy czyścić filtry metalowe raz w miesiącu, gdyż zatrzymują się na nim również różne inne nieczystości takie jak kurz czy insekty, przez co przy długim nieczyszczeniu zacznie on przepuszczać mniej powietrza. Wpłynie to znacznie na jego skuteczność oraz zwiększy głośność pracy urządzenia. Gdy zaniedbamy pielęgnację filtra metalowego, po 2-3 latach będzie on słabo drożny. Wtedy możemy stanąć przed koniecznością zakupu nowego. Jeśli natomiast odpowiednio o niego zadbamy - jego wymiana będzie absolutnie zbędna. 

 

⇨ Ważne:

 • nie ma potrzeby wymiany filtrów metalowych przy odpowiedniej pielęgnacji
 • z reguły można je myć w zmywarce w temperaturze poniżej 50 stopni
 • rekomendowana częstotliwość mycia: co miesiąc
 • dbajmy o nie doprowadzenie do zapchania filtra metalowego

 

Filtry aluminiowe składają się zwykle z kilku warstw siateczek. Wiele okapów kuchennych wyposażonych jest w filtry 3 warstwowe - są one słabszej jakości i uchodzą za zbyt cienkie. Najlepszym rozwiązaniem są filtry aluminiowe stosowane np. w urządzeniach polskiego producenta okapów GLOBALO. Składają się one z 5 warstw. Nie hamują przepływu powietrza i mają dużą skuteczność pochłaniania.


Filtry ze stali nierdzewnej

Pozostały 1% filtrów metalowych montowanych w okapach kuchennych, to filtry wykonane ze stali nierdzewnej chromoniklowej (nierdzewki, satyny). Zwana inaczej stalą INOX (ang. “inoxydable” czyli nieutleniający się). Wykorzystuje się je w droższych modelach, są odporne na wysoką temperaturę. Powszechniejsze filtry aluminiowe nie odbiegają skutecznością od tych ze stali nierdzewnej. Filtry ze stali INOZ są z pewnością bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne - blachę chromoniklową trudniej jest zniszczyć.

 

Filtry węglowe

Filtry węglowe bez większego problemu można dokupić dodatkowo. Są one niezbędne, gdy okap nie jest podłączony do wentylacji i działa w trybie pochłaniacza. Umieszczony jest on zawsze po filtrze aluminiowym. Często jest położony bezpośrednio na nim i ma taki sam rozmiar. Na myśl przywodzi wtedy kasetę lub cienką książkę o grubości 1-1,5 cm

Okapy i pochłaniacze - filtr węglowyFiltr węglowy nakładany na filtr metalowy, model firmy Bosch

 

Filtry węglowe można również nakręcić na silnik okapu. Wyglądem przypominają wtedy małe talerzyki.


Okapy i pochłaniacze - filtry węglowe

Filtry węglowe nakręcane na silnik, model firmy GLOBALO

 

Filtr węglowy posiada w środku małe kuleczki węgla aktywnego (o średnicy ok. 1-2 mm). W momencie styczności z oparami, redukują one i usuwają zapachy. Filtr węglowy podczas pracy wyłapuje wilgotne powietrze, przez co staje się wilgotny i należy go przesuszyć. Dobrze jest więc pozostawić okap włączony przez jakiś czas po gotowaniu.

⇨ Zapamiętaj:

 • częstotliwość wymiany filtrów węglowych: 3 miesiące
 • polecamy filtry typu Long Life: wystarczają na 3 lata
 • koszt kompletu: od 30 do 120 zł


Połączenie filtra węglowego z aluminiowym

W tym modelu w środku filtra metalowego znajduje się warstwa węglowa na zewnątrz otulona siatką aluminiową. Jest to filtr grubszy, można go być w zmywarce i suszyć w temperaturze pokojowej. Występuje stosunkowo rzadko.


Filtry plazmowe

Jest to nowość, na którą warto zwrócić uwagę. Filtry plazmowe jako pierwsza na polski rynek wprowadziła marka GLOBALO. To rozwiązanie oczyszcza powietrze z wszelkiego rodzaju szkodliwych cząstek takich jak alergeny, wirusy, bakterie czy grzyby. Używa się ich, gdy okap pracuje w trybie pochłaniacza, czyli bez podłączenia do wentylacji. Montowany jest na wylocie silnika i uruchamia się automatycznie, gdy sensory wyczują ruch powietrza. Eliminowanie zapachów następuje poprzez mikrowyładowania elektrostatyczne 

 

Dlaczego warto kupować w okapykuchenne.pl?

Otrzymujesz od nas nie tylko idealnie dopasowany do Twoich potrzeb produkt, ale również doskonałą obsługę i wsparcie na każdym etapie.


Co to oznacza?

 1. Każdy produkt w sklepie jest opisywany zgodnie z rzeczywistymi parametrami. Zdjęcia faktycznie odzwierciedlają wygląd okapów. Dzięki temu wiesz co kupujesz.
   
 2. Bazując na 14 - letnim doświadczeniu, regularnie biorąc udział w najbardziej prestiżowych branżowych targach na świecie, jak nikt na rynku najlepiej doradzimy co wybrać, aby móc się cieszyć skutecznym i eleganckim sprzętem na lata. 
   
 3. Możesz do nas napisać maila, zadzwonić, czy zadać pytanie na czacie. Zawsze szybko odpowiadamy. Jesteśmy do Twojej dyspozycji w dni robocze 8:00 - 17:00 (dyżur 17:00 - 20:00) oraz w soboty dyżur od 9:00 do 16:00. 
   
 4. Otrzymasz dedykowanego opiekuna, który pomoże wybrać najlepszy sprzęt do Twojej kuchni pod kątem wizualnym i funkcjonalnym oraz dobierze odpowiednie akcesoria, usprawniające proces montażu i konserwacji. 
   
 5. Wysyłając Twój okap, sprawdzamy go i dopakowujemy, aby jak najlepiej zabezpieczyć go w trakcie transportu
   
 6. Okap możemy wysłać do Ciebie bezpośrednio na podany adres lub możesz go odebrać osobiście w najbliższym stacjonarnym punkcie (wówczas oszczędzasz na kosztach transportu). 
   
 7. Okap nie spełnił Twoich oczekiwań? Możesz zwrócić go do 14 dni.
   
 8. Kupując okap w naszym sklepie masz dożywotnią gwarancję fachowej opieki w zakresie montażu, użytkowania i konserwacji.
   

Nie kupujesz u nas tylko okapu, ale pełną satysfakcję z dobrego wyboru na lata.

 
Ładuję...