Jak zabudować rurę do okapu?


Okapy są przystosowane do działania w dwóch trybach:

 • trybie pochłaniacza: opary, nieczystości oraz wilgoć pozostają w pomieszczeniu. Okap pochłania wyłącznie zapachy oraz wyłapuje cząsteczki tłuszczu dzięki filtrom węglowym i metalowym (najczęściej aluminiowym)
 • trybie wyciągu: jest wtedy podłączony rurą do wentylacji. Zanieczyszczone powietrze wyprowadzane jest z pomieszczenia poprzez kanał wentylacyjny


Rekomendujemy, aby w miarę możliwości stosować drugie rozwiązanie. Okap działający w trybie wyciągu jest bardziej wydajny, skuteczny i zapewnia cichą oraz stabilną pracę.

 

Podłączenie okapu do wentylacji

Zamontowanie na wylocie silnika odpowiedniej rury sprawi, że okap będzie działał najbardziej wydajnie. Żeby nasz okap działał cicho musimy zapewnić swobodny przepływ zasysanego i odprowadzanego powietrza.

Koniecznie zwróć uwagę na:

 • średnicę rury odprowadzającej opary do komina wentylacyjnego
 • długość rury między wylotem z silnika okapu a kominem wentylacyjnym
 • ilość zakrętów 
 • drożność i przekrój komina wentylacyjnego w budynku
 • długość rury
 • stabilny montaż okapu

Okrągła rura do okapu

Najczęściej spotykana średnica wylotu z silnika okapu to 15 cm. Używając rur o mniejszej średnicy niepotrzebnie zmniejszamy wydajność urządzenia. Dodatkowo, po takim zabiegu, będzie ono chodziło głośniej. Zalecamy rury gładkie, okrągłe fi 15 cm. Stawiają one najmniejszy opór powietrzu oraz są idealne nawet do długich połączeń. Tworzywo sztuczne, z którego są wykonane, jest niezapalne i spełnia wymagania międzynarodowych norm budowlanych. Rury okrągłe są lekkie i łatwe do podłączenia, można je przycinać za pomocą ręcznej piłki do metalu. Są odporne na korozje, co sprawia, że wytrzymują przez wiele lat.


Rura do okapu okrągła fi 15 cm

Okrągła rura do okapu fi 15 cm firmy DOMUS

 

Prostokątna rura do okapu (płaska)

 

Kanały płaskie (prostokątne) stosuje się np. do poprowadzenia kanałów wentylacyjnych w podłodze, gdy chcemy, by okap blatowy pracował w trybie wyciągu. Postarajmy się zamontować je jeszcze przed wylaniem betonu. Rekomendujemy kanał prostokątny o wymiarach 9x22 cm. To odpowiednik rury okrągłej o przekroju fi 15 cm.

 

Rura do okapu prostokątna

 

Prostokątna rura do okapu (płaska) o wymiarach 9x22 cm

 

Istnieją również kanały elastyczne oraz rury aluminiowe - jest to jednak gorsze rozwiązanie. Stosujmy je wyłącznie w sytuacjach, gdy podłączenie rur okrągłych bądź prostokątnych jest niemożliwe.

 


Rura do okapu i jej montaż

Zasady optymalnego montażu rury do okapu:

 • rekomendowany rodzaj rur: sztywne i gładkie, średnica taka sama jak średnica wylotu silnika (zwykle jest to rura o średnicy 15 cm)
 • w ostateczności: użyj kanałów elastycznych z tworzywa sztucznego
 • unikaj: rur aluminiowych (tzw. spiro)
 • rura między wylotem silnika a kominem powinna być jak najkrótsza
 • rura powinna mieć jak najmniej załamań (zakrętów)
 • gdy używasz rur płaskich: pamiętaj, że pole przekroju musi odpowiadać średnicy wylotu z silnika (np. rura okrągła fi 15 cm to odpowiednik rury prostokątnej 22x9 cm)
 • unikaj montażu okapu na ścianie lekkiej konstrukcji (np. z regipsu) 
 • nie montuj klapek zaworu zwrotnego, gdy kanał odprowadzający nie wychodzi bezpośrednio na zewnątrz budynku

 

Maskownice do rur

Producenci okapów zwykle dostarczają tzw. maskownice (kominy). Zakrywają one część rury, którą podłączamy nasze urządzenie do wentylacji. Maskownice to metalowe tuby (kwadratowe, prostokątne lub okrągłe) o regulowanej długości. W przypadku posiadania bardzo wysokiego pomieszczenia (np. 3 metrowego) maskownica może okazać się niewystarczająca. Wtedy, jeśli chcemy ukryć rury do okapu, musimy je dodatkowo zabudować.

Rura do okapu - maskownica, komin Faber

Maskownica (komin), stal nierdzewna INOX (Casual BK FABER

 

Dodatkowe zabudowanie rury

Jeśli chcemy zabudować rurę do okapu, która jest dłuższa niż maskownica naszego urządzenia, powinniśmy wykonać z profili metalowych specjalną konstrukcję i obudować ją płytą gipsowo-kartonową. W środku umieszczamy przewód, doprowadzamy go do kratki wentylacyjnej i wyprowadzamy w miejscu zawieszenia okapu, dokładnie w jego osi. Przewody wentylacyjne nie będą widoczne, a my będziemy mieć komfort korzystania z cichego i skutecznego urządzenia.


Rura do okapu - zabudowanie

Maskownica nad okapem przyściennym standardowym wraz z zabudowaną rurą za pomocą płyty z regipsu (kratka wentylacyjna znajdowała się po lewej stronie okapu na bocznej ścianie - obecnie jest niewidoczna)

 

Zapamiętaj:

 • przy podłączeniu okapu do wentylacji rurą - nie zmniejszaj średnicy
 • używaj gładkich rur okrągłych
 • kolanko zakładaj dopiero po poprowadzeniu przynajmniej 30 cm rury
 • prowadź rury łagodnymi łukami (lepiej użyć dwóch kolanek o kącie 45 stopni niż jednego o kącie 90 stopni)
 • wygłusz system rur wentylacyjnych w suficie podwieszanym poprzez zastosowanie np. wełny mineralnej
 • stosuj możliwie krótkie kanały wentylacyjne 

 

Dlaczego warto kupować w okapykuchenne.pl?

Otrzymujesz od nas nie tylko idealnie dopasowany do Twoich potrzeb produkt, ale również doskonałą obsługę i wsparcie na każdym etapie.


Co to oznacza?

 1. Każdy produkt w sklepie jest opisywany zgodnie z rzeczywistymi parametrami. Zdjęcia faktycznie odzwierciedlają wygląd okapów. Dzięki temu wiesz co kupujesz.
   
 2. Bazując na 14 - letnim doświadczeniu, regularnie biorąc udział w najbardziej prestiżowych branżowych targach na świecie, jak nikt na rynku najlepiej doradzimy co wybrać, aby móc się cieszyć skutecznym i eleganckim sprzętem na lata. 
   
 3. Możesz do nas napisać maila, zadzwonić, czy zadać pytanie na czacie. Zawsze szybko odpowiadamy. Jesteśmy do Twojej dyspozycji w dni robocze 8:00 - 17:00 (dyżur 17:00 - 20:00) oraz w soboty dyżur od 9:00 do 16:00. 
   
 4. Otrzymasz dedykowanego opiekuna, który pomoże wybrać najlepszy sprzęt do Twojej kuchni pod kątem wizualnym i funkcjonalnym oraz dobierze odpowiednie akcesoria, usprawniające proces montażu i konserwacji. 
   
 5. Wysyłając Twój okap, sprawdzamy go i dopakowujemy, aby jak najlepiej zabezpieczyć go w trakcie transportu
   
 6. Okap możemy wysłać do Ciebie bezpośrednio na podany adres lub możesz go odebrać osobiście w najbliższym stacjonarnym punkcie (wówczas oszczędzasz na kosztach transportu). 
   
 7. Okap nie spełnił Twoich oczekiwań? Możesz zwrócić go do 14 dni, wymienić na inny model za 0 zł.
   
 8. Kupując okap w naszym sklepie masz dożywotnią gwarancję fachowej opieki w zakresie montażu, użytkowania i konserwacji.
   

Nie kupujesz u nas tylko okapu, ale pełną satysfakcję z dobrego wyboru na lata.

 
Ładuję...