14 dni zwrot 170 000 zadowolonych klientów 3000 okapów znanych marek

4 sytuacje, w których warto wybrać do kuchni okap wyspowy


Kiedy wybrać okap wyspowy?

Okapy wyspowe to kategoria, która od kilku lat zyskuje popularność w Polsce. Wcześniej w naszych domach najczęściej spotykało się okapy zabudowane w szafce lub przyścienne montowane na ścianie nad płytą. Dziś jednak, kiedy powierzchnie kuchni bywają większe i gdy projekty wnętrz cechują się większym rozmachem – okapy wyspowe można spotkać częściej. Z jakich powodów ludzie najczęściej wybierają te modele?

Gdy planujesz w kuchni wyspę

Powód zdaje się oczywisty, ale...nie każdy na niego wpada! Podobnie jak nie każdy użytkownik współczesnej kuchni dba o to, by powietrze w niej było wentylowane za pomocą urządzenia mechanicznego, a nie tylko otwartego okna. Tymczasem jedynie wydajny okap jest w stanie zadbać o należytą filtrację zanieczyszczonego i wilgotnego powietrza, które powstaje podczas gotowania.


Okap wyspowy Falmec Vela


Wyspa kuchenna zakłada zabudowę części mebli i urządzeń w środkowej części pomieszczenia. Zależnie od upodobań, na wyspie ląduje np. zlew i płyta grzewcza lub sam blat i szafki. Jeśli planujesz na wyspie umieścić płytę grzewczą – koniecznie zadbaj o uwzględnienie w projekcie okapu, żeby na bieżąco pozbywać się z kuchni wilgoci!

Masz trzy główne opcje. Możesz wybrać:

To, na którą opcję się zdecydujesz, zależy od Twojej wyobraźni, gustu, preferencji, ale też sytuacji montażowej. Dlaczego? Z tych powodów:

  • okap wyspowy montowany do sufitu potrzebuje stabilnego nośnika
  • jeśli okap wyspowy ma pracować jako wyciąg (czyli w trybie otwartym), potrzebne jest poprowadzenie rur wentylacyjnych do komina
  • okap blatowy podłączony do wentylacji również wymaga poprowadzenia takich rur, co odbywa się w podłodze

Wszystkie powyższe sytuacje wymagają pewnej ingerencji montażowo-remontowej, o której musisz pamiętać jeszcze przed rozpoczęciem prac!

Gdy masz kuchnię otwartą na salon

Okap wyspowy najlepiej sprawdza się w przestronnych wnętrzach. Dlatego zawsze warto rozważyć ten model, gdy masz lub planujesz mieć kuchnię otwartą na salon. Większa przestrzeń sprzyja eksperymentom wizualnym. Łącząc kuchnię z salonem lub jadalnią, zapewne zależy Ci na tym, by całość była spójna estetycznie. Wybierając odpowiedni okap nad wyspę, masz duże pole manewru, by nadać tej części pomieszczenia jakiś specyficzny styl. 

Przykładowo, jeśli Twoje wnętrze jest nowoczesne i minimalistyczne, dobrym pomysłem będzie wybranie równie prostego i symetrycznego okapu. Jeśli w pomieszczeniu króluje styl bardziej zdobny, czy wręcz glamour – wyrazisz to również formą okapu, który zamontujesz nad płytą.


Okap wyspowy Globalo Toredo Isola


Dodatkowym aspektem jest utrzymanie czystości. W kuchni otwartej na salon niezwykle ważne jest, by wilgoć i nieprzyjemne zapachy gotowania nie przedostawały się do części wypoczynkowej. Wyobrażasz sobie chill out z książką na kanapie w towarzystwie gotowanej kapusty czy brukselki? No właśnie! Wydajny okap wyspowy sprawi, że cała wilgoć unosząca się nad kuchenką trafi poprzez filtr węglowy do komina (w przypadku wyciągu) lub do filtra węglowego (w przypadku pochłaniacza). Dzięki temu ochronisz ściany, meble, tapicerkę, dywany i każdy inny przedmiot, który znajdzie się w pobliżu.

Gdy chcesz czegoś naprawdę designerskiego

Głównym zadaniem okapu kuchennego jest filtrowanie powietrza, pochłanianie wilgoci oraz zapobieganie powstawaniu w domu grzybów i pleśni. Wszystkie te zadania są bardzo ważne. 

Warto jednak pamiętać również o funkcji estetycznej. Czy zdarzyło Ci się patrzeć na lodówkę pod kątem tego, jak będzie wyglądać w kuchni? Czy, wybierając piekarnik, przyglądasz się, jakie ma pokrętła, szkło hartowane i uchwyt, na którym zawiesisz ściereczkę? No właśnie! Okap wyspowy polecamy zatem wszystkim, którzy chcą wywołać u swoich gości prawdziwy efekt WOW. 

Okap wyspowy Falmec Lumiere

Wyspa kuchenna znajduje się w centralnym miejscu, które jest dobrze widoczne z pozostałych części pomieszczenia. Równie dobrze widoczne będzie to, co zamontujesz nad tą wyspą. Pomyśl więc o tym, by było to coś naprawdę spektakularnego. Kategorią cieszącą się dużym powodzeniem są np. okapy wyspowe dekoracyjne. Ich wzornictwo przywodzi na myśl designerskie lampy. Okapy takie zwykle montuje się za pomocą specjalnych, wytrzymałych stalowych linek, co nadaje im dodatkowej lekkości.

Gdy chcesz doświetlić blat roboczy

Każdy okap kuchenny wyposażony jest w oświetlenie. Znasz taką sytuację, w której smażysz jajecznicę i nie jesteś w stanie dojrzeć, czy cebula została już dodana? No właśnie – nad płytą grzewczą potrzebne jest naprawdę dobre oświetlenie. Zapewnia je okap kuchenny. Gdy część roboczą (płyta grzewcza, zlew, blat) umieścisz nad wyspą, dodatkowe oświetlenie, którego źródłem jest okap, staje się wręcz nieocenione. 

Okap wyspowy Falmec Laguna

Oprócz znaczenia czysto utylitarnego oświetlenie w okapie wprowadza też do pomieszczenia specyficzny klimat. Wieczorem, gdy górne i intensywne oświetlenie staje się zbyt mocne, energooszczędne pasmo LED z okapu kuchennego przyjemnie towarzyszy w codziennych czynnościach. Niektóre modele mają możliwość regulowania natężenia i barwy światła. Masz więc wpływ na to, czy danego dnia chcesz odpocząć w kolorze czerwonym, zielonym czy niebieskim.

Okap wyspowy najlepiej sprawdzi się w nieco bardziej przestronnym pomieszczeniu. Zadbaj o to, by jego wydajność była na tyle mocna, by poradził sobie z oczyszczeniem powietrza, które gromadzi się w kuchni podczas przygotowywania posiłków. Wybór jest naprawdę duży.

Chętnie pomożemy z wyborem okapu dla Ciebie!
Jaką formę kontaktu z nami preferujesz?
Chcę porozmawiać przez telefon
Zadzwoń 800 914 853
9:00 - 17:00
Chcę wysłać zapytanie mailem Napisz sklep@okapykuchenne.pl 9:00 - 17:00
Chcę porozmawiać przez messenger Napisz m.me/OkapyKuchenne 9:00 - 17:00