Okap kuchenny teleskopowy: 6 cichych i wydajnych modeli


Okap kuchenny teleskopowy

Okap kuchenny teleskopowy:

6 cichych i wydajnych modeli


Na rynku dostępne są różne rodzaje okapów teleskopowych, wśród których każdy miłośnik tego typu urządzeń może znaleźć coś dla siebie. Niniejszy poradnik zawierać będzie omówienie wydajności i głośności pracy tych urządzeń ze wskazaniem konkretnych modeli.

Okap kuchenny teleskopowy zazwyczaj zaczyna swoją pracę po wysunięciu przedniego panelu. Opary są pochłaniane tylko tą częścią, która znajduje się bezpośrednio nad płytą grzewczą. Pamiętać zatem należy, że powierzchnia pochłaniania nieczystości jest taka sama, jak w przypadku innych (niewysuwanych) modeli. Okapy teleskopowe mają tę niewątpliwą zaletę, że są stosunkowo niedrogie i mogą sobie na nie pozwolić użytkownicy z niewysokim budżetem.

Okap kuchenny teleskopowy staje się integralną częścią zabudowy meblowej. Pozwala na zaoszczędzenie przestrzeni, którą można wykorzystać np. na przechowywanie jakichś akcesoriów kuchennych. Wykonanie ze stali inox lakierowanej lub hartowanego szkła sprawi, że pochłaniacz teleskopowy wpasuje się w design każdej kuchni urządzonej np. w stylu minimalistycznym. Zwrócić należy jednak uwagę na fakt, że istnieje pewne prawdopodobieństwo, iż szyny (prowadnice), na których wysuwa się okap teleskopowy, będą dodatkowym elementem, który trzeba utrzymać w czystości.

Okap kuchenny teleskopowy: kiedy jest wydajny?

Wydajność okapu podaje się w metrach sześciennych na godzinę. Dobrze dobrany okap kuchenny przefiltruje całe powietrze z kuchni co najmniej 6 razy w ciągu godziny.

Zaprezentujemy to na 2 prostych przykładach: kuchni mniejszej (12m 2) i większej (24 m2).

Kuchnia 12 m2 (powierzchnia) x 2,5 m (wysokość) = 30 m3 kubatury:
 • wydajność okapu na biegu minimalnym (mnożymy x 6) powinna wynosić 180 m3/h

 • wydajność okapu na biegu średnim (mnożymy x 9) powinna wynosić 270 m3/h

 • wydajność okapu na biegu maksymalnym (mnożymy x 12) powinna wynosić 360 m3/h

Kuchnia 24 m2 (powierzchnia) x 2,5 m (wysokość) = 60 m3 kubatury:
 • wydajność okapu na biegu minimalnym (mnożymy x 6) powinna wynosić 360 m3/h

 • wydajność okapu na na biegu średnim (mnożymy x 9) powinna wynosić 540 m3/h

 • wydajność okapu na na biegu maksymalnym (mnożymy x 12) powinna wynosić 720 m3/h


Najistotniejsza dla pracy urządzenia jest wydajność okapu na I lub II biegu, gdyż to ich najczęściej używamy.

Wydajnością maksymalną na poziomie 420 m3/h cechuje się okap teleskopowy GLOBALO KASPERIO. Został on stworzony ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb nowoczesnych, stylowo urządzonych wnętrz. Zastosowane w nim diodowe oświetlenie delikatnie rozjaśnia płytę kuchenną. Zakres prędkości to 3 biegi. Przedni panel wykonano z czarnego, hartowanego szkła, a do produkcji pozostałych elementów wykorzystana została stal inox.

Cechą charakterystyczną dla tego modelu jest sterowanie kołyskowe - mało który okap teleskopowy takie posiada, a jest ono bardzo wygodne.


Okap teleskopowy GLOBALO KASPERIOOkap teleskopowy czarny FALMEC Slim Vetro o wydajności 618 m3/h posiada dwa filtry aluminiowe, pochłaniające tłuste cząsteczki, dzięki czemu meble i blaty nie pokrywają się lepką substancją. Zastosowane filtry są, jak w każdym innym modelu, wielokrotnego użytku i można je myć zarówno ręcznie jak i w zmywarce. Sensoryczne sterowanie pozwala na sprawną zmianę zarówno intensywności działania okapu jak i trybu pracy.

Wysokość szklanego frontu wynosi 4 cm, co sprawia, że okap wygląda niezwykle lekko i zamontowany w ciągu mebli jest praktycznie niewidoczny.

Okap kuchenny teleskopowy Falmec Slim Vetro Plus

Okap kuchenny teleskopowy FALMEC SLIM VETRO PLUS


Okap teleskopowy FABER MAXIMA ECO o wydajności 640 m3/h przypadnie do gustu najbardziej wymagającym klientom, którzy od okapu oczekują nie tylko tego, aby był piękny, ale także w pełni funkcjonalny. Posiada on oświetlenie halogenowe  o mocy 2x28W oraz sterowanie mechaniczne suwakowe.


Okap teleskopowy FABER MAXIMA ECO

Okap kuchenny teleskopowy: kiedy pracuje cicho?

Głośny okap kuchenny jest zmorą każdej kuchni. W przypadku innych modeli niż teleskopowe zaleca się wybrać okap, którego głośność nie przekracza 50 dB na średnim (I lub II) biegu pracy silnika, co pozwala gotować ulubione posiłki w spokojnej dla ucha atmosferze.

Okapy teleskopowe są nieco głośniejsze. Wybierając zatem ten model teleskopowy zwróćmy uwagę, by choćby na I biegu był możliwie jak najcichszy. Cicha praca okapu powinna zapewnić komfort i wygodę podczas wykonywania prac kuchennych.

Okap teleskopowy NODOR EXTENDER jest eleganckim urządzeniem o prostym designie.

Oto jego najważniejsze cechy:

 • pracuje jako wyciąg lub jako pochłaniacz, w wersji wyciągu należy podpiąć urządzenie do wentylacji, wybierając zaś tryb pochłaniacza, który neutralizuje nieprzyjemne zapachy, należy dokupić filtry węglowe

 • cechuje się wyjątkowo cichą pracą, poziom dźwięku na pierwszym biegu to jedynie 50 dB

 • oświetlenie w postaci energooszczędnych diod LED zapewnia doskonałe podświetlenie kuchni

 • aluminiowy filtr przeciwtłuszczowy jest wielokrotnego użytku

Okap kuchenny teleskopowy Nodor Extender

Okap kuchenny teleskopowy NODOR EXTENDER


Okap teleskopowy ELICA ELITE 14 o poziomie dźwięku 47 dB zaprojektowano tak, aby na czas spoczynku nie przeszkadzał w kuchni, dlatego zgrabnie ukrywa się w szafce i jest niewidoczny. Steruje się nim za pomocą mechanicznych przycisków, a 3-stopniowy zakres prędkości pozwoli na dopasowanie szybkości pochłanianych oparów do stopnia ich nagromadzenia w kuchni. Model ten wyposażono w oświetlenie LED.

Okap kuchenny teleskopowy Elica Elite 14

Okap teleskopowy ELICA ELITE 14


Okap teleskopowy ELICA ELITE14 LUX zaprojektowano z myślą o wymagających klientach, dla których istotnym elementem jest prosta budowa wykończona eleganckim designem.

3-stopniowy zakres prędkości usuwanych oparów pozwala na idealne dopasowanie szybkości pracy silnika do ilości nagromadzonego, zanieczyszczonego powietrza w kuchni.

Specyfikacja:

 • pasmo LED umieszczone od spodu okapu dokładnie oświetli płytę kuchenną

 • urządzeniem steruje się za pomocą panelu przyciskowego

 • poziom dźwięku na początkowych biegach wynosi jedynie 47 dB

Okap teleskopowy ELICA ELITE14 LUX


Okap podszafkowy teleskopowy to okap montowany na dnie specjalnie wykonanej szafki. Taki montaż sprawia, że teleskop staje się jej integralną częścią. Główną zaletą okapu teleskopowego jest możliwość schowania go w szafce, a także zwolnienie dodatkowej przestrzeni np. na przechowywanie naczyń. Doskonale sprawdzi się dla tych klientów, którzy dysponują niewielkim budżetem a jednocześnie oczekują urządzenia niezawodnego i dobrze spełniającego swoje funkcje.

Dodać należy, że okapy teleskopowe są powoli wypierane przez wkłady do zabudowy na stałe, które są w stanie zaoferować lepsze parametry techniczne i większą niezawodność, cichą pracę oraz brak problemów z czyszczeniem.