8 przypadków, kiedy warto wybrać okap blatowy


Kiedy wybrać okap blatowy?


Co to są okapy blatowe?

Okapy blatowe to dość nowy typ wśród okapów kuchennych. Zamiast montować je na ścianie, suficie lub w szafce kuchennej – umieszczasz je w blacie, w którym masz zamontowaną płytę grzewczą.

Wyróżniamy dwa główne rodzaje okapów blatowych:

Okap blatowy montowany w blacie

Okap blatowy zintegrowany z płytą

Poznaj 8 powodów, dla których warto zamontować okap blatowy

Każdy powód, by używać okapu blatowego, jest dobry dla Ciebie i Twojej kuchni. Zebraliśmy 8 najważniejszych. Poznaj je.

Gdy masz wyspę kuchenną

Okap blatowy sprawdzi się dobrze, gdy chcesz stworzyć wyspę kuchenną. Dobrze jest podejść do tego projektu systemowo i przewidująco i zaplanować to, zanim w pomieszczeniu powstanie wylewka kuchenna. Dlaczego? Ponieważ jeśli zdecydujesz się na okap blatowy w obiegu otwartym (wyciąg), koniecznym będzie podłączenie go do komina wentylacyjnego, do którego najprawdopodobniej będzie trzeba poprowadzić rurę. Najczęściej stosowanymi są kanały płaskie, które biegną właśnie w podłodze.

Gdy nie możesz podłączyć okapu do komina wentylacyjnego

Inną sytuacją jest niemożność podłączenia okapu do komina. Dzieje się tak dość często w budownictwie wielomieszkaniowym starszego typu, w którym konstruktorzy nie przygotowali osobnego szybu wentylacyjnego. Wtedy pozostaje użytkować okap blatowy w formie pochłaniacza, czyli w trybie zamkniętym. Działa on z dodatkowym filtrem węglowym, który należy co jakiś czas wymieniać. Pamiętaj, że lepiej mieć okap pracujący w trybie pochłaniacza, niż nie mieć go wcale.

Gdy nie chcesz, żeby okap był widoczny 

Być może jesteś miłośnikiem lub miłośniczką kuchni zabudowanej. Lubisz, gdy sprzęty są ukryte za frontami meblowymi, zależy Ci na tym, by nie rzucały się w oczy. Okap blatowy jest zatem rozwiązaniem dla Ciebie, gdyż na pierwszy rzut rzeczywiście w ogóle go nie widać. Niezależnie od tego, czy będzie to model zabudowany w szafce w okolicy płyty, czy też z nią zintegrowany – osoba wchodząca do kuchni może go nawet nie zauważyć. Jednocześnie powietrze jest filtrowane i czyste.

Gdy lubisz zaawansowane technologie

Gdy okapy blatowe pojawiły się na rynku po raz pierwszy – wzbudziły sporą sensację. Użytkownikom spodobała się ich jakość wykonania, użyte materiały, design oraz funkcjonalność. Niektóre okapy blatowe mają nawet 10 biegów, automatyczne wysuwanie po wykryciu pary wodnej, nastrojowe oświetlenie LED i liczne możliwości modyfikacji. 

Taka jest m.in. płyta indukcyjna z okapem ELICA Nikola Tesla.

Okap blatowy Elica Nikola Tesla

Gdy chcesz zaimponować znajomym

Zdarzyło Ci się pochwalić nową kanapą, telewizorem albo lodówką. Pomyśl o tym, jak zaskoczysz znajomych, którym pokażesz innowacyjny okap blatowy i jego działanie. Całkiem możliwe, że się tego nie spodziewają. 

Gdy lubisz czystość

Okapy blatowe należą do jednych z najbardziej wydajnych na rynku. Efektywność pochłaniania i odprowadzania oparów to, zaraz obok cichej pracy, najważniejsze dla użytkowników cechy okapów. Po to montujesz okap w kuchni, by powietrze było czyste i pozbawione tłuszczu, który osadza się na sprzętach i meblach i je niszczy. Wyobrażasz sobie okap, którego wydajność wynosi aż 1230 m3/h? Taki właśnie jest okap blatowy FALMEC Down Draft.

Okap blatowy Falmec Down Draft

Gdy chcesz zyskać miejsce na ścianie nad kuchenką

Można śmiało powiedzieć, że znaczną częścią wszystkich sprzedawanych w Polsce okapów są okapy montowane na ścianie albo w szafce wiszącej nad kuchenką. Być może jednak zamarzyło Ci się, by bezpośrednio nad kuchenką zamontować coś zupełnie innego? Okap blatowy jest świetną alternatywą dla okapów montowanych na ścianie, na której zyskasz więcej miejsca na szafki, półki lub cokolwiek innego.

Gdy lubisz mieć wybór 

Okapy blatowe nie są jednorodne. Znajdziesz wśród nich takie montowane na stałe w blacie, które zasysają opary za pomocą szczeliny. Możesz zamontować okap zintegrowany z płytą grzewczą, który jest jej nierozłączną częścią. A możesz też mieć okap, który wysunie się z blatu na kilkadziesiąt centymetrów, gdy tylko wykryje w pobliżu ulatniające się opary. Dodatkowo masz wybór między pochłaniaczem, czyli okapem pracującym w trybie zamkniętym, a wyciągiem, czy okapem podłączonym rurą do wentylacji. Poniżej okap wysuwany z blatu ELICA Pandora.

Okap blatowy Elica Pandora

Okapy blatowe – podsumowanie

Najważniejsze cechy okapów blatowych:

  • montowane w blacie obok płyty grzewczej lub bezpośrednio z nią zintegrowane
  • pracują w trybie pochłaniacza (zamkniętym) lub wyciągu (otwartym z podłączeniem do komina wentylacyjnego)
  • cechuje je wysoka wydajność
  • odznaczają się cichą pracą
  • są wykonane z wysokiej jakości materiałów: szkła hartowanego oraz wysokiej jakości stali nierdzewnej
  • niektóre modele mogą pracować z silnikiem zewnętrznym, dzięki czemu pracują jeszcze ciszej
  • sprawdzą się zamontowane zarówno na wyspie kuchennej, jak i w ciągu zabudowy meblowej pod ścianą
  • są alternatywą dla okapów kuchennych montowanych na ścianie, w szafce wiszącej nad płytą grzewczą lub w suficie

Okap kuchenny to podstawa nowoczesnej kuchni, w której liczy się czystość i zdrowie. Zadbaj o siebie, swoich bliskich oraz o ulubione sprzęty i meble w kuchni, montując cichy i wydajny okap blatowy.