14 dni zwrot 170 000 zadowolonych klientów 3000 okapów znanych marek

Wydajność i głośność

Przy wyborze nowego urządzenia najważniejsze są dwie rzeczy: jego wydajność oraz głośność. Sprawdźmy, co trzeba wiedzieć, żeby podjąć dobrą decyzję.

Co oznacza wydajność okapu?

Wydajność okapu podaje się w metrach sześciennych na godzinę (m3/h). Optymalnie dobrany okap kuchenny filtruje całe powietrze z kuchni co najmniej 6 razy w ciągu godziny. Żeby obliczyć potrzebną wydajność okapu działającego na średnim biegu - należy pomnożyć gabaryty kuchni razy 9. Żeby obliczyć wydajność na biegu maksymalnym - mnożymy wielkość kuchni razy 12.

Do sprawdzenia, jaka wydajność jest nam potrzebna w pomieszczeniu, w którym zamierzamy zamontować okap, powinniśmy obliczyć kubaturę kuchni mierzoną w metrach sześciennych. W tym celu mnożymy powierzchnię wyrażoną w metrach kwadratowych przez wysokość kuchni.

Przypadek nr 1

Kuchnia zamknięta (12 m2 powierzchni x 2,5 metry wysokości = 30 m3 kubatury kuchni)

 • wydajność okapu na minimalnym biegu powinna wynosić: 180 m3/h (mnożymy x 6)
 • wydajność okapu na średnim biegu powinna wynosić: 270 m3/h (mnożymy x 9)
 • wydajność okapu na maksymalnym biegu powinien powinna wynosić: 360 m3/h (mnożymy x 12)

Przypadek nr 2

Kuchnia otwarta na pokój, salon lub jadalnię (24 m2 powierzchni x 2,5 metry wysokości = 60 m3 kubatury kuchni)

 • wydajność okapu na minimalnym biegu powinna wynosić: 360 m3/h (mnożymy x 6)
 • wydajność okapu na średnim biegu powinna wynosić: 540 m3/h (mnożymy x 9)
 • wydajność okapu na maksymalnym biegu okapu powinna wynosić: 720 m3/h (mnożymy x 12)

Wzory te są tylko poglądowe i nie mają zastosowania przy bardzo dużych kuchniach. Przed konkretnym wyborem radzimy zadzwonić do naszego specjalisty, który podejdzie indywidualnie do Państwa sytuacji.

Jaka powinna być głośność okapu?

Głośno działający okap jest zmorą w każdej kuchni. Producenci okapów w parametrach swoich urządzeń podają stopień ich głośności. W naszym sklepie można to sprawdzić przy każdym produkcie w tabelce “Specyfikacja”. Najlepiej wybrać model, którego głośność nie przekracza 50 dB na średnim biegu pracy silnika.

Wydajność okapu i jego głośność

Co wpływa na głośność i wydajność okapu?

 • drożność i przekrój komina wentylacyjnego
 • średnica kanału odprowadzającego opary do komina – powinna być taka, jaką zaleca producent danego modelu
 • ilość zakrętów kanału
 • długość kanału
 • prawidłowy montaż – okap, który nie będzie solidnie zamontowany do szafki, ściany lub sufitu podczas swojej pracy może powodować „drgania”, które zwiększą jego głośność
 • filtry węglowe (stosowane w pochłaniaczach)
 • zabrudzony filtr przeciwtłuszczowy

Odpowiedni poziom decybeli

Wydajne urządzenia zapewniają komfort i wygodę podczas gotowania, dlatego wiodący producenci dbają o to, by sprzęt był jak najbardziej funkcjonalny. Zbyt głośna praca okapu może przeszkadzać w codziennych czynnościach domownikom, szczególnie w popularnych kuchniach połączonych z salonem lub otwartych na pokój.

Ilość decybeli dźwięków nas otaczających:

 • rozmowa: ponad 50 dB
 • szum na ulicy w dzień : 70 dB
 • cichy okap nie przekracza 50 dB na I biegu

Czasami po zamontowaniu urządzenia jego poziom dźwięku jest wyższy niż ten, który podaje producent. Wykonajmy wtedy kilka prostych czynności, które pomogą nam rozwiązać problem:

 • upewnijmy się, czy okap jest dobrze zamontowany
 • prześledźmy, czy kanał wentylacyjny nie ma zbyt dużej ilości zakrętów
 • udrożnijmy komin
 • wymieńmy filtr węglowy (jeśli są zamontowane)
 • umyjmy filtr przeciwtłuszczowy
 • sprawdźmy, czy średnica kanału jest odpowiednia do tej rekomendowanej przez producenta

Głośność okapu i jego wydajność

Najczęściej używamy okapów na biegu niższym - bieg III, IV czy V włączamy wyłącznie w sytuacjach, gdy gotowanie jest bardzo intensywne bądź, gdy nam się coś przypali. Dlatego właśnie polecamy wybierać takie urządzenia, które na tych niższych biegach cechują się bardzo cichą, jednostajną i przyjemną pracą.

Do takich producentów należy np. polska marka GLOBALO. Wychodząc naprzeciw realnym potrzebom swoich klientów postanowiła w swoich najlepszych modelach redukować nieco moc silnika na rzecz cichej pracy. Warto wybrać taki egzemplarz, który przy zwykłym, codziennym przygotowywaniu posiłków sprawi, że praca będzie przebiegała cicho i wydajnie. Włączenie funkcji boost (intensywnej) zwiększy głośność pracy okapu niezależnie od producenta i modelu.

Słabsze okapy mają wydajność na biegu I-II ok. 50-100 m3/h. Okapy GLOBALO o zredukowanej mocy maksymalnej na I i II biegu mają już wydajność rzędu 200m3/h, a ich głośność na I biegu nie przekracza 50 db. Jest to bardzo dobry wynik.

Okap do zabudowy GLOBALO LOTEO

Okapy do zabudowy GLOBALO Lotego Black i GLOBALO Loteo White - głośność na I i II biegu nie przekracza 50 dB przy wydajności rzędu 200m3/h

Rekomendowane rozwiązanie

Niezależnie od tego, na jaki dokładnie okap się zdecydujemy, powinniśmy pamiętać o jednej ważnej zasadzie - zróbmy wszystko, by podłączyć nasz okap do wentylacji. Prawidłowo podłączone urządzenie rurą wentylacyjną do komina zawsze będzie bardziej wydajne oraz cichsze aniżeli okap działający w trybie pochłaniacza. Na te ostatnie decydujmy się wyłącznie wtedy, kiedy niemożliwe jest podłączenie okapu do wentylacji. Akceptowalny jest również wybór pochłaniacza w przypadku, gdy nie zależy nam na tym, by urządzenie odprowadzało nieczystości, opary oraz tłuszcz poza pomieszczenie, a jedynie chcemy mieć dekoracyjny model, który pięknie wygląda w naszym salonie.