Wyciągi kuchenne - 8 dowodów na ich niezbędność w naszym domu


Wyciągi kuchenne - 8 dowodów na ich niezbędność w naszym domu

 

Udowadniamy, że wyciągi kuchenne są tak samo ważne jak dobry piekarnik, porządna lodówka czy skuteczna zmywarka. Eliminują znacznie więcej problemów niż nam się wydaje.

Branża okapów kuchennych na polskim rynku działa od ok. 30 lat. Biorąc pod uwagę to, jak długo pod naszymi dachami funkcjonują lodówki, kuchenki czy piekarniki - trzy dekady to niewiele. Począwszy od lat 90. XX wieku producenci tych urządzeń dokładają wszelkich starań, by były one coraz bardziej wydajne, ciche, energooszczędne, dobrze wykonane i trwałe. Wiele osób w Polsce nadal jednak nie odczuwa potrzeby posiadania skutecznego wyciągu kuchennego. Często dlatego, że nie wiedzą oni o tym, na jak wiele aspektów naszego codziennego życia ono wpływa. W Europie i na świecie zakup wyciągu kuchennego jest dla większości użytkowników tak samo oczywisty jak wybór nowych szafek.

Przybliżamy główne powody, dla których wyciąg kuchenny powinien znaleźć się w każdym polskim domu.


1. Czyste i zdrowe powietrze

Głównym i najważniejszym zadaniem wyciągów kuchennych jest pochłanianie wszelkiego rodzaju oparów kuchennych i wyprowadzanie ich poza pomieszczenie. Skuteczny okap dokładnie wentyluje pomieszczenie, w którym przygotowujemy posiłki jak również pozostałą część domu. Dzięki jego codziennemu działaniu powstrzymujemy rozprzestrzenianie się zapachów na salon czy sypialnię.

Użytkownicy kuchenek gazowych podczas gotowania narażeni są na wdychanie gazu oraz szkodliwych substancji powstających w wyniku jego spalania. Wyciągi kuchenne eliminują wilgotne i brudne powietrze oraz niebezpieczne substancje, które się wytwarzają podczas gotowania. 

Nowością na polskim rynku są wyciągi kuchenne wyposażone w innowacyjny filtr plazmowy, który można również zakupić osobno. Jego działanie powoduje, że powietrze w naszym domu jest sterylnie czyste oraz bezpieczne dla osób cierpiących z powodu alergii. Filtr plazmowy eliminuje również substancje uczulające pochodzenia odzwierzęcego, dzięki czemu mieszkanie z psem czy kotem staje się możliwe również dla alergików.

 

2. Zabezpieczenie mebli oraz ścian

Brak odpowiedniej wentylacji w kuchni skutkuje osadzaniem się różnych substancji i zapachów na powierzchniach płaskich. Zadaniem okapu jest wyciąganie powietrza na zewnątrz i neutralizowanie nieprzyjemnych zapachów. Zbyt wysoka wilgotność w pomieszczaniu spowoduje również skraplanie się pary wodnej na szybach.

Wilgoć panująca w kuchni sprzyja rozwojowi bakterii, pleśni i grzybów. Przejawia się to np. powstawaniem mokrych, ciemnych plam w górnych rogach kuchni bądź też w drobnych szczelinach (np. w fugach). Dobry wyciąg kuchenny pozwoli uniknąć takich problemów - oczyści powietrze z tłuszczu i pary wodnej, a tym samym pomoże w utrzymaniu estetycznego wyglądu pomieszczenia.

Wyciągi kuchenne eliminują osadzanie się tłustego osadu na szafach. Inwestycja w dobrej jakości okap ustrzeże nas przed kosztownym remontem. Pomieszczenie zdecydowanie rzadziej będzie wymagało malowania ścian i sufitów, tapetowania oraz wymiany mebli.


Wyciągi kuchenne Globalo Larto 

Dzięki wydajnemu okapowi zabezpieczymy zarówno jasne jak i ciemne powierzchnie naszych mebli (na zdjęciu: okap skośny GLOBALO LARTO)

 

3. Korzyści dla alergików

Powietrze w naszym mieszkaniu to nie tylko zanieczyszczenia powstałe na skutek codziennego gotowania. To także wiele alergenów, kurz, roztocza, pyłki, bakterie oraz wirusy. Znaczna ich część wpływa na powstawanie reakcji alergicznych. Wyciągi kuchenne oczyszczają powietrze, dzięki czemu szkodliwe substancje zostają wyeliminowane z naszego pomieszczenia.

Ponadto, wiele nowoczesnych modeli ma dodatkowe funkcje, które, oprócz standardowego wyciągania nieczystości poza kuchnię, czyni nasze powietrze jeszcze czystszym.

Jako przykład podać można technologię E.ion System włoskiej firmy FALMEC. Pozwala ona na wytworzenie jonów, które nie tylko eliminują nieprzyjemne zapachy, ale również przywracają optymalną równowagę jonową w pomieszczeniach. Jony zwane są “witaminami powietrza”, gdyż świetnie wpływają na energię i samopoczucie ludzi, zwierząt oraz nawet roślin.


 

4. Energooszczędne oświetlenie a wyciągi kuchenne

W okapach starszego typu stosowane były tradycyjne żarówki, które później zostały wyparte przez oświetlenie halogenowe. Obecnie najbardziej energooszczędnym rozwiązaniem jest oświetlenie LED, które wpłynie na obniżenie rachunków za prąd, wyemituje mniej energii cieplnej oraz zapewni przyjemne i ułatwiające gotowanie światło nad płytą grzewczą. Wyciągi kuchenne wyposażone w oświetlenie ledowe znajdują się zwykle w grupie energetycznej A.


Wyciągi kuchenne Falmec Quasar 

Okap przyścienny skośny FALMEC QUASAR TOP (energooszczędny model z oświetleniem LED i mocnym silnikiem)

 

5. Wydajne silniki zapewniające cichą pracę

Najnowocześniejsze modele wyciągów kuchennych posiadają zredukowany silnik, który sprawia, że pracują one znacznie ciszej niż kiedyś. Jednym z producentów, który wspiera ten trend jest polska marka produkująca okapy GLOBALO. Badania statystyczne wykazały, że użytkownicy okapów najczęściej używają ich na początkowych biegach (I i II). Inżynierowie oraz konstruktorzy tej firmy doszli zatem do wniosku, że to właśnie na tych biegach okap powinien być najcichszy. Dlatego w ich najnowszych modelach okapów wydajność wynosi ok. 200 m3/h przy zachowaniu głośności poniżej 50 dB. Jest to trend, w którym będą szły również inne firmy, gdyż wynika on z bezpośredniej analizy potrzeb użytkowników.

 

6. Inteligentna technologia ułatwiająca życie

Nowoczesne wyciągi kuchenne wyposażone są w inteligentne systemy, które dają możliwość sterowania okapem. Można to robić za pomocą lekkiego dotknięcia opuszkiem palca lub zdalnie, za pomocą dołączonego do urządzenia pilota. Zaawansowane okapy posiadają sensor pary i uruchamiają się automatycznie, gdy wyczują wilgoć. Czujnik wymiany filtra w okapie strzeże poziomu zabrudzenia i daje nam sygnał, że nadszedł czas na jego wymianę. Wiele urządzeń ma timer, który pozwala ustawić czas wyłączenia okapu, kiedy przebywanie cały czas w kuchni jest niemożliwe. Również odpowiednie oświetlenie jest niezwykle ważne dla zapewnienia komfortu podczas kulinarnych przygód. Wyciągi kuchenne obecnie zawsze wyposażone są w oświetlenie, a coraz częściej także w oświetlenie dekoracyjne. Dzięki temu płyty grzewcze czy kuchenki są doskonale doświetlone – również poza momentem gotowania.


Wyciągi kuchenne Elica Adagio Black 

Ułatwienia w codziennym funkcjonowaniu: czuły panel dotykowy oraz wygodny pilot: nowoczesny okap blatowy ELICA ADAGIO BLACK

 

7. Wyciągi kuchenne jako niezastąpiony element wystroju wnętrza

Wyciągi kuchenne to obecnie coś więcej niż urządzenia AGD. Najnowsze wzornictwo lub design nawiązujący do stylu rustykalnego to szeroki wybór modeli, które staną się ważnym elementem wyposażenia naszego wnętrza. Dodatkowe oświetlenie wpływa na przyjemny nastrój podczas wspólnego gotowania z rodziną bądź przyjaciółmi. Wyciągi kuchenne (np. okapy sufitowe) czasem trudno odróżnić od atrakcyjnych lamp, a okapy blatowe dyskretnie komponują się z meblami na wyspie kuchennej. Projektowaniem okapów zajmują się uznani w Europie i na świecie twórcy, który wykorzystują wiedzę dotyczącą materiałoznawstwa oraz ekologicznych i bezpiecznych dla środowiska tworzyw. Wyciąg kuchenny może być spektakularną częścią naszej kuchni bądź salonu, w którym z chęcią będziemy chcieli urządzać spotkania oraz przyjęcia.


Wyciągi kuchenne Elica SEA SHELL 

Piękny i minimalistyczny okap wyspowy ELICA SEA SHELL

 

8. Wykonanie z materiałów najwyższej jakości

Długość życia okapu zależy przede wszystkim od materiałów, z których został on wykonany, jakości produkcji oraz sposobu użytkowania. Bardzo często stosuje się stal inox (chromoniklową). Ten szlachetny surowiec jest mało podatny na zabrudzenia, bardzo wytrzymały i odporny na uszkodzenia mechaniczne. Szkło hartowane, gięte lub proste również jest wykorzystywane do produkcji okapów. Energooszczędne oświetlenie diodowe lub LED zużywa mniej energii i jest bardziej wydajne niż zwykłe żarówki oraz wydziela zdecydowanie mniej energii cieplnej. 


Wyciągi kuchenne Gutmann Sombra 

Wyciągi kuchenne wykonane z hartowanego szkła są wytrzymałe i łatwiejsze w czyszczeniu (na zdjęciu: okap wyspowy GUTMANN SOMBRA - połączenie szkła i stali inox )

 

Wyciągi kuchenne - skrót dla zapracowanych:

  1. Zapewnią Tobie i Twojej rodzinie czyste i zdrowe powietrze w kuchni, salonie oraz reszcie domu.
  2. Uchronią Twoje meble przed uszkodzeniem, otłuszczeniem, a ściany przed pleśnią i grzybem.
  3. Pozwolą alergikom spać spokojniej eliminując uczulające substancje.
  4. Pomogą zaoszczędzić pieniądze wydawane na prąd - energooszczędne oświetlenie oraz wydajne silniki pobierają znacznie mniej energii elektrycznej.
  5. Najnowszym trendem jest redukcja mocy silnika na I i II biegu na rzecz tego, że uzyskujemy cichy okap.
  6. Wyposażone są w wiele dodatkowych funkcji ułatwiających gotowanie np. timer, minutnik bądź sensor pary.
  7. Są świetnym elementem dekoracyjnym, który można dowolnie dostosować do charakteru naszego wnętrza (styl nowoczesny, rustykalny).
  8. Stosuje się w nich najnowocześniejsze materiały oraz tworzywa przyjazne środowisku i człowiekowi.