14 dni zwrot 170 000 zadowolonych klientów 3000 okapów znanych marek

Sterowanie w okapach

Czy wiesz, jakie sterowanie w okapach masz do wyboru? Chcesz poznać różnicę między sterowaniem sensorowym, przyciskowym, suwakowym a kołyskowym? Koniecznie zapoznaj się z naszym krótkim przeglądem najważniejszych rodzajów sterowania pracą okapów.

Sterowanie sensorowe

Inaczej sterowanie dotykowe lub typu Touch Control. Jest to elegancki i nowoczesny rodzaj sterowania, który posiadaja wyświetlacz LED. Jego powierzchnia jest gładka, dzięki czemu można ją utrzymać bez problemu w czystości. Okapem sterujemy poprzez delikatne przyłożenie palca do powierzchni szkła. Taki typ sterowania został użyty np. w okapie przyściennym FABER NORTHIA.

Sterowanie dotykowe (sensorowe)

Sterowanie dotykowe (sensorowe)

W czasach wielu urządzeń obsługiwanych dotykowo okap sterowany sensorycznie z pewnością będzie przyjemnym uzupełnieniem wyposażenia w każdym nowoczesnym domu. Szklana, hartowana powierzchnia jest bardzo czuła na dotyk - możemy precyzyjnie zwiększać moc, sterować oświetleniem czy ustawiać dodatkowe funkcje okapu.

Sterowanie przyciskowe: elektroniczne

Inaczej zwane Soft-Touch. Wybór dowolnej funkcji lub ustawienia stopnia intensywności pracy okapu odbywają się za pomocą miękkich i eleganckich przycisków. W niektórych modelach okapów występują przyciski podświetlane tzw. Light-Soft. Sterowanie przyciskowe elektroniczne wyposażone jest w wyświetlacz LED lub LCD.

Sterowanie przyciskowe Soft-Touch

Sterowanie przyciskowe Soft-Touch (elektroniczne)

W okapach wyposażonych w sterowanie Soft-Touch przyciski są delikatne i wrażliwe na nacisk, dzięki czemu zmniejszanie lub zwiększanie mocy silnika oraz sterowanie oświetleniem jest skuteczne i wygodne. Jeśli lubimy przygotowywać posiłki przy zredukowanym oświetleniu głównym, modele z podświetlanymi przyciskami z pewnością sprawdzą się idealnie.

Sterowanie za pomocą pilota

Dzięki pilotowi możemy sterować okapem z odległości kilku metrów. Niektóre modele mają go na wyposażeniu standardowym (jak okapy sufitowe), a w niektórych jest dostępny jako dodatkowa opcja. Pilot jest przydatny również, gdy użytkownik ma ograniczone funkcje motoryczne. Posiadając pilot może sterować okapem na odległość. W przypadku użytkownia okapów sufitowych, do których nawet użytkownicy o pełnej sprawności fizycznej nie mają szans łatwo dosięgnąć - pilot jest nieodzwony.

Pilot do okapuPilot sterujący okapem

Sterowanie za pomocą pokrętła

W tym przypadku sterowanie okapem odbywa się za pomocą pokrętła (np. Simplicity), które umieszczone jest z przodu okapu. Służy ono do włączania okapu, ustawiania intensywności zasysania powietrza oraz uruchamiania oświetlenia. Jest to rozwiązanie bardzo poręczne i łatwo można za jego pomocą sterować pracą okapu. Wystarczy je przekręcić delikatnie w lewo lub w prawo. Okapy z pokrętłem sterującym na myśl przywodzą nawigację tradycyjnym sprzętem grającym bądź urządzeniami AGD. Stosunkowo niewielu producentów decyduje się jednak na ten typ sterowania w swoich modelach.

Sterowanie pokrętłem

Sterowanie pokrętłem w okapie

Sterowanie przyciskowe: mechaniczne

Okapem sterujemy za pomocą przycisków umieszczonych zwykle na jego froncie. W tym typie sterowania po konkretnym, wciśniętym przycisku widać, która funkcja okapu jest aktualnie włączona, dlatego może to być rozwiązanie dla osób przyzwyczajonych do użytkowania bardziej klasycznych sprzętów. Okapy wyposażone w ten sposób regulacji nie posiadają wyświetlacza, który informowałby o zmianie programu. W niektórych modelach spotyka się diodę, która informuje nas o tym, że okap jest włączony.

Sterowanie przyciskowe mechaniczne

Sterowanie przyciskowe mechaniczne

Sterowanie suwakowe: mechaniczne

Urządzeniem sterujemy za pomocą suwaka, który umieszczony jest w dolnej jego części. Stosunkowo często spotykane jest w okapach teleskopowych oraz okapach rustykalnych. Ten typ sterowania jest bardzo prosty w obsłudze. Wyższej jakości okapy i pochłaniacze z reguły wyposażone są w bardziej ergonomiczne i przyjazne w użytkowaniu sposoby regulacji pracy. Jednakże, w wielu polskich domach (zwłaszcza w okapach starszego typu teleskopowego) nadal jest ono spotykane.

Sterowanie suwakowe mechaniczne

Sterowanie suwakowe mechaniczne

Sterowanie Magic Wand

Firma ELICA opatentowała produkt o nazwie Magic Wand (Czarodziejska Różdżka). Sterowanie okapem za pomocą Magic Wand jest łatwe i szybkie. Wciśnięcie przycisku w górnej części reguluje stopniem zasysania powietrza, podczas gdy przycisk w dolnej części steruje oświetleniem. Czarodziejska Różdżka ma postać eleganckiego drążka z sygnalizatorem wybranych funkcji w różnych kolorach. To naprawdę innowacyjny interfejs sterowniczy, którego nie spotkamy u innych producentów.

Sterowanie Magic Wand ELICA

Sterowanie Magic Wand (Czarodziejska Różdżka)

Sterowanie kołyskowe mechaniczne

Okapem sterujemy za pomocą tzw. przełączników kołyskowych umieszczonych zazwyczaj na frontowej jego części. Jest ono bardzo proste w obsłudze i powszechnie spotykane w wielu dziedzinach naszego codziennego życia. To rozwiązanie jest raczej domeną modeli tańszych oraz starszych. Przodujący producenci w swoich popularnych modelach najczęściej odchodzą od tego sposobu sterowania.

Sterowanie kołyskowe mechaniczne

Sterowanie kołyskowe mechaniczne

Podsumowanie dla zapracowanych

Obecnie mówić możemy o następujących rodzajach sterowania w okapach kuchennych:

  • sensorowe (dotykowe, Touch Control)
  • przyciskowe elektroniczne (Soft-Touch: standardowe, Light-Soft: podświetlane)
  • zdalne (pilot)
  • sterowanie pokrętłem
  • przyciskowe mechaniczne
  • suwakowe mechaniczne
  • Magic Wand - Czarodziejska Różdżka
  • kołyskowe mechaniczne