14 dni zwrot 170 000 zadowolonych klientów 3000 okapów znanych marek

Okap retro - połączenie wydajności i rustykalnego designu


retro okap z drewnem toflesz

W dobie nowoczesnego wzornictwa i futurystycznego wystroju współczesnych domów okap retro staje się ukłonem w kierunku tradycji. Przedstawiamy najciekawsze modele.

Większość producentów z branży okapów kuchennych posiada w swojej ofercie również modele rustykalne. Okap retro świetnie sprawdzi się w klasycznej kuchni, lub w nowoczesnym wnętrzu jako pewna przeciwwaga dla otaczającej go stali inox czy hartowanego szkła. Jest również idealnym wyborem dla miłośników tradycyjnie urządzonej kuchni np. w stylu prowansalskim, kuchni boho czy w stylu angielskim. Przygotowaliśmy dla Państwa omówienie najważniejszych cech okapów w stylu retro. Prezentujemy również najbardziej polecane modele wybranych producentów.

Okap retro - gdy wygląd jest najważniejszy

Okapy retro w swoim standardowym wydaniu wyglądają dość podobnie niezależnie od producenta, który je oferuje. Zwykle zbudowany jest on z czaszy w kolorze białym lub kremowym i wyposażony w okalający ją drewniany wieniec (inaczej ramę). Pojawiają się również modele, które jedynie naśladują bądź inspirują się stylem rustykalnym. Można zauważyć zastosowane w nich dodatki miedzianych elementów czy złotych relingów, ale jednocześnie rezygnację z drewnianych wieńców. Okapy retro kupowane są zdecydowanie częściej ze względu na swój wygląd aniżeli parametry techniczne.

O tym należy pamiętać wybierając okap retro

Głośność pracy

Pewną wadą okapów rustykalnych może być to, że w ich czaszy tworzy się czasem pudło rezonansowe, które powoduje intensywniejsze rozprzestrzenianie się dźwięków. Dzieje się tak przez wzgląd na ich budowę - często mają kształt trapezu i dość spore rozmiary. Dźwięki, które wydobywają się z silnika, mogą być wzmacniane przez obudowę okapu i drgania staną się dla nas bardziej słyszalne. Dlatego okapy retro w stylu tradycyjnym można określić jako nieco głośniejsze od tych charakteryzujących się nowoczesnym designem. Przy tanich okapach rustykalnych efekt zwiększenia szumu pracy poprzez rezonans jest większy, gdyż stosowane są słabsze silniki, które generują większy rezonans. 

Są jednak modele, na które szczególnie warto zwrócić swoją uwagę. Swoim wyglądem, jakością i dobrymi parametrami przodują w kategorii okapów rustykalnych. 


Zdjęcie: Rustykalny okap kuchenny w kolorze czarnym Falmec Ginevra Boston

 

Istnieje oczywiście kilka modeli, które spełniają warunki bycia cichymi i wydajnymi. Wydajność okapu jest wysoka wśród modeli z grupy stylizowanych na retro takich firm jak SMEG czy Falmec. Są one bardziej wydajne głównie ze względu na swoją konstrukcję - jest bardziej porównywalna do okapów nowoczesnychFirma SMEG posiada bardzo bogatą ofertę okapów delikatnie stylizowanych na styl rustykalny. Nie są to jednak tradycyjne okapy z białą lub kremową czaszą i drewnianym wieńcem. Ich wzornictwo czerpie jedynie inspirację z niektórych elementów tego stylu (jak np. elementy z miedzi czy złota). Są mniej oczywiste, unikatowe i z pewnością ciekawe wizualnie. Produkty SMEG cechują się wysoką jakością materiałów, zaawansowaną technologią oraz niepowtarzalnym wzornictwem. Firma oferuje modele zarówno do zabudowy jak i wolnostojące.


Okap retro SMEGOkapy SMEG inspirowane stylem rustykalnym

 

Zabudowa wg. własnego projektu

Klienci, którym zależy na posiadaniu okapu o najwyższej wydajności, który swym designem przypominałby okapy rustykalne, decydują się na samodzielne zaprojektowanie takiego rozwiązania. W konsultacji z własnym projektantem zamawiają okapy do zabudowy i wraz z wykonawcą konstruują urządzenie, które zadowoli ich zarówno ze względu na swój wygląd jak i wysokie parametry silnika. Obecny wybór okapów do zabudowy (inaczej wkładów) jest na tyle szeroki, że bez problemu znaleźć możemy egzemplarze cechujące się bardzo wysoką wydajnością, jakością wykonania oraz przyjemną pracą silnika.

 

Ceramika

Istnieje grupa klientów, dla których okapy kuchenne wykonane z ceramiki są satysfakcjonującym modelem przypominającym swoim wyglądem modele bardziej tradycyjne. Okapy z ceramiki świetnie prezentują się np. w kuchniach w stylu prowansalskim.


 

Ceramiczny okap retro FALMEC MARILYN - sprawdzi się również w bardziej tradycyjnych kuchniach

 

Okap FALMEC MARILYN jest warty uwagi przynajmniej z dwóch powodów. Po pierwsze została w nim zastosowana innowacyjna technologia E.ion System, która pozwala na wytworzenie jonów. Ich zadaniem jest:

  • eliminowanie nieprzyjemnych zapachów
  • przywracanie optymalnej równowagi jonowej w pomieszczeniach

Wytwarzane jony neutralizują wszystkie unoszące się w powietrzu zanieczyszczenia takie jak bakterie, wirusy, roztocza, pyłki, zarodniki, kurz, dym z papierosów czy spaliny. Precyzyjnie oczyszczają powietrze w naszym domu pozostawiając je zdrowym i świeżym. Użytkownicy posiadający ten model okapu kuchennego nie muszą stosować żadnych dodatkowych środków chemicznych, by utrzymać czyste powierzchnie. Wpływa to w sposób bardzo wyraźny na jakość ich życia. 

Nasze kuchnie stają się coraz bardziej nowoczesne. Kupujemy urządzenia elektryczne najwyższej jakości. Producenci prześcigają się w stosowaniu innowacyjnych technologii w produktach, którymi się otaczamy. Otwieramy się na nowe możliwości, jesteśmy coraz bardziej świadomymi konsumentami. W niektórych z nas pozostaje jednak nutka tęsknoty za stylem bardziej tradycyjnym. Dlatego właśnie okap retro, mimo iż jego wybór jest zdecydowanie mniejszy, zawsze znajdzie swoich oddanych zwolenników. Teraz, dzięki nowoczesnym rozwiązaniom, możemy sprawić, że są one równocześnie mocne, wydajne i ciche. Każdy ma szansę znaleźć odpowiedni model dla siebie.

 
Chętnie pomożemy z wyborem okapu dla Ciebie!
Jaką formę kontaktu z nami preferujesz?
Chcę porozmawiać przez telefon
Zadzwoń 800 914 853
9:00 - 17:00
Chcę wysłać zapytanie mailem Napisz sklep@okapykuchenne.pl 9:00 - 17:00
Chcę porozmawiać przez messenger Napisz m.me/OkapyKuchenne 9:00 - 17:00