14 dni zwrot 170 000 zadowolonych klientów 3000 okapów znanych marek

CZĘSTE PYTANIA:



  • System automatycznego wyłączenia się „timer”? Co to oznacza?

Większość okapów wyposażona jest w tzw. „timer”. Dzięki tej funkcji istnieje możliwość zaprogramowania automatycznego wyłączenia się wentylatora okapu w czasie dowolnie wybranym (zakres czasu zależny jest od modelu okapu). W praktyce działa to tak: jeśli chcemy po skończonej pracy w kuchni wyjść z domu i jednocześnie pozbyć się pozostałych zapachów i oparów, nie tylko w kuchni, ale i w całym domu to właśnie dzięki funkcji timer możemy to zrobić, nie martwiąc się jednocześnie o wyłączenie okapu.

  • Co to jest tabliczka znamionowa okapu?

Tabliczka znamionowa znajduje się wewnątrz okapu, najczęściej widoczna jest po zdjęciu metalowych filtrów. Znajdują się na niej informacje dotyczące: nazwy modelu, poboru mocy silnika [W], ilości punktów oświetleniowych i ich pobór mocy [W], całkowitego poboru mocy, napięcia i częstotliwości i inne. Dane te przydadzą się np. podczas zgłaszania naprawy do serwisu, zakupu części zamiennych lub akcesoriów do okapu. Oczywiście nazwy danych a także miejsce umieszczenia tabliczki mogą się różnić w zależności od typu okapu i jego producenta.

  • Jakie są typy sterowania?

Wybierając okap warto zwrocić uwagę na rodzaj sterowania jaki został w nim zastosowany. Dobierzmy go tak, aby obsługa okapu była dla nas łatwa i przyjemna. Wyróżniamy dwa typy sterownia: 1.Mechaniczne – są to wszelkiego rodzaju przyciski oraz suwaki. 2.Elektroniczne – są to przyciski typu Soft Touch a także dotykowe. Czytaj więcej ...

  • Od czego zależy ilość biegów w okapie i do czego one służą?

Dzięki zmianie biegów mamy możliwość regulacji mocy silnika okapu a co za tym idzie zmianę poziomu wydajności (ilości powietrza wyciąganego przez okap). W zależności od marki i modelu istnieje możliwość sterowania mocą okapu od 1-go do nawet 99 biegu. Ale standardem i to zupełnie wystarczającym, jest regulacja 4-stopniowa. Podczas codziennego gotowania używamy niższych biegów, te wyższe przydatne okazują się np. podczas świątecznego gotowania, kiedy używamy wszystkich palników bądź w przypadku gdy chcemy szybko przewentylować pomieszczenie.

  • Co to jest wskaźnik zużycia filtra?

Niektóre okapy posiadają wskaźnik zużycia filtra. Informacja o konieczności jego wymiany zostanie zaprezentowana na wyświetlaczu okapu - taką funkcją poszczycić mogą się tylko droższe modele. W okapach są stosowane również filtry wykonane z materiału, który w miarę zużywania się zmienia kolor. Dzięki temu zgodnie z informacją podaną w instrukcji możemy rozpoznać stopień zużycia filtra.

  • Na jakiej wysokości można zawiesić okap?

Minimalna odległość między okapem a płytą elektryczną, indukcyjną to 60 cm. Nad kuchenką na gaz lub paliwo mieszane musi być zachowane co najmniej 70 cm. Należy pamiętać aby nie zamontować okapu za wysoko, gdyż przełoży się to na gorsze pochłanianie oparów.

  • Czy szkło w okapie nie pęknie pod wpływem gorącego powietrza/pary?

Nowoczesne okapy kuchenne, coraz częściej posiadają elementy szklane. Są one wykonane ze szkła specjalnie hartowanego, odpornego na wysokie temperatury i dlatego nie musimy się martwić o ich pęknięcie. Tylko mocne uderzenie, twardym przedmiotem spowoduje uszkodzenie szyby hartowanej.

  • Co to jest wysokość okapu?

Wysokość okapu zawsze opisana jest w tabelce dane techniczne. Jest to suma wysokości korpusu, maskownicy dolnej i górnej. Wartość podawana jest w centymetrach [cm]. Zawsze podawana jest wysokość: minimalna (suma wysokości korpusu i maskownicy dolnej) oraz maksymalna (suma wysokości korpusu i maskownicy dolnej wraz z maksymalnie wysuniętą maskownicą górną).

  • Tryb pracy jako wyciąg czy pochłaniacz ?

Okap w trybie pochłaniacza przefiltrowuje powietrze w tzw. obiegu zamkniętym, czyli bez odprowadzenia powietrza z okapu do przewodu wentylacyjnego. Jest to możliwe dzięki dodatkowym filtrom z aktywnym węglem. Okap w trybie wyciągu może pracować tylko, wtedy gdy powietrze z okapu jest odprowadzane do komina wentylacyjnego, za pomocą rury (tzw. obieg otwarty).

  • Co to jest wydajność okapu?

Wydajność podawana jest w m3/h (metrach sześciennych na godzinę) i oznacza ilość powietrza przefiltrowanego w ciągu godziny przez okap.

  • Jakie są typy i średnice przewodów oprowadzających opary?

1) Okrągłe pcv - wykonane z niezapalnego, elastycznego tworzywa sztucznego. Najczęściej montowane i sprzedawane w odcinkach o długości 1m i 3 m . Średnice: fi 10, 12.5, 15 cm. 2) Płaskie kanały wentylacyjne - wykonane z tworzywa sztucznego o przekroju prostokątnym. Doskonale nadają się do sufitów podwieszanych.

  • Jaka jest różnica między filtrem aluminiowym a węglowym?

Filtr aluminiowy służy do wytrącania cząsteczek tłuszczu z oparów unoszących się nad kuchnią. Cząsteczki te wytrącane są przez kolejne warstwy siatki ułożonej jedna nad drugą. Z reguły jest tych warstw od 3 – 5. Filtry te myjemy w zmywarce lub ręcznie. Filtry węglowe służą do pochłaniania zapachów i wilgoci, montowane są zawsze za filtrem aluminiowym. Wymiana filtrów węglowych zalecana jest średnio co 3/4 miesiące w zależności jak często eksploatowany jest okap.

  • Jakie są najważniejsze elementy okapu?

wtyczka, maskownica teleskopowa, maskownica stała, korpus okapu, konsola z panelem obsługi, metalowe filtry przeciwtłuszczowe, oświetlenie halogenowe, żarówkowe lub neonowe.

  • Mój okap głośno pracuje. Dlaczego?

Powody mogą być różne, te najczęstsze to: za mała średnica rury odprowadzającej, przytkany przewód wentylacyjny lub niedrożny komin, rura zakręcająca w zbyt wielu miejscach, zakleszczenie się w kanale wentylacyjnym klapki ciągu zwrotnego, ilość powietrza odbieranego w kuchni przez okap nie jest równoważona przez wystarczający dopływ świeżego powietrza.

  • Jak często zmieniać filtry węglowe?

W zależności od rodzaju filtrów węglowych należy zmieniać je co 1-4 miesięcy.

  • Jak czyścić okap?

Powierzchnie zewnętrzne okapu mogą być czyszczone miękką ściereczką ze środkiem do pielęgnacji. Przy okapach wykonanych z blachy chromoniklowej inox, należy czyścić okap wzdłuż linii szlifu stali. Dzięki temu unikniemy przypadkowemu zarysowaniu okapu. Zalecanym środkiem jest Berner. Agresywne środki czyszczące, jak np. płyn octowy, proszek do szorowania, granulat ścierny i ostre przedmioty uszkadzają powłokę okapu nieodwracalnie.