Filtry węglowe do okapów
Filtry węglowe stosuje się w okapach, gdy pracują one jako pochłaniacze, czyli w trybie zamkniętym. Tryb zamknięty oznacza, że okap pozostaje niepodłączony rurą do kanału wentylacyjnego. To idealne rozwiązanie dla użytkowników, w których kuchni instalacja wyciągu (czyli okapu podłączonego do zewnętrznego systemu wentylacyjnego) jest niemożliwa.
Filtry węglowe do okapów – zasada działania
Filtry węglowe montuje się (w różny sposób) w okapie pracującym w trybie pochłaniacza. Dzięki nim możliwe jest neutralizowanie nieprzyjemnych zapachów. Wewnątrz filtra węglowego znajdują się kuleczki węgla aktywnego, których zadaniem jest filtracja powietrza, by mogło ono (już oczyszczone) wrócić do kuchni.
Filtry węglowe się po jakimś czasie (zwykle co 3-6 miesięcy) zużywają i należy je wymienić na nowe. Filtry węglowe do okapów mają różną formę: od okrągłych, nakręcanych na wylot z silnika, przez kwadratowe i prostokątne kasety umieszczane wewnątrz okapu za filtrem metalowym, który ma działanie przeciwtłuszczowe i wyłapuje z powietrza cząsteczki tłuszczu, kurzu i brudu.
Filtry węglowe do okapów – rodzaje
Producenci okapów stosują w swoich urządzeniach różne filtry węglowe – przed zakupem koniecznie sprawdź, jaki dokładnie model pasuje do Twojego urządzenia. Często spotykane są okrągłe filtry węglowe (występujące w parze), które należy nakręcić na silnik. Innym rodzajem są filtry kasetowe, które umieszcza się wewnątrz okapu za filtrem metalowym (należy go najpierw wyjąć z okapu i włożyć do środka filtr węglowy, stosując się do instrukcji dołączonej przez producenta).
Filtry węglowe do okapów umożliwiają ich pracę w trybie pochłaniacza. Jeśli zamontowanie w Twojej kuchni wyciągu jest niemożliwe lub np. preferujesz wiszący na stalowych linkach dekoracyjny okap wyspowy – koniecznie zaopatrz się w odpowiedni filtr węglowy.