14 dni zwrot 170 000 zadowolonych klientów 3000 okapów znanych marek

Montaż okapu kuchennego - sprawdź, o czym należy pamiętać


montaż okapu kuchennego

Montaż okapu kuchennego - sprawdź, o czym należy pamiętać

 

Co należy zrobić, aby montaż okapu kuchennego przebiegł prawidłowo? Na co należy zwrócić szczególną uwagę? Odpowiadamy na te oraz inne pytania.

Sposób zamontowania okapu kuchennego jest niezwykle ważny, gdyż wpływa na jego późniejszą skuteczność, wydajność oraz cichą pracę. Prawidłowy montaż okapu kuchennego pozwoli Państwu korzystać w pełni ze wszystkich funkcji urządzenia, uniknąć skraplania pary wodnej oraz cieszyć się czystym i zdrowym powietrzem w całym domu. Dzięki temu Państwa meble oraz pozostałe akcesoria kuchenne dłużej zachowają dobry stan. Nikt z nas nie lubi lepiącego się tłuszczu nagromadzonego na kuchennych meblach. Prawidłowe zamontowanie okapu pozwala uniknąć zniszczenia frontów kuchennych. Zdarza się to często, gdy “puchną” one pod wpływem nadmiaru pary wodnej i nagromadzonej w kuchni wilgoci.

Od 2001 roku zajmujemy się produkcją, sprzedażą oraz serwisem okapów kuchennych. Na bazie tego doświadczenia przygotowaliśmy kilka istotnych kwestii, o których należy pamiętać, by okap był zamontowany poprawnie.

 

Podłączenie okapu do wentylacji

Dla większości użytkowników wyciągów kuchennych najważniejszym warunkiem jest cichy okap. Żeby ten warunek został spełniony, okap musi zostać prawidłowo podłączony rurą do wentylacji. Należy pamiętać o tym, żeby nie zmniejszać średnicy wylotu silnika tj. żeby nie zakładać żadnych przejściówek, które ją zwężają. Dopuszczalne jest zastosowanie rur kwadratowych bądź prostokątnych zamiast rur okrągłych.


W tym przypadku w miejsce standardowej rury fi 15 cm stosujemy np. rury prostokątne o wymiarach 9 cm na 22 cm. W takiej sytuacji nasz okap również będzie pracował dobrze, ale musimy pamiętać o tym, żeby nie redukować przekroju rur, gdyż wtedy urządzenie będzie pracowało głośniej. Zdarza nam się rozmawiać z klientami, którzy, montując okap, poprowadzili rury pod kątem 90 stopni i narzekają, że urządzenie chodzi głośno. Dlatego my rekomendujemy, aby poprowadzić rury pod kątem 45 stopni bądź łukiem. Powinny być one jak najkrótsze oraz możliwie jak najszersze, proste i gładkie. Należy unikać rur spiro i kanałów elastycznych.

 

Montaż okapu kuchennego - rura fi 15 cm

Rura do okapu okrągła 15 cm DOMUS 

 

⇨ Pamiętaj: zawsze staraj się podłączyć okap do wentylacji i najlepiej używaj do tego gładkich, okrągłych rur o średnicy 15 cm.                                                                                                                                                                          

Sposób przebicia się do kanału wentylacyjnego

Jeśli mają Państwo komin poprowadzony od razu za ścianą, na której ma zostać zamontowany okap, to nie należy zakładać kolanka bezpośrednio na jego wylot. Najlepiej jest wtedy poprowadzić przynajmniej 30 cm rury do góry i dopiero potem zamontować kolanko. Takie rozwiązanie sprawi, że siła wyrzutu powietrza wyciąganego z pomieszczenia przez silnik okapu nie zderzy się od razu ze ścianą. Dzięki temu nie wróci ono do naszej kuchni. Jeśli powietrze odbije się od razu od kolanka, to cofnie się ono do silnika i zaburzy jego prawidłową pracę oraz uczyni ją głośniejszą.

 

Odpowiednia odległość okapu od płyty grzewczej

Jest to czynnik, na który należy zwrócić szczególną uwagę w przypadku montażu okapu przyściennego. Musimy pamiętać o tym, żeby zachować odpowiednią odległość okapu od płyty. Ma to ogromny wpływ na jego skuteczność oraz na bezpieczeństwo i wygodę jego użytkowania. W przypadku okapu skośnego odległość ta powinna wynosić 40-45 cm od jego dolnej części. Najbardziej optymalną odległością od płyty grzewczej w sytuacji posiadania okapu standardowego (tzn. w typie odwróconej litery T) jest 70 cm.

 


Prawidłowo powieszone okapy w kuchni: okap przyścienny Verta 90 Black (standardowy w kształcie odwróconej litery "T") i okap skośny Zenesor 90 marki GLOBALO 

 

Nieco inaczej wygląda ta odległość, gdy mamy do czynienia z kuchenkami gazowymi starszego typu. O ile dystans 70 cm w przypadku okapu w kształcie odwróconej litery T jest w porządku, o tyle okap skośny wymaga trochę większego odstępu, który wynosi minimum 40 cm. Dlaczego takie są zalecenia? Ponieważ ogień z palników w kuchence gazowej może stopić plastikowe elementy w okapie i go uszkodzić. Jest to ryzykowne zwłaszcza wtedy, gdy zapalimy palnik i przez dłuższą chwilę nie położymy na nim żadnego garnka czy patelni. Przy wyłączonym okapie i pozostawieniu “żywego ognia” na kuchence doprowadzimy do znacznego nagromadzenia się ciepła. W rezultacie może ono stopić elementy wewnątrz okapu.

⇨ Ważne: zachowaj odpowiedni odstęp między płytą grzewczą a okapem. Okap kominowy skośny powinien być oddalony od płyty o 35-40 cm (a w przypadku kuchenek gazowych min. o 40 cm) okap w kształcie odwróconej litery T oraz inne okapy z równoległą do blatu powierzchnią pochłaniania powinny być zamontowane w odległości 70 cm (niezależnie od rodzaju płyty grzewczej).

Należy uważać również przy flambirowaniu (czyli oblewaniu potrawy alkoholem, podpaleniu jej oraz podrzucaniu na patelni). Jest to efektowny zabieg kulinarny, którym możemy się pochwalić przed znajomymi. Jeśli jesteśmy amatorami tego stylu gotowania, musimy pamiętać o tym, żeby zanadto nie zbliżać płomienia do okapu. Ogień w zetknięciu z otłuszczonym i zabrudzonym filtrem aluminiowym może stać się łatwopalny.

 

Łatwe i wygodne sterowanie okapem

Montaż okapu kuchennego powinien uwzględniać również wzrost jego przyszłych użytkowników. Nie należy go montować ani za nisko ani za wysoko, tym bardziej, jeśli nie posiadamy modelu wyposażonego w pilot. Wysokość, na jakiej zamontujemy, okap ma nam pozwolić na wygodny dostęp do przycisków panelu sterującego.

 

Wysokość pomieszczenia a okap

Elementem wyposażenia wyciągów jest tzw. maskownica do okapu, czyli metalowa osłona (kwadratowa, prostokątna bądź okrągła), która zakrywa właściwe rury wentylacyjne. Jeśli pomieszczenie, w którym planujemy zamontować okap kuchenny, jest wysokie (na np. 3 m), a kratka wentylacyjna umieszczona jest u samego sufitu, długość maskownicy może okazać się niewystarczająca. Wtedy, od miejsca, w którym będzie się ona kończyła, naszym oczom ukaże się biała, wystająca i mało estetyczna rura. Większość okapów wyposażona jest w maskownice rozsuwane, które są w stanie sięgnąć do sufitów wysokich nawet na 2,6 - 2,7 m. 

⇨ Przydatne: przed zamontowaniem okapu uwzględnij wysokość pomieszczenia. 

 

Co jednak w przypadku, gdy nasze pomieszczenie jest wyższe?

Można ten problem rozwiązać dobudowując podwieszany sufit, w którym ukryjemy część rury. Możemy też zastosować dodatkowe tzw. przedłużki maskownic (niektórzy producenci mają je w swojej ofercie). 

Montaż okapu kuchennego - maskownicaPrzykładowa maskownica okapu (Komin X do okapu CASUAL BK FABER)


Wygłuszenie rur wentylacyjnych

Jeśli zależy nam na tym, żeby okap był jeszcze cichszy, to możemy wygłuszyć system rur wentylacyjnych w suficie podwieszanym poprzez zastosowanie np. wełny mineralnej. Z pewnością wpłynie to korzystanie na komfort użytkowania urządzenia.

 

Rodzaj ściany, na której zamontowany jest okap

Okap powinien być powieszony na solidnej ścianie, która nie rezonuje, czyli nie powoduje rozchodzenia się dźwięków i drgań mających swoje źródło w silniku urządzenia.

Okapy do zabudowy w szafce (czyli wkłady do szafki bądź okapy teleskopowe tzw. szufladowe) z niższej półki cenowej mają zazwyczaj średniej jakości silnik. Istnieje w nich problem powstawania tzw. efektu pudła rezonansowego. Oznacza to, że nawet niewielki dźwięk jest w stanie się zwielokrotnić i rozbrzmieć zarówno w szafce jak i poza nią. Spowoduje to zwiększenie ilości decybeli w pobliżu okapu, co może np. uniemożliwić swobodną rozmowę domowników.

Podobna sytuacja może mieć miejsce, gdy okap zostanie powieszony na mało stabilnej ścianie np. z regipsu (pustej w środku, nie wyłożonej wełną, na metalowych profilach). 

Najlepszym sposobem na uniknięcie tego problemu jest zawieszenie okapu na ścianie betonowej, ceglanej bądź wykonanej z pustaków.

⇨ Radzimy montować okap tylko na mocnych i stabilnych ścianach.

W przypadku okapów wyspowych, które nie są montowane na ścianie, ważne jest to, żeby konstrukcja sufitu podwieszanego była mocna i stabilna. Okapy wyspowe są często masywnymi rurami o długości ok. 1 m. Gdyby płyty w suficie podwieszanym zamontowane były źle, przy czyszczeniu i poruszaniu okapem mogłyby one pękać oraz się kruszyć. 

Montaż okapu kuchennego - okap wyspowy


Przykład okapu wyspowego okrągłego montowanego na suficie (na zdjęciu: okap wyspowy Falmec Polar Black)

 

Dostęp do serwisowania okapu

Czasem zdarza się tak, że nawet w okapie najlepszej jakości trzeba naprawić bądź wymienić jakąś część. Ekipa serwisowa musi mieć wtedy do niego łatwy dostęp. Dlatego nie należy silikonować brzegów u wylotu maskownicy, która przylega do ściany bądź sufitu. W przeciwnym wypadku ryzykujemy uszkodzeniem ściany, gdy monter będzie musiał zajrzeć do silnika urządzenia.

 

Doprowadzenie prądu

Należy też pamiętać o tym, żeby doprowadzić do okapu prąd - okap, jak każde urządzenie elektryczne, potrzebuje zasilania. Jest to zazwyczaj prąd zmienny 50 Hz o mocy 220-240 V.

Najsensowniejszym rozwiązaniem jest poprowadzenie kabla zasilającego z sufitu (bądź przy suficie od górnej części okapu) i zakończenie go gniazdkiem natynkowym. Gniazdka nie powinniśmy od razu przykręcać do ściany. Będziemy mieć wtedy większe pole do manewru przy zawieszaniu okapu. Okapy kuchenne zazwyczaj są zakończone wtyczką. Niektóre kończą się jedynie kablem, wtedy wtyczkę musimy sobie dorobić samodzielnie.

 

Wybór okapu kuchennego to decyzja na 10, a nawet 15 lat. Żeby jednak urządzenie dobrze nam służyło przez cały ten czas, musimy pamiętać o jego prawidłowym zamontowaniu. Tylko wtedy będziemy mogli cieszyć się jego sprawnym i niezawodnym funkcjonowaniem.


Chętnie pomożemy z wyborem okapu dla Ciebie!
Jaką formę kontaktu z nami preferujesz?
Chcę porozmawiać przez telefon
Zadzwoń 800 914 853
9:00 - 17:00
Chcę wysłać zapytanie mailem Napisz sklep@okapykuchenne.pl 9:00 - 17:00
Chcę porozmawiać przez messenger Napisz m.me/OkapyKuchenne 9:00 - 17:00