14 dni zwrot 170 000 zadowolonych klientów 3000 okapów znanych marek

Okapy rustykalne: odrobina stylu retro w Twoim domu


Okapy rustykalne

Okapy rustykalne: odrobina stylu retro w Twoim domu

Okapy rustykalne, zwane także okapami kuchennymi retro, standardowo mają kształt trapezu. Często zbudowane są z kopuły, którą otacza drewniana rama. Modele w stylu loft zdobione są dodatkowo złotymi elementami. Okap kuchenny rustykalny idealnie sprawdzi się w kuchni: tradycyjnej, angielskiej, kolonialnej, industrialnej i retro. Jego wadą może być głośna praca zwłaszcza, gdy nie zastosujemy wszystkich zaleceń instalacyjnych. Głośną pracę może powodować powstawanie w czaszy urządzenia tzw. pudła rezonansowego, które przyczynia się do intensywniejszego rozprzestrzeniania się dźwięków.

Okapy rustykalne: najważniejsze cechy dobrego modelu

Doradzamy, na co należy zwrócić szczególną uwagę, gdy decydujemy się na wybór okapu kuchennego retro:

 • Cicha praca - wyciąg określić można jako cichy, gdy na pierwszym biegu głośność nie przekracza 50 dB. Powinna ona rozbrzmiewać w tle, pozwalając na swobodną rozmowę. W przypadku okapów retro, niestety ciężko jest znaleźć odpowiadający tym wymaganiom model, gdyż zwykle są one nieco głośniejsze niż okapy innych typów.

 • Wygląd okapu - oprócz swoich oczywistych funkcjonalności, okap kuchenny powinien pasować do wnętrza. Warto wiedzieć, że użytkownicy, którzy wybierają okap retro, zwracają największą uwagę właśnie na wygląd urządzenia.

 • Wydajność okapu - użytkownicy, którym nie zależy jedynie na tym, aby okap kuchenny retro spełniał funkcję dekoracyjną, dużą wagę przywiązują do jego wydajności - ma on być mocny i skutecznie zasysać parę wodną. Największe znaczenie ma wydajność urządzenia oraz cicha praca na I i II biegu.

 • Ilość zastosowanych filtrów - wbrew pozorom, duża powierzchnia filtrów metalowych nie decyduje o wydajności i skuteczności okapu.

 • Łatwość czyszczenia elementów okapu - najlepiej wybrać model, który będzie łatwy w czyszczeniu, dzięki czemu dłużej zachowa swoje właściwości techniczne i wysoką estetykę.

Okapy rustykalne: wybrane modele dla miłośników stylu retro

Okap rustykalny 60 cm Cata Clasica

Okapy rustykalne Cata Clasica

Marka Cata stworzona została po to, by gotowanie stało się przyjemnym zajęciem nawet dla tych, którzy za nim nie przepadają. Możliwe to jest dzięki następującym właściwościom:

 • okap przyścienny rustykalny CATA CLASICA 600 WHITE zachwyca minimalistycznym, eleganckim wyglądem i bardzo dobrą pracą

 • jego wydajny silnik szybko usuwa nagromadzone opary z kuchni, użytkownik sam decyduje, czy urządzenie ma pracować jako pochłaniacz kuchenny czy jako wyciąg

 • filtr aluminiowy, zastosowany w okapie, odpowiada za wyłapywanie tłustych drobinek i dba o to, aby kuchnia była perfekcyjnie czysta (można go myć w zmywarce), zaś filtr węglowy doskonale filtruje powietrze usuwając nieprzyjemne zapachy

 • model Clasica 600 White posiada 3 poziomy prędkości oraz timer

 • wydajność okapu to 385-645 m3/h, a poziom dźwięku to 57 dB


Okap rustykalny Falmec MIMOSA 100

Okapy rustykalne Falmec Mimosa

Firma FALMEC to prestiżowa, włoska marka oferująca solidnie wykonane wyciągi kuchenne. Charakteryzuje je nowoczesna forma i nietuzinkowe wzornictwo, idące w parze z efektywnymi rozwiązaniami technologicznymi. Marka proponuje w swoim portfolio także okapy dla miłośników stylu rustykalnego.

Okap rustykalny narożny MIMOSA posiada zamontowane od spodu żarówki oświetlające płytę kuchenną, co zapewnia bezpieczeństwo i komfort podczas gotowania. W tym modelu zastosowano sterowanie suwakowe, które pozwala na szybką i intuicyjną zmianę intensywności pracy silnika.

Ten okap retro przeznaczony jest do zamontowania w rogu kuchni. To jeden z nielicznych modeli, który pozwoli wypełnić tę przestrzeń. Urządzenie wykonano ze stali lakierowanej w kolorze beżowo-kremowym. Rama wykończeniowa powstała z drewna niewybarwionego, które można pomalować na dowolnie wybrany kolor, idealnie pasujący do mebli.

W zestawie znajdują  się filtry węglowe, niezbędne do korzystania z okapu w trybie pochłaniacza.

Okap rustykalny AKPO WK-4 RUSTICA 60


Okap rustykalny 90 cm AKPO WK-4 RUSTICA 60 to produkt polskiej firmy, która istnieje na rynku już od 1989 roku.

Model RUSTICA 60 świetnie prezentuje się w kuchni urządzonej w stylu retro. Drewniana, bukowa, niewybarwiona listwa okapu umożliwia doskonałe dopasowanie do koloru mebli kuchennych.

Funkcjonalności:

 • okap posiada 3-stopniowy zakres prędkości, regulowany za pomocą sterowania suwakowego, umieszczonego od spodu urządzenia

 • oświetlenie okapu jest halogenowe

 • w urządzeniu istnieje możliwość zamontowania filtrów węglowych (tryb pochłaniacza)

 • okap w całości wykonany jest z gładkiej blachy lakierowanej na kolor ecru, natomiast jego rama z drewna surowego bukowego, które można samodzielnie pomalować na ulubiony kolor

Choć kuchnie stają się coraz bardziej nowoczesne, w niektórych użytkownikach budzi się tęsknota za stylem tradycyjnym. Dlatego właśnie okapy kuchenne rustykalne wciąż znajdują swoich zwolenników.

 

Chętnie pomożemy z wyborem okapu dla Ciebie!
Jaką formę kontaktu z nami preferujesz?
Chcę porozmawiać przez telefon
Zadzwoń 800 914 853
9:00 - 17:00
Chcę wysłać zapytanie mailem Napisz sklep@okapykuchenne.pl 9:00 - 17:00
Chcę porozmawiać przez messenger Napisz m.me/OkapyKuchenne 9:00 - 17:00