14 dni zwrot 170 000 zadowolonych klientów 3000 okapów znanych marek

Jak zamontować okap kominowy - zapoznaj się z praktycznym poradnikiem!


Jak zamontować okap kominowy

Jak zamontować okap kominowy - zapoznaj się z praktycznym poradnikiem! 


Radzimy, jak zamontować okap kominowy – najczęstszy wybór polskich konsumentów. Zapoznaj się ze wskazówkami, które pozwolą zainstalować go prawidłowo i szybko.

Jak zamontować okap kominowy - najpopularniejszy z okapów

Okap kominowy otwiera zestawienie najczęściej kupowanych okapów. To sprzedażowy numer 1. Montowany jest na ścianie i do niej częściowo przylega.


  • Umieszczenie go tuż nad kuchenką elektryczną lub gazową pozwala na absorpcję oparów z gotowania.
  • Wchłanianie w czasie rzeczywistym pary wodnej, tłuszczu, nieprzyjemnych zapachów, a także drobin kurzu i szkodliwych drobnoustrojów pomaga w utrzymaniu kuchni w czystości.
  • Chroni nasze meble i ściany przed przedwczesnym niszczeniem i deformacją, a także czyni z naszej kuchni zdrowe i higieniczne środowisko dla domowników.


Jak zamontować okap kominowy?

Okap przyścienny GLOBALO NOMINA


Działa przez to korzystnie na naszą kondycję fizyczną i psychiczną. Kuchnia to miejsce, gdzie przyrządzamy i spożywamy posiłki. Często to właśnie tu podejmujemy przyjaciół lub pracujemy przy komputerze, warto zatem zadbać o jak najlepsze warunki przebywania w niej. Pomoże nam w tym okap kuchenny. W artykule dzielimy się praktycznymi wskazówkami i odpowiadamy na pytanie Jak zamontować okap kominowy?

Od prawidłowego montażu zależy bowiem, czy okap będzie pracował zgodnie z parametrami z opisu technicznego producenta. Zła instalacja może przełożyć się na gorszą wydajność i generowanie większego hałasu, niż wynika to z parametrów mocy pracy i głośności urządzenia.

Jak zamontować okap kominowy - szeroki wybór, podobny montaż

Okapy kuchenne z tej kategorii występują w szerokim wyborze kształtów.


Okap przyścienny Faber Cocktail

Okap przyścienny skośny FABER COCKTAIL


Wszystkie rodzaje wykazują podobieństwa w sposobie montażu.

  • Dużo zależy od tego, czy nasz okap podłączamy rurą do kanału wentylacyjnego, żeby pracował jako wyciąg i odprowadzał powietrze na zewnątrz budynku. Wówczas ważne jest prawidłowe poprowadzenie odpowiednio dobranej rury i jej właściwe scalenie z infrastrukturą wentylacyjną budynku.
  • Gdy za zadanie absorpcji oparów odpowiada filtr węglowy, okap pracuje jako pochłaniacz. Wówczas ważna jest przede wszystkim regularna wymiana filtra.
  • Różnice w montażu dotyczą także doboru wysokości nad kuchenką.





Przykładowe filtry węglowe w okapie kuchennym


Zarówno w przypadku okapu pracującego jako wyciąg, jak i gdy pracuje on jako pochłaniacz, ważne jest wierne i dokładne stosowanie się do instrukcji montażu określonej przez producenta. Jest tam zawarte i dokładnie objaśnione, jak zamontować okap kominowy.

Jak zamontować okap kominowy pracujący jako wyciąg?

Dla okapu pracującego w trybie wyciągu, kluczowe jest precyzyjne i staranne dopasowanie średnicy wylotu kratki wentylacyjnej do wymiarów kanału wentylacyjnego oraz właściwy dobór rury.

 

  • Rekomendowana jest rura okrągła krótka, prosta, gładka, o szerokiej średnicy (np. 15 cm). Poprowadzona jak najkrótszą drogą, z unikaniem niepotrzebnych zakrętów, gdyż wpływa to redukująco na moc wchłaniania.
  • Zalecany jest kanał sztywny.
  • Dopuszczalne są rury płaskie o wymiarach 22 cm x 9 cm.
  • Kluczowe jest stabilne i mocne zamontowanie okapu do szafki, ściany lub sufitu - inaczej będzie drgać, generując hałas.


Jak zamontować okap kominowy?

Rura okrągła do montażu okapu

 

Każda redukcja średnicy i zakręt obniża zdolność do absorpcji i zwiększa głośność pracy urządzenia. Okap pracuje głośniej również wtedy, gdy zamontuje się go niestabilnie lub do regipsowej ściany.

Jak zamontować okap kominowy – wskazówki dotyczące wysokości montażu

Płomień z palników w kuchence gazowej może być źródłem uszkodzeń termicznych (deformacyjne działanie temperatury), stąd wysokość okapu nad kuchenką gazową powinna być wyższa niż nad płytą elektryczną.

 

  • standardowy okap przyścienny typu T-line (odwrócona litera T), okap przyścienny okrągły, prostokątny i retro wymagają zachowania odległości 70-75 cmod kuchenki gazowej oraz  60-70 cm od kuchenki elektrycznej


  • okap skośny instaluje się z odstępem 40-50 cm od kuchenki gazowej oraz 40-45 cm od płyty elektrycznej



Okap Elica Tube Pro

Okap przyścienny kominowy w kształcie tuby (okap ELICA TUBE PRO INOX)

Jak zamontować okap kominowy – wskazówki ogólne poprawiające atrybuty pracy 

  • Ściana, na której montujemy okap, powinna być solidna konstrukcyjnie. Najlepsze są ściany z betonu, cegły lub pustaków (nie z regipsu, który przewodzi drgania).


  • Ważne jest również regularne czyszczenie filtra metalowego (raz w miesiącu, najczęściej można użyć do tego zmywarki nastawionej na temperaturę do 50 stopni) oraz wymiana filtra węglowego w okapie pracującym jako pochłaniacz (co 3-6 miesięcy w zależności od intensywności użytkowania). Brudne filtry utrudniają zasysanie powietrza, co skutkuje większym hałasem.


  • Okap wymaga lokalizacji blisko gniazdka elektrycznego z prądem zmiennym 50 Hz o mocy 220-240 V. Należy pamiętać o wyprowadzeniu kabla zasilającego np. z sufitu.


Okap przyścienny Falmec Mira

Okap kominowy prostokątny FALMEC MIRA TOP


  • Kompletne wyciszenie zapewni podłączenie okapu do turbiny zewnętrznej.


  • Szerokość okapu powinna być równa lub większa od szerokości kuchenki (nie dotyczy okapu tuby i prostokąta), inaczej wchłanianie nie obejmie efektywnie całej powierzchni kuchenki.


  • Nie kupujmy okapów z nieodpornych na uszkodzenia termiczno-mechaniczne materiałów. Zalecamy modele ze stali szlachetnej (nierdzewnej), stali inox lub szkła hartowanego.


  • Pamiętajmy o doborze odpowiedniej mocy okapu do wielkości pomieszczenia. Do obliczenia potrzebnej wydajności na biegu najniższym należy pomnożyć gabaryty kuchni razy 6, na średnim - razy 9 a maksymalnym - razy 12.

 

Od prawidłowego zastosowanie się do wskazówek, jak zamontować okap kominowy, zależy osiągnięcie przez niego pełni wydajności. Najściślejsze wytyczne odnoszą się do wyciągów - kluczowe jest w tym przypadku prawidłowe podłączenie odpowiednią rurą. W przypadku wyciągu i pochłaniacza ważna jest kwestia solidnego przymocowania do ściany, a następnie przestrzeganie zaleceń pielęgnacyjnych. Okap będzie wówczas dbał o naszą kuchnię, działał prozdrowotnie oraz ułatwiał gotowanie jako kolejne źródło światła.

 

Chętnie pomożemy z wyborem okapu dla Ciebie!
Jaką formę kontaktu z nami preferujesz?
Chcę porozmawiać przez telefon
Zadzwoń 800 914 853
9:00 - 17:00
Chcę wysłać zapytanie mailem Napisz sklep@okapykuchenne.pl 9:00 - 17:00
Chcę porozmawiać przez messenger Napisz m.me/OkapyKuchenne 9:00 - 17:00