autor: Redakcja26.1.2017Blog

 

Z czego wykonane są okapy? Poznaj 4 najważniejsze materiały


Z czego wykonany jest okap? 


Czy wiesz, z czego dokładnie wykonany jest Twój okap? Czy potrafisz wskazać materiały, dzięki którym będzie trwały i długo zachowa dobry stan? Przedstawiamy krótki przewodnik po najważniejszych materiałach, jakie stosują producenci okapów.


1. Stal nierdzewna INOX

Inaczej stal nierdzewna chromoniklowa – jest to stal z domieszką chromu i niklu. Dodatek niklu nadaje powierzchni połysk i sprawia, że jest ona bardziej wytrzymała oraz odporna na uderzenia mechaniczne. Do produkcji okapów stosuje się zazwyczaj blachę chromoniklową o grubości od 0,5 do 0,8 mm. Im grubsza blacha, tym okap jest solidniejszy i stabilniejszy. Można spotkać powierzchnie stali chromoniklowej, które różnią się natężeniem szlifów. Do utrzymywania w czystości takich powierzchni służy spray INOX. 

Niektórzy producenci oferują okapy wykonane ze stali odpornej na pozostawianie odcisków palców. Jednym z nich jest okap FALMEC, który w niektórych modelach posiada powłokę antyśladową. Dzięki stali INOX typu FASTEEL i technologii “no finger prints” okapy są odporne na powstawanie odcisków palców, smug czy innych zanieczyszczeń na powierzchni. 


Stal Fasteel No Finger Prints 

Różnica między stalą tradycyjną a stalą FASTELL: po lewej widoczne odciski palców, po prawej powierzchnia bez żadnych śladów

 

2. Szkło hartowane

Jest bardzo częstym materiałem stosowanym w okapach kuchennych. Szkło może być gięte, dzięki czemu przybiera różne kształty, bądź też zupełnie proste. Im grubsze szkło, tym okap jest solidniejszy. Część producentów umożliwia rozkręcenie okapu wiszącego na ścianie, tak aby można było szybko i łatwo umyć szyby w nim zamontowane (zapewnia to tzw. budowa modułowa). Najczęstszymi kolorami, w jakich występuje szkło hartowane jest biały oraz czarny - takich modeli znajdziemy zdecydowanie najwięcej. 

Oczywiście nawet okapy z elementami szkła hartowanego nigdy nie są wykonane z niego w całości. Takie elementy jak silnik urządzenia, jego osłona (czasza), komin (zwany również maskownicą) czy filtry nie są szklane. Istnieje bardzo wiele modeli, które w sposób finezyjny łączą ze sobą stal oraz szkło w różnych kolorach.


Okap przyścienny ELICA SOO 

 Okap przyścienny skośny ELICA SOO wykonany ze stali nierdzewnej INOX i elegancko wykończony przezroczystym szkłem hartowanym

 

Hartowanie szkła to rodzaj obróbki cieplnej polegający do nagrzaniu go do wysokiej temperatury (630–640 °C), utrzymaniu tej temperatury przez ściśle określony czas oraz jego odpowiednio szybkim schłodzeniu w strumieniu sprężonego powietrza. Po takim procesie szkło zwiększa swoje właściwości wytrzymałościowe - jest twardsze, a jednocześnie bardziej plastyczne i sprężyste oraz odporne na ścieranie. W rezultacie szkło hartowane stosowane w okapach jest bezpieczniejsze (po ewentualnym stłuczeniu rozpada się na drobne kawałki a nie ostre igły). Dodatkowymi plusami jest jego zwiększona wytrzymałość (ok. 3 razy większa niż wytrzymałość zwykłego szkła), zwiększona odpornośćć termiczna (od -50 do +200 st. C). Krawędzie szkła hartowanego są oszlifowane, dzięki czemu można ich z powodzeniem dotykać.


Okap przyścienny MIELE DA 

Przykład okapu, w którym wykorzystano szkło hartowane gięte: okap MIELE (model DA)

 

3. Stal lakierowana

Jest to wysokiej jakości blacha malowana proszkowo na wybrany kolor. Dzięki temu można nabyć okap z szerokiej palety odcieni. Taka technologia zapewnia, że nie będzie na nim zacieków, a jego powierzchnia pozostanie jednolita i łatwa w czyszczeniu. Niewątpliwą zaletą stali lakierowanej jest to, że wybierając urządzenie do naszej kuchni mamy możliwość dobrania koloru, który pasować będzie do wystroju, stylu oraz pozostałych urządzeń, mebli i kolorów ścian. 

Okap wyspowy GLOBALO Cylindro IsolaStal lakierowana proszkowa umożliwia producentom uzyskanie nasyconych i wyrazistych kolorów (nowoczesne okapy wyspowe GLOBALO CYLINDRO ISOLA Red, Violet i Green

 

Technologia malowania proszkowego stali polega na nakładaniu na metal (uprzednio oczyszczony) farby za pomocą natrysku elektrostatycznego lub elektrokinetycznego. Malowane elementy umieszcza się następnie w piecu, gdzie w temperaturze ok. 200 stopni następuje stopienie i utwardzenie powłoki. Właśnie dzięki temu stal lakierowana stosowana w okapach kuchennych odporna jest na korozję, wysoką temperaturę i uszkodzenia mechaniczne.


4. Drewno

Stosowane zwykle w okapach rustykalnych (tzw. okapy retro), rzadziej w okapach nowoczesnych. Rama drewniana jest najczęściej wykonana z takiego drewna jak buk, dąb, jesion, olcha bądź tulipanowiec. Może być surowa i niewybarwiona (przeznaczona do samodzielnego pomalowania) jak i wybarwiona przez producenta na wybrany przez nas kolor. Również okapy z elementami drewnianymi nigdy nie są wykonane z niego w całości - zwykle jest ono jedynie estetycznym dodatkiem do metalowej konstrukcji urządzenia.


Okap przyścienny ELICA BIO 

Drewno wykorzystane w okapie nowoczesnym: okap przyścienny Elica Bio Rovere


 

Okap rustykalny Faber Ranch 


Drewno wykorzystane w stylu retro: okap rustykalny FABER RANCH
 


Okap przyścienny ELICA BIO ROVERE jest modelem posiadającym dość rzadką funkcjonalność. W jego korpusie została stworzona wnęka umożliwiająca umiejscowienie w niej tabletu. Jest to rozwiązanie idealne dla użytkowników, którzy lubią mieć w kuchni szybki dostęp do internetu i korzystają np. z blogów, na których można znaleźć wiele interesujących przepisów. Żeby tego było mało - w korpusie znajduje się wejście do portu USB, przez który można tablet ładować w trakcie gotowania! Dodatkowym plusem w tym modelu jest możliwość przedłużenia drewnianej (dębowej) półki korpusu na tyle, że zyskujemy miejsce na przyprawy czy inne akcesoria kuchenne.


ELICA BIO ROVERE

Przedłużona półka z drewna dębowego zwiększy powierzchnię w kuchni, a miejsce na tablet i port USB będą zaletą dla osób ceniących sobie nowe technologie

 

Czasami spotykamy się z określeniem okap drewniany. Prawda jest jednak taka, że okap nigdy nie jest w 100% wykonany z drewna. W przypadku okapu przyściennego FABER RANCH drewniana jest rama, która pełni głównie funkcję ozdobną. Producent dostarcza ramę niewybarwioną, w związku z czym można ją pomalować na dowolny kolory. Charakterystyczny w tym modelu jest zegar, który w nią wbudowano - z pewnością ułatwi kontrolowanie czasu spędzonego na przygotowywaniu poszczególnych dań oraz zmobilizuje nas do szybszego picia porannej kawy przed wyjściem do pracy.

 

5. Pozostałe materiały

To jednak nie wszystkie materiały, jakie znajdują swoje zastosowanie w okapach kuchennych, Poniżej przedstawiamy listę pozostałych tworzyw, które również odgrywają znaczącą rolę w produkcji tych urządzeń:


 • wysokiej klasy aluminium, które połączone bywa często z hartowanym szkłem nadając okapom elegancji i nowoczesności (np. okapy przyścienne FALMEC TWISTER lub FALMEC PRISMA)
 • szkło dekoracyjne - występujące w modelach z tzw. wyższej półki, wśród których prym wiedzie marka ELICA ze swoim spektakularnym okapem wyspowym INTERSTELLAR VETRO (w kolorze białym lub czarnym)
 • wytrzymałe tworzywa sztuczne - zastosowane np. w modelu BEST DADO, zielono-białym wyciągu, którego materiał wykonania pozwala na zamontowanie go już na poziomie 50 cm ponad płytą kuchenną
 • perforowana tkanina - w modelach na myśl przywodzących nowoczesne lampy jako uzupełnienie stali szlachetnej
 • laminat - nadający okapowi gładkości i ułatwiający utrzymanie jego powierzchni w czystości
 • cristaplant - hipoalergiczny, nietoksyczny, wytrzymały i przyjemny w dotyku materiał
 • ceramika - powodująca, że każdy egzemplarz urządzenia z niej wykonanego jest niepowtarzalny (nie ma dwóch identycznych ze względu na zaawansowany i precyzyjny proces produkcji)

 

Dlaczego warto kupować w okapykuchenne.pl?

Otrzymujesz od nas nie tylko idealnie dopasowany do Twoich potrzeb produkt, ale również doskonałą obsługę i wsparcie na każdym etapie.


Co to oznacza?

 1. Każdy produkt w sklepie jest opisywany zgodnie z rzeczywistymi parametrami. Zdjęcia faktycznie odzwierciedlają wygląd okapów. Dzięki temu wiesz co kupujesz.
   
 2. Bazując na 14 - letnim doświadczeniu, regularnie biorąc udział w najbardziej prestiżowych branżowych targach na świecie, jak nikt na rynku najlepiej doradzimy co wybrać, aby móc się cieszyć skutecznym i eleganckim sprzętem na lata. 
   
 3. Możesz do nas napisać maila, zadzwonić, czy zadać pytanie na czacie. Zawsze szybko odpowiadamy. Jesteśmy do Twojej dyspozycji w dni robocze 8:00 - 17:00 (dyżur 17:00 - 20:00) oraz w soboty dyżur od 9:00 do 16:00. 
   
 4. Otrzymasz dedykowanego opiekuna, który pomoże wybrać najlepszy sprzęt do Twojej kuchni pod kątem wizualnym i funkcjonalnym oraz dobierze odpowiednie akcesoria, usprawniające proces montażu i konserwacji. 
   
 5. Wysyłając Twój okap, sprawdzamy go i dopakowujemy, aby jak najlepiej zabezpieczyć go w trakcie transportu
   
 6. Okap możemy wysłać do Ciebie bezpośrednio na podany adres lub możesz go odebrać osobiście w najbliższym stacjonarnym punkcie (wówczas oszczędzasz na kosztach transportu). 
   
 7. Okap nie spełnił Twoich oczekiwań? Możesz zwrócić go do 14 dni.
   
 8. Kupując okap w naszym sklepie masz dożywotnią gwarancję fachowej opieki w zakresie montażu, użytkowania i konserwacji.
   

Nie kupujesz u nas tylko okapu, ale pełną satysfakcję z dobrego wyboru na lata.

 
Ładuję...