autor: Redakcja1.2.2017Blog

8 rodzajów sterowania w okapach, które powinniśmy znać

8 rodzajów sterowania w okapach 

 

Czy wiesz, jakie sterowanie w okapach masz do wyboru? Chcesz poznać różnicę między sterowaniem sensorowym, przyciskowym, suwakowym a kołyskowym? Koniecznie zapoznaj się z naszym krótkim przeglądem najważniejszych rodzajów sterowania pracą okapów.

 

1. Sterowanie sensorowe

Sterowanie sensorowe: co to znaczy? To rodzaj sterowania zwany inaczej dotykowym bądź sterowaniem Touch Control. Nowoczesne i eleganckie sterowanie posiadające wyświetlacz LED. Gładka powierzchnia jest bardzo łatwa  w utrzymaniu w czystości. Sterowanie okapem odbywa się przez delikatne przyłożenie palca do szklanej powierzchni.


Sterowanie dotykowe (sensorowe) 

Sterowanie sensorowe (dotykowe)

Sterowanie sensorowe a dotykowe

W dobie smartfonów, tabletów oraz innych urządzeń obsługiwanych dotykowo okap sterowany sensorowo z pewnością będzie wygodnym uzupełnieniem wyposażenia każdego nowoczesnego domu. Sterowanie sensorowe i sterowanie dotykowe to dokładnie to samo. Powierzchnia z wysokiej jakości szkła hartowanego jest bardzo czuła na dotyk, dzięki czemu precyzyjnie jesteśmy w stanie zwiększać jego moc, sterować oświetleniem czy też ustawiać dodatkowe funkcje, jak np. timer. 

 

2. Sterowanie przyciskowe elektroniczne

Zwane inaczej sterowaniem Soft-Touch. Miękkie i eleganckie przyciski, za pomocą których można wybrać dowolną funkcję lub ustawić stopień intensywności pracy okapu. Niektóre modele okapów posiadają również przyciski podświetlane - Light-Soft. Ten typ sterowania jest wyposażony w wyświetlacz LED lub LCD.


Sterowanie przyciskowe Soft-Touch 

Sterowanie przyciskowe Soft-Touch: przykład 1

 

Sterowanie przyciskowe Soft-Touch przeznaczone jest dla użytkowników, którzy lubią nawigować urządzeniami czując pod opuszkami palców delikatną strukturę poszczególnych przełączników. Przyciski są delikatne i wrażliwe na nacisk, w związku z tym zmniejszanie lub zwiększanie mocy silnika czy sterowanie oświetleniem będzie bardzo skuteczne i wygodne. Modele z podświetlanymi przyciskami z pewnością sprawdzą się, gdy lubimy przygotowywać posiłki przy zredukowanym oświetleniu głównym bądź wieczorami.


Sterowanie przyciskowe Soft-Touch 

Sterowanie przyciskowe Soft-Touch: przykład 2

 

3. Sterowanie pokrętłem

Sterowanie okapem odbywa się za pomocą pokrętła (np. Simplicity) umieszczonego na froncie okapu. Pokrętło służy do włączania okapu, ustawiania intensywności ciągu powietrza oraz uruchamiania oświetlenia. Pokrętła są bardzo poręczne i łatwo można nimi sterować pracą okapu przekręcając je delikatnie w lewo lub w prawo. Na myśl przywodzą wszelkiego rodzaju sterowania sprzętem grającym (wieże audio) bądź sprzętem AGD (pralki, kuchenki). Jest to jednak dość rzadko występująca forma sterowania w okapach i stosunkowo niewielu producentów się na nią decyduje. W sterowanie pokrętłem wyposażony jest np. okap przyścienny Gorenje DTA.


Sterowanie pokrętłem 

 Sterowanie pokrętłem

 

4. Sterowanie zdalne (pilot)

Służy do sterowania okapem z odległości kilku metrów. W niektórych modelach znajduje się na wyposażeniu standardowym (np. okapy sufitowe), a w niektórych jest dostępny jako opcja. Pilot jest niezastąpionym akcesorium w przypadku ograniczonej sprawności ruchowej użytkowników. Osoba np. poruszająca się na wózku inwalidzkim będzie miała utrudnione zadanie, jeśli przyjdzie jej uruchamiać okap ze sterowaniem umieszczonym na jego panelu. Posiadając pilot może to robić na odległość. Pilot jest również niezbędny przy okapach sufitowych, do których nawet użytkownicy o pełnej sprawności fizycznej nie mają szans łatwo dosięgnąć, gdyż są one montowane w suficie.


Pilot do okapuSterowanie za pomocą pilota

 

5. Sterowanie suwakowe mechaniczne

Sterowanie okapem odbywa się za pomocą suwaka, umieszczonego w dolnej jego części. Najczęściej ten typ sterowania posiadają okapy teleskopowe oraz okapy rustykalne. Sterowanie suwakowe jest bardzo proste w obsłudze. Służy do włączania i wyłączania urządzania, włączania oświetlania oraz ustawiania stopnia mocy silnika okapu. Producenci wyższej jakości okapów i pochłaniaczy właściwie zrezygnowali ze sterowania suwakowego na rzecz innych, bardziej ergonomicznych i przyjaznych w użytkowaniu sposobów regulacji pracy okapów. Niemniej, w wielu polskich domach, w okapach starszego typu nadal można je spotkać.


Sterowanie suwakowe mechaniczne 

Sterowanie suwakowe mechaniczne

 

6. Sterowanie przyciskowe mechaniczne

Sterowanie okapem odbywa się za pomocą przycisków umieszczonych zazwyczaj na jego froncie. Sterowanie przyciskowe jest bardzo proste w obsłudze. Służy do włączania i wyłączania urządzania, sterowania oświetleniem oraz regulowania stopnia mocy silnika okapu. Rozwiązanie dla osób przyzwyczajonych do użytkowania bardziej klasycznych sprzętów, gdzie po wyraźnie wciśniętym przycisku widać, która funkcja okapu jest aktualnie włączona. W odróżnieniu od sterowania przyciskowego elektronicznego okapy wyposażone w ten sposób regulacji nie posiadają wyświetlacza, który informowałby o zmianie programu. Spotyka się natomiast pojedyncze światło, które informuje o tym, czy okap pracuje, czy jest w stanie spoczynku. W sterowanie przyciskowe mechaniczne wyposażony jest m.in. okap AKPO WK-4 Nero Eco 50.


Sterowanie przyciskowe mechaniczne 

Sterowanie przyciskowe mechaniczne

 

7. Sterowanie kołyskowe mechaniczne 

Sterowanie okapem odbywa się za pomocą przełączników kołyskowych umieszczonych zazwyczaj na frontowej części okapu. Sterowanie kołyskowe jest bardzo proste w obsłudze i powszechnie obecne w wielu dziedzinach naszego codziennego życia. Służy do włączania i wyłączania silnika, oświetlenia oraz ustawiania stopnia mocy silnika okapu. Tego typu sterowanie okapem jest raczej domeną modeli tańszych oraz starszych. Wiodący producenci w swoich najpopularniejszych modelach najczęściej odchodzą od tego sposobu sterowania pracą okapu.


Sterowanie kołyskowe mechaniczne

Sterowanie kołyskowe mechaniczne

 

8. Sterowanie Magic Wand

Magic Wand (Czarodziejska Różdżka) jest opatentowanym produktem firmy ELICA. Przy pomocy panelu kontrolnego Magic Wand sterowanie okapem jest łatwe i szybkie: wciśnięcie przycisku w górnej jego części reguluje stopniem zasysania powietrza, przycisk w dolnej części steruje oświetleniem. Magic Wand ma postać prostego i eleganckiego drążka sterowniczego z sygnalizatorem wybranych funkcji w różnych kolorach. Jest to naprawdę innowacyjny interfejs sterowniczy niespotykany u innych producentów.  

 

Sterowanie Magic Wand ELICA 

Sterowanie Magic Wand opatentowane przez markę ELICA

 

Okapem posiadającym sterowanie Magic Wand jest okap wyspowy ELICA STAR. Jest to bardzo charakterystyczny model na myśl przywodzący elegancką lampę, który przyciąga swoim niebanalnym wyglądem.


Okap wyspowy ELICA STAR 

Okap wyspowy ELICA STAR wyposażony w sterowanie dotykowe Magic Wand (Czarodziejska Różdżka)

 

9. Podsumowanie dla zabieganych


W obecnych na rynku modelach okapów kuchennych różnych producentów mówić możemy o następujących rodzajach sterowania tymi urządzeniami:

 • sterowanie sensorowe (dotykowe, Touch Control)
 • sterowanie przyciskowe elektroniczne (Soft-Touch: standardowe, Light-Soft: podświetlane)
 • sterowanie pokrętłem
 • sterowanie zdalne (pilot)
 • sterowanie suwakowe mechaniczne
 • sterowanie przyciskowe mechaniczne
 • sterowanie kołyskowe mechaniczne
 • sterowanie Magic Wand
 

Dlaczego warto kupować w okapykuchenne.pl?

Otrzymujesz od nas nie tylko idealnie dopasowany do Twoich potrzeb produkt, ale również doskonałą obsługę i wsparcie na każdym etapie.


Co to oznacza?

 1. Każdy produkt w sklepie jest opisywany zgodnie z rzeczywistymi parametrami. Zdjęcia faktycznie odzwierciedlają wygląd okapów. Dzięki temu wiesz co kupujesz.
   
 2. Bazując na 14 - letnim doświadczeniu, regularnie biorąc udział w najbardziej prestiżowych branżowych targach na świecie, jak nikt na rynku najlepiej doradzimy co wybrać, aby móc się cieszyć skutecznym i eleganckim sprzętem na lata. 
   
 3. Możesz do nas napisać maila, zadzwonić, czy zadać pytanie na czacie. Zawsze szybko odpowiadamy. Jesteśmy do Twojej dyspozycji w dni robocze 8:00 - 17:00 (dyżur 17:00 - 20:00) oraz w soboty dyżur od 9:00 do 16:00. 
   
 4. Otrzymasz dedykowanego opiekuna, który pomoże wybrać najlepszy sprzęt do Twojej kuchni pod kątem wizualnym i funkcjonalnym oraz dobierze odpowiednie akcesoria, usprawniające proces montażu i konserwacji. 
   
 5. Wysyłając Twój okap, sprawdzamy go i dopakowujemy, aby jak najlepiej zabezpieczyć go w trakcie transportu
   
 6. Okap możemy wysłać do Ciebie bezpośrednio na podany adres lub możesz go odebrać osobiście w najbliższym stacjonarnym punkcie (wówczas oszczędzasz na kosztach transportu). 
   
 7. Okap nie spełnił Twoich oczekiwań? Możesz zwrócić go do 14 dni, wymienić na inny model za 0 zł.
   
 8. Kupując okap w naszym sklepie masz dożywotnią gwarancję fachowej opieki w zakresie montażu, użytkowania i konserwacji.
   

Nie kupujesz u nas tylko okapu, ale pełną satysfakcję z dobrego wyboru na lata.

 
Ładuję...